Sağlık 26 Temmuz 2021 - 05:50:01

Bel Kayması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bel Kayması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bel kayması; farklı sebeplere bağlı olarak omurga kemiklerinin öne ya da arkaya kayması şeklinde tanımlanan bir rahatsızlıktır.

Bel Kayması Nedir? Nasıl Olur?

Vücut iskeletimizi oluşturan omurlar birer sıra halinde dizilidir ve aralarında bağ dokuları ile birlikte eklemler bulunmaktadır. Omurların arasında yer alan dokuların ön kısmı disk, arka kısmı ise feset olarak isimlendirilmektedir. Bel kayması durumu, bu omurlarda meydana gelen öne ya da arkaya kayması şeklinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Kayma durumu gerçekleştiği zaman omurların arasında yer alan sinirler sıkışmaktadır. Sinirlerin sıkışmasına bağlı olarak bel ağrısı, bacaklarda ve ayak parmaklarında karıncalanma, yanma ve uyuşma gibi birtakım nörolojik etkiler ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda erkeklerde oranla daha fazla görülen bel kayması bel fıtığı ile benzerlik gösterse de asıl olarak farklı belirtilere ve sonuçlara dayanmaktadır. Bel fıtığı rahatsızlığında omurlar arasında yer alan diskler ve fesetler sıkışarak omur diziliminin dışına çıkmaktadır. Bel kaymasında ise omurlar öne ya da arkaya doğru hareket ederek sinirlere ve omurlara baskı yapmaktadır. Bu iki rahatsızlık birbirinden tamamen farklıdır fakat bazen aynı kişide her ikisi de görülebilmektedir.

Bel Kaymasının Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde pek çok kişide meydana gelebilen bel kayması sebeplerine batığımızda genel olarak genetik yatkınlık, yaşın ilerlemesi, yaşam biçimi ve geçirilen bazı kazalara dayalı olduğu gözlemlenmektedir. Çocuklarda görülen bel kayması genel olarak doğuştan gelen sorunlar arasındadır. Anatomik sorunlar ya da doğum sırasında yaşanan bazı komplikasyonlar bu duruma neden olabilmektedir. Yetişkin bireylerde daha çok kemiklerde meydana gelen eklem iltihabı, kireçlenme, kemik ve kıkırdak doku hastalıkları bu duruma neden olabilmektedir.

Bel bölgesine herhangi bir şekilde darbe almak, omurgayı zorlayan bazı hareketler yapmak ve ağır kaldırmak gibi etkenler bu duruma neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra omur etrafında farklı bir sebebe bağlı olarak tümör oluşması, yaşın ilerlemesine bağlı olarak kas ve bağ dokularının zayıflaması gibi pek çok etken sayılabilmektedir.

Bel Kaymasının Belirtileri Nelerdir?

Bazen herhangi bir şekilde belirti göstermeyen bel kaymasının belirtileri hafif ya da çok şiddetli olarak meydana gelebilmektedir. Bel ağrısı bu rahatsızlığın en çok görülen belirtileri arasında yer almaktadır. Bunun nedeni sinirlerde meydana gelen baskıdır. Bel, kalça ve sırt kaslarında gerilme ve kasılma olması, uyluk ya da kaba etti ağrı meydana gelmesine bağlı olarak hissizlik, karıncalanma ve zonklama oluşması, hareket etmekte güçlük yaşanması, omurun kaydığı bölgede aşırı hassasiyet oluşması ve bacaklarda kuvvet kaybının meydana gelmesi, bu rahatsızlığın belirtileri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte omurga eğriliği, aşırı kamburluk gibi belde görülen şekil bozuklukları da belirtiler arasında yer alabilir.

Bel Kayması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel olarak hastalığı şiddetine bağlı olarak tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bazı hastalarda egzersiz bazılarında ise korse kullanımı ile bel kayması tedavisi uygulanabilmektedir. Omurda aşırı bir kayma söz konusu ise, bacaklarda kuvvetsizlik varsa, egzersiz ve korse yöntemlerine rağmen ağrılar devam ediyorsa cerrahi müdahale uygulanabilmektedir.

  • bel kayması
  • bel kayması nedir
  • bel kaymasının nedenleri
  • bel kayması sebepleri
  • bel kaymasının belirtileri
  • bel kayması tedavisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Akupunktur ile Zayıflama Nedir? Fiyatı Nedir?