Sağlık 16 Nisan 2021 - 20:40:27

Antikor Tedavisi Nedir? Korona Virüsü İçin Nasıl Yapılır?

Antikor Tedavisi Nedir? Korona Virüsü İçin Nasıl Yapılır?

Antikor tedavisi; immun plazma tedavisi olarak da tanımlanan, pek çok hastalığın tedavisi yanı sıra koronavirüs ile mücadele kapsamında da yararlanılan bir yöntemdir.

Antikor Tedavisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Her geçen gün yayılım hızı ve oranı artan korona virüs için uygun görülen ve önerilen antikor tedavisi; bağışıklık proteinleri olarak nitelendirilen antikorların kandan alınıp hasta olan kişinin vücuduna aktarılması ile hastalığın iyileşmesinin amaçlandığı bir yöntemdir. Korona virüsü atlatmış ve iyileşmiş olan kişilerin kanından alınan bu antikorlar, korona hastalarının bağışıklığının güçlenmesi için kullanılmaktadır. Son zamanlarda ülkemizde uygulanmaya başlanan bu tedavi uygulaması ile virüse yakalanan kişi sayısında azalma ve iyileşen kişi sayısında artış hedeflenmektedir.

Virüsleri kitleyen ve adeta felç eden antikorlar, kanın plazma bölümüne yerleştirilmektedir. Bu plazma antikor tedavisi ile kandan ayrılır ve yoğun bakımda tedavi gören hastaya nakledilir. Virüsün etkisin hale gelmesini sağlayan bu antikorlar, iltihaplanmayı baskılar ve hasta iyileşme aşamasına geçiş yapar. Bu süreçte bağışıklık sistemi yeniden güçlenerek virüse karşı bir savunma etkisi meydana gelir. Antikor plazma tedavisi sayesinde yoğun bakımda kalan hastanın iyileşme süreci hızlanır. Daha çabuk yoğun bakımdan çıkar. Salgın nedeniyle ölen kişi sayısı da azalır. Böylece salgının kontrol altına alınması sağlanır.

Antikor Plazma Tedavisi

Korona Virüs İçin Antikor Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlk olarak Çin'de ortaya çıkan covid-19 kısa bir süre içerisinde pek çok ülkeye yayılım göstermiştir. Ülkemizde son zamanlarda korona virüsü nedeniyle ölümler meydana gelmektedir. Tüm dünyanın yeni tanıştığı ve bağışıklığımızın bulunmadığı covid-19, kısa süre içerisinde enfekte olarak yüksek ateş ve öksürük gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. Akciğeri olumsuz yönde etkileyen bu virüs genel olarak solunum sıkıntısı meydana getirmektedir. Bu nedenle yoğun bakım ve entübe hasta sayısında yoğun bir artış gözlemlenmektedir.

Korona virüs için antikor tedavisi, yoğun bakım hastalarına uygulanmaktadır. Burada amaç, hastanın bağışıklığını güçlendirme amacı ile destek sağlamaktır. Bunu ise virüse karşı bağışıklık kazanmış kişiden sağlamaktadır. Virüsü yenmiş olan kişilerden bir makine aracılığı ile antikor elde edilir. Bu makine kandaki antikorlardan belli miktarda almaktadır. Kişinin kan verebilmesi için hastalığı yenmiş olması, üzerinden 14 gün geçmesi ve bu süreçte hastalığa dair herhangi bir semptomun gözlemlenmemiş olması gerekmektedir. Hastalığın tamamen son ermiş olduğuna dair bir laboratuvar belgesi olmalıdır. Kan alımı öncesinde yine kişiye test yapılmış olması ve sonucun negatif çıkması gerekmektedir. Gerekli belgelerin doldurulması ve ardından değerlendirilmelerin yapılması sonucunda uygulama başlamaktadır.

Antikor Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Genel olarak basit ve alerjen yan etkilere sahip olan antikor tedavisi antijen ismi verilen yabancı proteinlere karşı vücutta antikor üretilmesi amacı ile uygulanmaktadır. Ülkemizde covid-19 tedavisi için uygulanan ve olumlu sonuçların alındığı belirtilen bir yöntemdir. Henüz yan etkilerine dair önemli açıklamalar bulunmaktadır. Uygulanan hastalar doktor kontrolündedir. Gerekli işlemler uygulanarak tedavi gerçekleştirilmektedir.

Antikor Plazma Tedavisi İşe Yarıyor mu?

Bilimsel çalışmaların oldukça önemli olduğu ve hızlı bir şekilde ilerlediği çağımızda, corona virüs için antikor plazma tedavisi oldukça önemli sonuçların alınmasına destek olmaktadır. Bu tedavi yönteminin uygulandığı hastalarda kısa süre içerisinde olumlu değerlendirmelerin görüldüğü tespit edilmiştir.

  • antikor tedavisi
  • antikor tedavisi nedir
  • antikor plazma tedavisi
  • korona virüs için antikor tedavisi
  • antikor tedavisinin yan etkileri
  • antikor tedavisi antijen
  • antikor plazma tedavisi işe yarıyor mu
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Göz Kanlanması, Ağrıması ve Batması Sebepleri Nelerdir?