Bamya tohumu ne işe yarar? Nasıl ekilir? Faydaları ve fiyatı nedir?
Sağlık

Bamya Tohumu Ne İşe Yarar? Nasıl Ekilir? Faydaları ve Fiyatı Nedir?

13 Haziran 2018 - 04:00:03

Yazın en çok tüketilen sebzelerden biri olan bamya kendine has pişirme tekniği ve lezzeti ile çoğu kişi tarafından sevilmektedir. Bamya lezzetli yemeklerden biri olduğu gibi insan sağlığı açısından da oldukça önemli bir sebzedir. Yaz ayları geldiğinde yemeği ya da kızartması yapılan bamya tohumunun da güçlü bir sağlık deposu olduğu bilinmektedir.

Bamya Tohumu Ne İşe Yarar?

Bamya tohumunun düzenli olarak tüketilmesi ve bamyanın yemeklerde kullanılması insan sağlığını önemli ölçüde etkilemektedir. Çok fazla seveni olmasına rağmen bazı kişiler tarafından tercih edilen bir lezzet olmayabilir. Fakat faydaları tam olarak bilinmiş olsa mutlaka sofralardan eksik edilmeyecek lezzetlerden biridir.

Bamya Tohumunun Faydaları Nelerdir?

  • Bamya tohumları kahve şeklinde tüketilen tohumlardandır. Kahve şeklinde tüketilen bamya tohumları özellikle bronşitte iyileştirici etkiye sahiptir. Bitkisel ilaçlar arasında bronşiti tedavi edici etkisi herkes tarafından bilinmemektedir. Bu nedenle düzenli kullanım sonrasında bronşitte ciddi bir düzeyde iyileşme elde edilmektedir.
  • Bronşit dışında göğüste sertliği olan ve boğaz altında gıcık oluşmasına engel olmaktadır. Yumuşatıcı etkisi ile beraber bamya tohumunun tüketilmesi özellikle meslekten dolayı boğazında gıcık olanlar için son derece önemli bir sebzedir. Bamyanın yemek halinde tüketilmesi de boğaz ve göğüs bölgesinin yumuşamasını sağlar.
  • Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan bamya insan sağlığını korumada etkili gıdalardan biri olmaktadır. Hastalıklara karşı vücudun direnç göstermesini sağlayarak hastalıkların mikroplarına karşı vücudu korur. Bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde etki gösterir. Hastalıklara karşı insan vücudunu koruyucu bir görev üstlenir.

Bamya Tohumu Nelere Yarar? Neye İyi Gelir?

Lif bakımından da zengin olan bamya tohumu vücutta liflerin yenilenmesini ve kuvvetlenmesini sağlayarak mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Vücutta yer alan lifler sayesinde kabızlık şikayetinin önlendiği görülmektedir. Bamya tohumlarının düzenli kullanımı özellikle bağırsakların çalışması ile metabolizmayı da güçlendirecektir. Bu sayede kilo vermeye yardımcı olacaktır. Bamya tohumları tüketilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus taze ve zamanında toplanmış olmalarıdır. Çünkü bamya tohumları insan sağlığında büyük bir öneme sahiptir.

Bamya Tohumu Nasıl Tüketilir?

Gün içerisinde bamya tohumları günde iki kez olmak üzere tüketilir ise kısa sürede insan sağlığına fazda gösterdiği bilinmektedir. Böylece bamya tohumları içerdiği vitamin, mineral ve lif kaynakları düzenli olarak vücuda alınır. Kabızlık giderici etkisi sayesinde kişinin günde en az bir kere büyük tuvaletine düzenli olarak çıkmasını sağlar. Metabolizmayı hızlandıracağından bu durum oldukça normaldir. Bamya tohumları kahve şeklinde tüketildiği gibi haşlanarak da tüketilebilmektedir. Tohumlardan kahve yapmak daha kolay ve pratik bir yöntem olacaktır. Bitkisel tedavi olarak tercih edilen bamya tohumlarının bronşit tedavisinde de tercih edilmesi kişinin düzenli olarak tüketmesine bağlıdır. Bu sayede kişi günlük hayatı içerisinde hastalığın tedavisi için bamya tohumlarının kısa sürede yarar sağladığını görebilir.

Yorumlar
Hatice İskender 13 Haziran 2018 - 04:10:03 Bamya tohumu çeşitleri nelerdir? Ne zaman dikilir? Ekim işlemleri nasıl yapılır? Bahçeme bamya ekmek istiyorum. Fakat uygun zaman ne zaman olur tam bilmiyorum. Bakımı nasıl yapılmalı? Yetiştirenler var mı?cevapla
İpek Turgut 31 Ağustos 2018 - 16:07:27 Bamya tohumunun faydalarını ve fiyatını değil de nasıl elde edildiğini bilmiyordum. Sürekli yemeğini yapıyorum çokta severim. Ama tohumunu yetiştirmekte isterim. Bu tohumun zararları var mı nasıl ekilir bilen varsa söylerse çok sevinirim.cevapla
Nehir Özay 09 Eylül 2018 - 20:05:06 Ben daha önce bamya tohumu yutmak vücut için çok faydalı diye duymuştum. Özellikle diz ağrısına ve eklem sıvısı sorunu sonucunda ortaya çıkan kireçlenme gibi problemler için çok yararlı oluyormuş. Kürünü gün içerisinde tüketebilirsiniz.
Gülay Şenkal 04 Eylül 2018 - 10:04:24 Bamya tohumu ekimi nasıl olur diye internette araştırdım. Aslında birçok bilgi edindim ama bahçemde yetiştirebilir miyim henüz bilmiyorum. Ben normalde tadını çok sevdiğim için yiyorum ama geçenlerde bir arkadaşım bamya zayıflatır mı acaba diye sordu. Biraz yorumları okuyunca gerçekten zayıflatma etkisinin olduğunu gördüm. Şimdi kilo vermek için yemek istiyorum. Özel bir tarifi var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: