Çamaşır Suyunun Zararları Nelerdir? Virüsleri Öldürür mü?
Sağlık

Çamaşır Suyunun Zararları Nelerdir? Virüsleri Öldürür mü?

28 Nisan 2020 - 08:50:46

Çamaşır suyu; en sık kullanılan temizlik maddeleri arasında yer alırken yanlış ve aşırı kullanımı birtakım sağlık problemlerinin oluşmasına neden olabilmektedir.

Çamaşır Suyunun Zararları Nelerdir?

Kadınların kusursuz temizlik sağlamak için en çok başvurduğu temizlik malzemelerinden birisi olan çamaşır suyu, hijyen için faydalı olsa da gerek kokusu gerekse içeriğinden dolayı birtakım yan etkiler meydana getirebilmektedir. Buradaki en önemli nokta astımı tetiklemesidir. Yapılan inceleme ve araştırmalara göre yoğun çamaşır suyunun kullanımı kadınlarda mesleki astım şeklinde bir zarar meydana getirebiliyor. Çamaşır suyunun uzun süreli ve yoğun kullanımı akciğerlerin zarar görmesine neden olabilir. Bu durum öksürük, nefes darlığı oluşturabilir. Eğer ki astım gibi hastalıklarınız varsa kullanım konusunda daha da dikkatli olmanız gerekmektedir.

Çamaşır suyu ile tuz ruhunun karıştırılması ile temizlik yapılması zararların daha fazla artmasına neden olmaktadır. Ortaya çıkan yüksek miktarda klor gazına bağlı olarak, astım ataklarının tetiklendiği ve daha sert bir şekilde ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Bu nedenle bu temizlik malzemesinin kullanımı konusunda dikkatli olunması gerekmektedir. Cildiniz için de tahriş edici etkisi söz konusu olabilmektedir. Kesinlikle eldiven kullanarak temizlik yapmalısınız. Yoğun kullanımı zaman içerisinde cilt üzerinde tahrişe neden olabilmektedir. Bunun yanında çamaşır suyu kullanımı sonrasında bulunduğunuz bölgeden uzaklaşın ve havalandırın. Böylece kokusuna çok maruz kalmazsınız ve nefes darlığı gibi problemler yaşamazsınız.

Çamaşır Suyu Virüsleri Öldürür mü?

Virüslerin ve bakterilerin yok olmasına yardımcı olan çamaşır suyu, doğru şekilde ve yerde kullanılırsa, tam hijyen sağlayabilmektedir. İçeriğindeki bileşenler mikrop kırıcı özelliğe sahiptir. Bu temizlik malzemesinin kullanım amacı yüzeylerin temizlenmesini sağlamaktadır. Örneğin, banyo, tuvalet, evinizde bazı yerler, toplu taşıma araçları gibi yüzeyinde mikrop olabilecek yerlere uygulanmaktadır. Bu işlemlerde de aşırıya kaçılmaması gerekmektedir.

Hastalıkların yayılmasını önlemek için hijyen oldukça önemlidir. Fakat bunun için elinizi çamaşır suyu ile yıkamak ya da bunu içmek kullanım için uygun değildir. Çamaşır suyu içmek öldürür. Ellerinizi bu bileşenle yıkamak ise cildinizi tahriş eder. Virüslerden korunmak için bağışıklığınızı güçlendirmek ve ellerinizi sabunla yıkamak, bulunduğunuz yerin hijyenik olması için suyun içerisine bir miktar çamaşır suyu katıp silmek yeterli olacaktır. Çamaşır suyu ile yüzeydeki mikropları, bakterileri öldürebilirsiniz. Fakat burada uygun kullanıma dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çamaşır Suyu Dezenfekte Eder mi?

Çamaşır Suyu Dezenfekte Eder mi? Mikropları Öldürür mü?

Mikroplar ve virüsler bağışıklık sistemimiz için birer tehdit oluşturmaktadır. Ellerimizle dokunmuş olduğumuz bir yüzeyden bu mikropların kolayca vücudumuza girmesine neden olabiliriz. Çamaşır suyu ile temas halinde olabileceğimiz bölgeleri temizlemek, mikropların ve virüslerin yayılmasını önlemektedir. İçeriğinde sodyum hipoklorit vardır ve bu da antimikrobiyal etki göstererek dezenfekte amaçlı kullanıma uygunluğunu belirtmektedir. Zeminlerin ve yüzeylerin bu şekilde temizlenmesi hijyen açısından önemlidir.

En İyi Çamaşır Suyu Hangisidir? Fiyatı Ne Kadar?

Çamaşır sularının genel olarak içerikleri aynı olmakla birlikte bazıları koku açısından vücudu daha az rahatsız etmektedir. Çamaşır suyu fiyatı ise markasına göre değişkenlik göstermektedir. Çok fazla olmayacak şekilde sizler de bu temizlik maddesinden kullanarak hijyen sağlayabilirsiniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: