Homofobik ne demek? Nasıl olur?
Yaşam

Homofobik Ne Demek? Nasıl Olur?

19 Eylül 2018 - 13:18:57

Dilimize son dönemlerde giriş yapan kelimelerden birisi olan homofobik kelimesi, eşcinsellikten korkan ya da daha ileri düzeyde nefret eden kişiler için kullanılmaktadır.

Homofobik Nedir, Ne Demek?

Farklı iki kelimenin bir araya gelmesi ile oluşturulan homofobik kelimesinde "homo" aynı anlamına gelmektedir. Ancak bu kelimenin en çok homoseksüellik ile duyuluyor olması bu kelimesinin tamamen eşcinsellik ile bir anılmasına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra "fobi" kelimesi de korku anlamına gelirken homofobik kelimesi direkt olarak çeviride eşcinsellikten korkan insan anlamına gelmektedir. Ancak tam olarak irdelendiğinde bu bir hastalık ya da rahatsızlık olarak gösterilebilmektedir. Bu insanlar, normal karşılanabilecek durumlardan dahi çekinirken çok aşırı reaksiyonlar gösterebilirler. Bu sebeple de psikolojik bir tedavi görülmesi daha doğru olacaktır.

Homofobik Nasıl Olur? Nasıl Davranır?

Homofobik bir davranış sergilemek için eşcinsel ilişkilere çok yüksek düzeyde bir nefret duygusu beslemek gerekli değildir. İnsanlar, günlük hayatlarında yaptıkları yorumlar ya da davranışlar ile bu tarz bir rahatsızlıklarının olduğunu ortaya koyabilirler. Ülkemizde selamlaşmak çok önemli bir kültür olarak görülürken genel olarak selamlaşmalarda sarılma ya da öpme de yer almaktadır. Eğer insanlar, karşı cinsiyetteki insanlara sarılırken ya da öperken bir sorun yaşamazken kendi hemcinslerinde her zaman yalnızca tokalaşıyorsa bu durum homofobik bir yaklaşım olarak nitelendirilebilir. Bunun yanı sıra bu insanlar sürekli olarak kendileri ile aynı cinsiyetteki insanların en ufak yakın hareketinde kendileri ile cinsel ilişki yaşamak istediklerini düşüneceklerdir.

Homofobik Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Bu durum ile karşı karşıya kalan kişiler, bunun sebeplerini araştırırken birçok farklı neden bulabilirler. Bu nedenlerde ilki mahalle baskısı olarak gösterilebilir. İnsanların etrafında yer alan insanların çoğu eşcinselliğe büyük bir karşıtlık gösteriyorsa insanlar da kendilerinden şüphe edilmemesi için benzer düzeyde ya da daha üst seviyede saldırgan olmayı seçebilirler. Bunun yanı sıra insanların yaşadıkları homoseksüel bir ilişki de insanların bu duruma gelmesine sebep olmaktadır. Herhangi bir eğilimleri olmamasına rağmen farklı bir kişi tarafından buna zorlanmaları insanlarda büyük travmalara sebep olabilmektedir.

Homofobik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Homofobik insanların bu sorundan kurtulabilmesi için psikolojik yardım alması gerekmektedir. Eğer, gün içerisinde hareketleri bu hastalığa sahip olduklarını gösteriyorsa ya da etraflarındaki kişiler bunu telkin ediyorlarsa bu durumda insanların psikolojik tedavi alması en doğru tercih olacaktır. Bunun için hastanelerdeki psikiyatri bölümüne gerek olmadan uzman psikologlara gidilmesi yeterli olacaktır. Bu konuda konuşan ve fikirlerini paylaşan kişileri uzman görüşlerini aldıktan sonra davranışlarını rahatlıkla düzenleyebilirler. Kısa süre içerisinde bu rahatsızlığın tedavisinde yol almak mümkün olacaktır. Her geçen günde bu sorundan kurtulan kişiler sonrasında çok daha rahat bir şekilde yaşantılarına devam edebilirler. Ülkemizde homofobik kişiler çok fazla tepki görmüyor, hatta bazı bölgelerde takdir görüyor olsa da bu çok ciddi bir rahatsızlıktır ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Yağmur Bilgici 19 Eylül 2018 - 13:28:57 Homofobik ne demek bilmiyordum bu yazı sayesinde az çok öğrenmiş oldum. Son zamanlarda çok fazla duyduğum bir terim ama anlamını tam olarak çözemiyordum. Psikolojik bir sorun olduğu için hem bireyi hem de çevresindekiler etkileyebilir. Bu nedenler tedavisi şart bence.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: