Yaşam 31 Temmuz 2021 - 11:44:38

Asya Kaplan Sivrisineği Isırığına Ne İyi Gelir? Nasıl Olur? Tedavisi Var mı?

Asya Kaplan Sivrisineği Isırığına Ne İyi Gelir? Nasıl Olur? Tedavisi Var mı?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz asya kaplan sivrisineği, İstanbul ilimizde popülasyonu gittikçe artan ve tehlike yaratan bir canlıdır. Asya kaplan sivrisineği ısırığı yüksek ateşli bir virüse neden olmaktadır.

Asya Kaplan Sivrisineği Isırığına Ne İyi Gelir?

Hızlı bir şekilde yayılan ve pek çok yerde görülen asya kaplan sivrisineği adeta tehlike saçmaktadır. 100 istilacı hayvan arasında yer alan bu sinekler özellikle hijyenin yetersiz olduğu alanlarda hızlıca yayılmaktadır. Bilimsel adı aedes albopictus olan bu sineklerin ısırıkları farklı virüslerin yayılmasına neden olmaktadır. Batı Nil Virüsü Ateşi, Zika Virüsü, Ensefalit, Sarı Humma gibi hastalıkların yayılmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra alerjik reaksiyonlar da meydana gelebilir.

Asya Kaplan sivrisineği ısırığına iyi gelen şeylere baktığımızda alkol, çay poşetleri, aloe vera, sarımsak, yulaf ezmesi ve fesleğenden yararlanılmaktadır. -Asya Kaplan Sivrisineği ilacı Bu yöntemler ısırık üzerine uygulanabilir ve kısa süre içerisinde iyileşme sağlanabilir. Fakat bazı vakalarda daha ciddi semptomlar meydana gelebilir.

Asya Kaplan Sivrisineği Isırığı Nasıl Olur? Belirtileri Nelerdir?

Giysi üzerinden ısırma özelliği bulunan asya kaplan sivrisineği ısırığı belirtilerine baktığımızda, ısırdığı zaman ciddi anlamda kaşıntı meydana getirmektedir. İyileşmesi ve geçmesi de oldukça uzun zaman almaktadır. Alerjik reaksiyonlar meydana getirebilen bu sivrisinekler, bağışıklık sistemi zayıf olan insanları ısırdığı zaman büyük bir şişlik ve kızarıklık meydana getirmektedir. Şiddeti bir reaksiyon oluşturması söz konusudur. Normal sivrisinek ısırığı 1-2 gün içerisinde geçmektedir. Fakat asya kaplan türünde ısırma etkisi biraz daha farklı sonuçlara neden olabilir.

Asya Kaplan Sivrisineği Isırığının Tedavisi Var mı?

Eğer ki bu sinekler ısırdıktan sonra ciddi semptomlar meydana geliyorsa en yakın sağlık kuruluşundan destek alınmalıdır. Yüksek ateş gibi şikayetler söz konusu ise bunların giderilmesine yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Asya kaplan sineği ısırırsa eğer kaşıntı için yukarıda belirtmiş olduğumuz tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Fakat alerjik reaksiyonlar ve daha ciddi sonuçlar için mutlaka bir hastaneye başvurulmalıdır.

Asya Kaplanı Sivrisineği Nerelerde Görülür? Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Nem ve sıcaklık olan hemen her bölgede görülebilen asya kaplan sivrisineği hangi illerde var diye baktığımızda İstanbul başta olmak üzere pek çok ilimizde bulunmaktadır. doğal yayılım alanında kan emme özelliği gösteren oldukça agresif bir türdür. Bu sineklerden korunmak için bulunduğu bölgelerden uzak durulması gerekir. Bazı sinek kovucu ürünler kullanılabilir. Kol ve bacaklar için uzun kollu kıyafetler tercih edilmelidir. Kapı ve pencerelere sineklik takılmalıdır. Evin içerisinde hijyen sağlanmalıdır. Bebekleri korumak için bebek arabalarına ağ ya da koruyucu kılıf takılmalıdır.

  • asya kaplan sivrisineği
  • asya kaplan sivrisineği ısırığı
  • asya kaplan sivrisineği ısırığına ne iyi gelir
  • asya kaplan sivrisineği ısırığı nasıl olur
  • asya kaplan sivrisineği ısırığı belirtileri
  • asya kaplan sivrisineği ısırığının tedavisi
  • asya kaplan sineği
  • asya kaplanı sivrisineği nerelerde görülür
  • asya kaplan sivrisineği hangi illerde var
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Ruam Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? İnsanlara Bulaşır mı?