Ayakta su içmenin zararları ve bilimsel açıklaması nedir?
Sağlık

Ayakta Su İçmenin Zararları ve Bilimsel Açıklaması Nedir?

19 Eylül 2018 - 17:57:06

Sağlıklı bir hayatı devam ettirmek için tüketilen suyun ayaktayken içilmesinin zararlı olması ve tavsiye edilmemesidir.

Ayakta Su İçmek Gerçekten Zararlı mı?

Gün içinde tüketilmesi önerilen su miktarı sekiz bardak sudur. İçilen suyun pozisyonu sağlık için önemlidir. Uzmanları birçoğu su tüketiminin oturma pozisyonundayken olması gerektiğini ifade etmektedir. Ayakta su içmek ile otururken içilen su arasında çeşitli farklar olabilir. Pozisyonun ayakta olması artritlere yol açar. Yaşamı ileriki dönemlerinde bu durum artrit olarak geriye dönmektedir. Vücudun sıvı dengesi bozulur. Bu yüzden eklemlerde normalden fazla su birikir. Eklemlerde sıvının birikmesi ise artritinin tetiklemesi anlamına gelir.

Ayakta Su İçmenin Yan Etkileri Nelerdir?

Ayakta dururken su içildiğinde mide duvarına su sıçrar. Hem suyu hızlı içmek hem de ayakta tüketmek pek çok probleme neden olur. Mide duvarına su sıçraması ile su direkt bir şekilde bağırsak kısmına iner. Su bu bölgeye indiğinde ise bağırsak, mide sisteminde zarara neden olmaktadır. Susuzluk hali geçmez. Tam tersine daha çok su içme isteği ortaya çıkar. Fakat bir alama oturup yavaş bir şekilde su içmek sağlıklı olan yoldur.

Ayakta Su İçmek Günah Mıdır? Haram Mıdır?

Hz. Muhammed (S.A.V) ayakta su içmenin doğru olmadığını belirtmiştir. Evde, dışarda, okulda, sokakta fark etmeksizin suyun oturma pozisyonundayken içilmesinin doğru olduğu hem dini hem de bilimsel açılardan değerlendirilmiştir. Bazı kişiler dışardayken oturacak yer bulamadıklarını bahane ederek ayakta su içmektedir. Fakat bu durumun es geçilmesi, suyu oturma pozisyonundayken yudum yudum içmenin önemi akıldan çıkartılmamalıdır. Ayakta su içmek günah olmamasına rağmen Peygamber efendimiz ayaktayken su içilmesini tavsiye etmemektedir. Oturma pozisyonundayken içilmesini daha çok uygun bulduğu için bu şekilde içilmesini önermektedir. Kişinin ayakta su içme alışkanlığı var ise bu alışkanlıktan kurtulmalı ve doğru şekilde su içmelidir.

Ayakta Su İçmenin Zararlarının Bilimsel Açıklaması Nedir?

Hazımsızlık sorunları ortaya çıkar. Oturularak su içilmesi halinde sinir sistemi ve kaslar rahat olmaktadır. Vücuttaki asit seviyesi seyreltilmez. Neredeyse her uzman otururken su içmenin faydalarından bahsetmektedir. Yudum alarak ve oturularak su içilmesi vücutta bulunan asit seviyesinin doğru biçimde seyreltilmesine destek olmaktadır. Mide yanması ortaya çıkar ve ülsere neden olabilir. Bu şekilde su içilmesi yemek borusundaki alt yarıyı sert biçimde sıçratmaktadır. Yaşanan bu hal yemek ve mide borusu arasında bulunan sfinkteri ismindeki eklemi rahatsız edebilmektedir. Mide ve yemek borusunun içinde bulunan asitlerin geri akmasından dolayı yanma durumu ortaya çıkar. Ayakta su içmenin zararları ve bilimsel açıklaması göz önüne alınarak oturma halindeyken su içilmesi tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Burcu Akayran 19 Eylül 2018 - 18:07:06 Ben ayakta su içmeyi günah diye zararlı biliyordum ama aksine bilimsel olarak da açıklaması varmış. Oturarak su içmek her türlü daha faydalı olduğunda artık bu şekilde su içiyorum. Oturarak su içme konusunda hadisler de var aynı zamanda bilimsel gerçekliği de.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: