Anne sütünü arttıran şeyler (damla, tarif, kür, çay, yiyecek, içecek, besin) nelerdir?
Sağlık

Anne Sütünü Arttıran Şeyler (Damla, Tarif, Kür, Çay, Yiyecek, İçecek, Besin) Nelerdir?

29 Ekim 2017 - 20:16:22

Anne sütünü arttıran yiyecek ve içecekler nelerdir bilmek, çiçeği burnunda annelerin hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

aronya çayı

Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne sütünün bebeğin gelişimi, sağlığı ve büyümesi için birçok faydası vardır. Bazı anneler sütünün az geldiğini düşünmekte ve bebeğini yeterli seviyede emzirememektedir. Bu aşamada anneler sütünün fazla gelmesi için çeşitli araştırmalar yapmaktadırlar. Anne sütünü arttıran besinler hali hazırda mevcuttur. Bu besinleri tüketen annelerin sütleri arttığı zaman bebek ve anne mutlu, huzurlu bir aşamaya geçer. Zorlu zamanlar geride kaldığı için emzirme süreci kolay bir şekilde atlatılır.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

  • Havuç anne sütünü arttıran yiyecekler arasında yer alır. Emziren anneler her gün dengeli ve düzenli bir şekilde havucu tüketebilirler. Havucun çiğ tüketilmesi daha sağlıklı olduğu için havuç salatalarda ya da sade olarak tüketilebilir.
  • Anne sütünün çoğalmasını sağlayan diğer bir besin ise yulaftır. Yulafın içerisinde fazla miktarda demir minerali bulunmaktadır. Bu yüzden süt üretimi artar. Emzirme dönemindeki annelerin yulaf yemesi önerilmektedir.
  • Arpa anne sütünün artmasını sağlayan yiyeceklerin içerisindedir. Arpa ile ilgili son dönemlerde araştırmalar yapılmış ve bu araştırmalara göre arpanın anne sütünü arttırdığı ifade edilmiştir.
  • Ceviz ve badem anne sütünü arttırmaktadır. Anne sütünün çoğalmasını ve kaliteli olmasını sağlayan bu besinlerin tüketilmesi anne için çok önemlidir.

Anne Sütünü Arttıran Bitkiler Nelerdir?

Rezene anne sütünü arttıran en önemli bitkilerden biridir. Rezene bitkisi fitoöstrojen açısından zengin bir besindir. Rezene bu sayede süt miktarını arttırmaktadır. Rezene aynı zamanda sindirime yardımcı olmaktadır. Hazımsızlık problemlerini ortadan kaldırır. Gün içinde rezene çayı en fazla iki ila üç bardak içilmelidir. Rezene çayını fazla içmemek gerekir. Rezene çayı gibi alternatif süt arttıran bitki dereotudur. Rezeneyi sevmeyen anneler dereotunu tüketebilirler. Emzirme sürecinde tüketilen salatalara dereotu eklenerek tüketilebilir. Annelerin tüketmesi gereken besinlerden bir diğeri de fesleğendir. Fesleğenin sütü çoğaltma özelliği vardır. Fesleğenin içerisinde C vitamini bulunmaktadır. Stresten dolayı sütü azalan annelerin süt dengesini fesleğen düzenlemektedir. Bazı anneler doğum veya emzirme sürecinde kaygılı ve bunalımda olabilmektedirler. Fesleğen bu süreçte annelerin en büyük yardımcılarından biri olarak karşımıza çıkar.

Anne Sütünü Arttıran İçecekler ve Yağlar Nelerdir?

Anne sütünü arttıran en önemli içeceklerden bir tanesi sudur. Su hem sağlık hem de anne sütünü çoğalmak için büyük önem taşır. Anne sütünün kaliteli ve bol olmasını istiyorsa gün içerisinde bolca su içmesi gereklidir. Her daim anne vücudu yeterli düzeyde su alması gerekir. Bu sebeplerden dolayı uzmanlar emziren annelerin bol su içmesini önermektedirler. Olmazsa olmaz besinlerden biri susam yağı ve susamdır. Emzirme döneminde annenin en önemli destekleyicisi olan susam yağı sağlık açısından faydalıdır. Bu yağ salata ve yemeklerde rahatlıkla kullanılabilir. Bir ile iki yemek kaşığı yemeğe damlatılarak sütün artması sağlanır. Anne sütünü arttıran şeyler sayesinde bebek daha verimli ve sağlıklı emmeye başlar. Böylece hem karnı doyar hem de daha fazla vitamin almış olur. Sütünüzü arttırmak için önerdiğimiz yiyeceklerden yararlanabilirsiniz.

aronya çayı

Yorumlar
Emine alkış 29 Ekim 2017 - 20:26:22 Anne sütünü arttırmak için ne yapmak gerekiyor? Sütüm az olduğu için bebeğim sanırım doymuyor sürekli ağlıyor. Daha 2 aylık bunun için ne yapsam işe yarar?cevapla
Sezen Etirli 11 Eylül 2018 - 10:43:26 Anne sütünü fazla gelmesi ve artması için neler yapmak gerekiyor? Sütüm az geliyor bebeğim tam doymuyor bu yüzden mamaya geçeceğim nerdeyse. Emiyor aslında ama sütüm yetersiz kalıyor. Buradaki besinleri de tüketerek şansımı deneyeceğim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı