Yaşam

Yarasa Kozası Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatı Ne Kadar? Nerelerde Bulunur?

13 Haziran 2018 - 00:09:46
Yarasa kozası nedir? Ne işe yarar? Fiyatı ne kadar? Nerelerde bulunur?

Uçabilen tek memeli hayvanlardan biri olan yarasalar sonbahar ve kış aylarında kendilerini savunmak için karanlık bölgelerde kendilerine yuva yapmaktadırlar. Kış uykusunda kendi yerlerini yaparak yarasa kozası içerisinde yaşamlarına devam etmektedirler.

Yarasa Kozası Nedir, Ne Demek?

Yarasalar karanlık ve insanların sık bulunmadığı yerlerde kendilerine yuva yapmaları sonucunda tüm kışı bu halde geçirirler. Koza içerisinde bulundukları süre içerisinde sürekli uyurlar. Yarasalar insanlar gibi doğum yaptıklarından dolayı kuşlar gibi yavruların bakıma muhtaç olması söz konusu değildir. Doğan yarasa yavrusu tıpkı yetişkin yarasanın minyatürü şeklindedir. Kendi kendine beslenebilir ve uçabilir bir hayvandır. Yarasa kozası içerisinde tüm kışı geçiren yarasalar yaz geldiğinde bu koza içerisinden çıkarlar ve bir sonraki kışa kadar normal yaşamlarına devam ederler.

Yarasa Kozası Nerelerde Bulunur? Faydaları Nelerdir?

Yarasaların koza içerisinde yaşaması diğer göç eden yarasaların yanı sıra bulundukları alanda kalmak isteyen yarasalar tarafından yapılmaktadır. Ayrıca yarasalar yavruları kendi yaptıkları yuvalarda büyütmektedirler. Yarasa kozası tarımda yarasa gübresi olarak kullanılmaktadır. Yarasaların yapmış olduğu yuvalar yüksek oranda potasyum ve fosfor içerdiği için bazı durumlarda ilaç sektöründe tercih edilebilmektedir.

Yarasa Kozası Ne İşe Yarar?

Yarasaların kış uykusuna geçişlerinde yuva yapması ve yuva içerisinde kış boyu kalması bahar geldiğinde bu yuvaları terk ettiği bilinmektedir. Kış boyu yarasalar ışıksız, sessiz ve karanlık ortamlarda yaşamayı tercih edebilirler. Ayrıca koza içerisindeki yarasalara dışardan müdahale etmek hayvanların ölmesine neden olabilir. Bu nedenle yarasalar koza içerisinde iken müdahale edilmemesi gerekmektedir. Yarasa kozası gübre olarak kullanılan maddelerden biridir. Özellikle toprağın verimi arttırır. Çünkü içerisinde yüksek miktarda fosfor ve potasyum bulunur. Organik madde oranı yükse olduğundan organik tarımda sıkça tercih edilmektedir. Yarasa kozasının toprağa gübre olarak kullanılması besinlerde hızlı büyüme sağlamaktadır. Bunun yanı sıra besinlere aroma verme özelliği bulunmaktadır. Piyasada 8- 10 Türk Lirasına satılan yarasa kozası gübresi daha verimli tarım yapılmasına yardımcı olmaktadır.

Yarasa Kozası Fiyatı Ne Kadar? Kullanım Alanları Nelerdir?

Toprakta su tutma kapasitesini arttırdığı gibi ayrıca toprağın havalanmasını da sağlamaktadır. Çay üretiminde sıkça tercih edilir. Toprakta verimi arttırarak her türlü bitkinin yetişmesinde etki göstermektedir. Yarasa kozası yetiştirilmekte olan her türlü gıdanın daha organik yetişmesine yardımcı olmaktadır. Birçok bitki ve sebzenin gelişmesi için kullanılan bu gübre organik tarımın vazgeçemeyeceği gübrelerden biridir. Böylece daha sağlıklı bir tarım yapılabilir. Bunun yanı sıra lezzet arttırıcı etkisi sebze ve meyvelerin daha iyi tat almasına yardımcı olacaktır. Yarasa kozası fiyatı, bu yuvalarda bulunan yarasa gübrelerinin dünyada organik tarımın oldukça ilgisini çeken gübre çeşitlerinden olduğu için değişkenlik göstermektedir. Doğal gübre özelliği olan bu gübre toprakta verimi arttırarak yıldaki hasatın iki kat artmasını sağlar. Hem doğal hem de bol mahsul alınmasını sağlayan bu gübrenin yılda bir kez toprağa dağıtılması uzun süre verimlilik alınmasını sağlayarak daha fazla mahsul elde edilebilir.

Yorumlar
Arife Kutlu 13 Haziran 2018 - 00:19:46 Yarasa kozası nasıl oluşur? Ne zaman olur? Kaç para bilen var mı? İlaç sanayisinden kullanıldığını duymuştum. Sanırım bunun için oldukça yoğun bir talep var kozalara. Bu kozaların içinde ne var? Faydaları nelerdir? cevapla
Yasemin Kızılırmak 03 Eylül 2018 - 10:12:14 Bende sizin gibi bu kozalar nedir diye çok merak ediyordum. Biraz araştırdığım kadarıyla yarasa kozası fiyatları itibariyle bu sene oldukça değer kazanmış. Bunları satan kişiler varmış. Birçok alanda bu kozalar kullanılıyor diye biliyorum.
Recep Tuğrul 07 Eylül 2018 - 12:00:12 Arkadaşlar yarasa gübresi ve kesesi için satılıyor diye biliyorum. Bu hayvanların gübreleri çok temizmiş bu yüzden de oldukça ilgi görüyor. Yuvalarının satımı bu amaçla olabilir. Fiyatları hakkında çok bilgim yok ama benim de çok ilgimi çeken bir konu.
Serkan Tuğrul 19 Haziran 2018 - 11:34:37 Yarasa kozası fiyatı nedir? Ne zaman ve nerelerde olur? Son zamanlarda oldukça önemli bir gelir kaynağı oldu sanırım. Yaşadığım yerde yarasalar var ama kozalarına yuvalarına nasıl ulaşabilirim bilmiyorum. Bu yuvaların içinde ne var?cevapla
Hilmi Yeşil 06 Eylül 2018 - 11:30:30 Yarasa kozası neye yarar diye merak ediyorum. Yıllardır ilk defa bu yuvaların ve kozaların satıldığını ve değer kazandığını duydum. Hangi ayda toplanır, nasıl toplanır diye biraz araştırdım ve çok fazla alıcısının satıcısının olduğunu duydum. Değerinin bu kadar yükseldiğini bilmiyordum.
Atakan Bahçekapılı 15 Eylül 2018 - 20:38:45 Yarasa kozası alıcısı oldukça çok herhalde. Nasıl toplanır nerede olur diye biraz araştırdım aslında ama kimse tam olarak bilmiyor gibi. Fiyatları ve değeri yüksek diyorlar mevsimi var mı bunun? Arasak bulabilir miyiz?
Erol Ercan 31 Ağustos 2018 - 10:59:55 Arkadaşlar yarasa kozaları hangi mevsimde hangi ayda olur onu öğrenmek istiyorum. Son 1 yıldır bu hayvanların kozaları ve yuvalar ile ilgili oldukça büyük araştırmalar olduğunu duydum. Fiyatı ne kadar diye araştırdım biraz pahalı geldi. Bu kozaların insana faydaları neler niçin bu kadar çok ilgi topluyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: