Ayak kokusu neden kaynaklanır? Ayak kokusunu ne giderir?
Yaşam

Ayak Kokusu Neden Kaynaklanır? Ayak Kokusunu Ne Giderir?

17 Eylül 2017 - 22:18:15

Ayak bakımı herkes için çok önemli olurken ne kadar bakımı ne kadar iyi yapılırsa yapılsın ayak kokusu oluşabilir.

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir?

Ayak kokusu giderme işlemleri birçok kişide olumlu sonuçlar veriyor olsa da bu yöntemler her dönemde uygulanamayabilir. Bu durum da kişilerin sosyal açıdan zorlanmasına ve rahatsızlık duymasına sebep olmaktadır. İnsanların ayaklarında 250 bin adet ter bezi bulunmaktadır. Bu ter bezleri düzenli olarak ter salgılarken gün içerisinde yarım litreye yakın ter üretilmesini sağlamaktadır. Bu oluşturulan ter bakteriler ile birleştiğinde bir çeşit gaz açığa çıkar ve bu gazda kokuya sebebiyet vermektedir. Bakteriler için havasız ve karanlık ortamlar üremek ve yayılmak için en doğru ortamlardır. Bu ortamlarda bakteriler hızla üreyebilirken sürekli olarak ayakkabının içerisinde kalan ayaklar bu ortamı bakterilere sunmaktadır. Bu sebeple de ayaklarda koku oluşurken insanların ayak kokusu giderme işlemleri için tercih edebilecekleri birkaç adet yöntem yer almaktadır.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir? Nasıl Geçer?

Bu kokunun giderilebilmesi için sebeplerinin en iyi şekilde bilinmesi gerekmektedir. Bu aşamada kokunun oluşmaması için kişilerin bakteri oluşumunu ya da terlemeyi engellemesi gerekir. İlk olarak bakteri oluşumun engellenmesi için hijyen çok büyük önem taşımaktadır. Ayakların gün içerisinde ılık su ve sabun ile yıkanması gerekmektedir. Bu işlem ne kadar fazla tekrarlanırsa ayak kokusu giderme için o kadar etkili olacaktır. Bu doğrulta parmak aralılarının temizlenmesine de dikkat eden kişiler bakteri oluşumunun önüne geçeceğinden ayak terlese dahi koku oluşumu olmayacaktır. Ayrıca her zaman bu işlemler için zaman bulamayan kişiler ilaç ile de bu sorunu çözebilirler. Bakteri üremesini engelleyici spreyler yer alırken bu spreylerin sabahtan kullanılarak ayakkabıların giyilmesi durumunda bakteri oluşmayacaktır.

Ayakların Terlemesi Nasıl Önlenir?

Terleme konusunda adımlar atmak isteyen kişiler için de çorap ve ayakkabı seçimleri son derece önemli olur. Bu doğrultuda ayakkabı seçimleri her zaman kişilere bırakılmadığından mecburi olarak belirli modeller tercih edilmek durumunda kalınabilir. Ancak bunun dışında rahatlıkla hava alabilen ve terlemeyi önleyen modeller çok daha doğru bir seçim olacaktır. Spor ayakkabılar bu aşamada en iyi hizmeti veren modeller olarak görülebilir. Ayak kokusu giderme konusunda alınan bu önlemler ile de terleme engellenir ve dolaylı olarak kokunun oluşmasının da önüne geçilmiş olacaktır.

Ayak Kokusu Neden Olur?

Araştırmacılar belirli hastalıkların bu kokuya sebep olabileceğini belirtmektedir. Birçok sinir sistemi hastalığı ve şeker hastalığı insanlarda ayak kokusuna sebep olabilen rahatsızlıklardır. Sürekli olarak ayak kokusu şikayeti olan kişilerin bu hastalıklar için testlerini yaptırması çok önemlidir. Buna ek olarak ayak kokusu giderme işlemleri hamile bayanlar için de oldukça önemli olabilir. Hormonlarda yaşanan değişimler kokuya sebep olabilirken bu sorunun önüne geçilmesi için benzer önlemler kolayca alınmaktadır.

Yorumlar
Suna Güzel 13 Eylül 2017 - 09:38:03 Ayak kokusu bitkisel yollarla nasıl giderilir? Çorap ve ayakkbı seçimi ayk kokusunu tetikler mi?cevapla
Rüveyda Tek 03 Ağustos 2018 - 14:03:19 Ayak kokusu giderici sprey kullananlar var mı? Kesin sonuç veriyor mu? Kokuyu gidermek için nasıl bir yöntem uygulamak gerekiyor? Her akşam işten gelince yıkıyorum ama fayda etmiyor. Gün içerisinde terlediği için kokuyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: