Boy kilo endeksi yaşa göre hesaplama
Sağlık

Boy Kilo Endeksi Yaşa Göre Hesaplama

27 Ekim 2018 - 22:22:15

Boy kilo endeksi, vücut kitle indeksi olarak da bilinen kişinin yaşına boyuna ve kilosuna göre ortaya çıkan bir orandır.

Boy Kilo Endeksi Nedir?

Boya göre kilonun kıyaslanması olarak nitelendirilen boy kilo endeksi, vücutta ne kadar yağ olduğunu ve kişinin sağlık durumunun nasıl olduğunu belirtmektedir. Yetişkin bir bireyin boyuna göre kilosunun ve vücuttaki yağ oranının ideal olup olmadığını gösteren bir ölçüdür. Boy kilo endeksi sonucunda belli rakamlar çıkmaktadır. Bu rakamlar birer limit niteliği taşımaktadır. Kişi buna göre şişman, zayıf ya da ideal bir kiloda olduğunu anlayabilmektedir.

Boy Kilo Endeksinde Yaşın Önemi Nedir?

Beden kitle endeksi hesaplaması için kişinin boyu ve kilosu önemlidir. Aynı zamanda yaş faktör de bu konuda önemlidir. Her yaşa göre oran farklı anlamlar taşımaktadır. Boy kilo endeksini yaşa göre hesaplarken kadın ve erkekler için farklı formüller uygulanmaktadır. Çünkü kadın vücudu ile erkek vücudu aynı orantıda değildir. Bu oran hesaplanırken yaş önemli bir faktördür. Çünkü vücudun gelişimine göre bir oran ortaya çıkmaktadır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak vücutta kilo artışı meydana gelebilir. Çünkü vücuttaki kas dokusu erimeye başlar ve günlük hareketler azalır. 15 yaşında bir çocuk ile 60 yaşındaki bir kişinin boyu aynı olsa bile kilo oranları farklılık göstermektedir. Bu oranların sonuçlarına göre kişilerin ağırlık ortalaması en düşük 5 en fazla 10 kilo olarak göz ardı edilmektedir.

Boy Kilo Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle endeksini hesaplamak için kişinin yaşının, boyunun ve kilosunun net olarak bilinmesi gerekmektedir. Bu oranlar girildiğinde kadın ve erkekler için farklı oranları içeren formüller girilir. Sonrasında ortaya net bir değer çıkar. Bu değer kişinin kilolu mu yoksa ideal bir kiloda mı onu gösterir. Aynı zamanda kişinin zayıf olup olmadığını da göstermektedir. Obezlik değeri bu oranın aşırı bir şekilde yüksek çıkması olarak bilinir. Obezite dünya üzerinde oldukça yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Kişileri hem fiziksel sağlık hem de psikolojik sağlık açısından olumsuz yönde etkilemektedir. Vücut kitle indeksine göre kişinin obez olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Bu oran hesaplanırken vücut ağırlığı kg cinsinden, metre cinsinden boy ölçüsünün karesine bölünmesi ile bulunmaktadır. Bu işlem sonrasında ortaya çıkan değer kişinin vücut sağlığına işaret etmektedir.

Boy Kilo Endeksi Nasıl Olmalıdır?

Boy kilo endeksi hesaplarken ortaya çıkan değerlerin belirli aralıkları bulunmaktadır. Bu aralıklar içerisinde 18,5 - 25 normal değerleri belirtmektedir. Bu sınırların altı zayıf üstü ise kilolu olarak gösterilmektedir. 15'ten küçük olan değerler ciddi anlam .ok düşük kilo olarak adlandırılır ve önlem alınması gerekir. 30-35 değerleri ve sonrası ise obez olarak adlandırılır. Obezlik bu değerlere göre derecelendirilmektedir. Bu değerler sonrasında hemen önlem alınmalı ve obez derecesi yüksek ise tedaviye başlanmalıdır. Sağlıklı bir yaşam için öncelikle düzenli beslenmeli ve hareket edilmelidir. Aynı zamanda bol su içilmesi gerektiğini unutmayınız.

Yorumlar
Halide Can 29 Ekim 2018 - 10:55:26 Boyum 1.70 ama kilo 80'e yakın olduğu için normal kilomun biraz üzerinde kalıyorum zayıflamam gerekiyormuş. Vücut kitle indeksi aslında birçok sağlık problemini de ortaya çıkartabiliyor. Bu değer sonrasında vücuttaki yağ oranı ve kilo fazlasını görebiliyorsunuz. Ben diyete başlamaya karar verdim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: