Sağlık 12 Aralık 2020 - 21:40:07

Çocuklara Kilo Aldırmanın Yolları

Çocuklara Kilo Aldırmanın Yolları

Büyüme çağındaki çocuklar için sağlıklı ve düzenli beslenme sağlanması gelişimleri için önemlidir ve bu nedenle zayıf çocuklara kilo aldırmanın yolları neticesinde bazı yöntemler uygulanmalıdır.

Zayıf Çocuğa Nasıl Kilo Aldırırım?

Çocuğunuz zayıfsa ve kilo almasını sağlamak istiyorsanız öncelikle belirtmek gerekir ki abur cubur değil, sağlıklı besinlerin tüketilmesi sağlanmalıdır. Çocukların sağlıklı kilo alması, büyümesi ve gelişmesi için vitamin ve besin değeri yüksek olan yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir. Yanlış beslenme yöntemleri çocuklarda obeziteye neden olmaktadır. Çağımızın en yaygın hastalıklarından birisi budur ve önlemek için sağlıklı beslenme düzenin oluşturulması gerekmektedir.

Çocuklar gün içerisinde devamlı hareket halinde olurlar. Koşarlar, zıplarlar ve çoğu zaman yemek yemezler. Az yemek tüketen çocuklar fazla enerji harcadıkları için zayıflarlar. Bunun olmaması için çocuklarınıza sağlıklı ve yüksek kalorili besinler yedirmelisiniz. Besin değeri yüksek yiyecekler, kalorisi yüksek sağlıklı içecekler vermelisiniz. Bunun yanında işlenmiş yiyeceklerden ve yağlardan, yüksek şekerli gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. Eğer çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde kilo almasını istiyorsanız mutlaka doğal gıdalarla beslemelisiniz.

Çocuğa Kilo Aldıran Karışımlar Nelerdir?

Meyve, sebze ve protein kaynakları çocuklar için günlük enerji ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olan ve aynı zamanda büyümelerini sağlayan yiyecekler arasında bulunan süt, tavuk göğsü, bal, taze sıkılmış meyve suları, zeytinyağı gibi sağlıklı yağlarla yapılmış yemekler, kuruyemişler çocukların kilo almasını sağlamaktadır. Yaşına göre çocuğun et tüketmesi de oldukça önemlidir. Et içinde bulunan demir ve diğer vitaminler hem kan yapar hem de gelişim çağı için oldukça önemlidir.

Taze sıkılmış portakal suyuna pekmez eklemek oldukça yüksek enerjili bir içecek olarak nitelendirilmektedir. Çocuklarınız için süt, bebe bisküvisi, bal, muz, badem gibi yüksek kalorili besinleri blenderdan geçirerek sağlıklı bir içecek hazırlayabilirsiniz. Oldukça yüksek kalorisi olan bu içecek çocuğunuzun günlük enerji miktarının önemli bir kısmını karşılayabilir. Aynı zamanda taze olarak sıkılmış elma-havuç suyu da hem vitaminli hem de faydalı bir içecek olarak nitelendirilir. Bu içecekler çocuklarınız için sağlıklı bir enerji kaynağı olarak nitelendirilmektedir. Fakat yemek ile birlikte tüketilmelidir ya da yemek aralarında verilmelidir. Yemek öncesinde verilmesi iştah kapatıcı olabilir.

Zayıf Çocuklara Ne Yedirmeli?

Çocuğunuzun kilo alması için sabah kahvaltı yaparken ekmeğin üzerinde doğal tereyağ sürüp, reçel ya da bal ekleyerek yemesini sağlayabilirsiniz. Sabahları çocuğunuzun yumurta yemesine özen gösteriniz. Aynı zamanda zeytin, salatalık gibi şeyler tüketmesini de sağlayınız. Süt içmesini sağlayınız. Bu tarz besinler onları güne enerjik başlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda sindirim sistemleri ve metabolizmaları için de faydalı olacaktır. Gün içinde ana öğünler kesinlikle atlanmamalıdır. Ara öğünlerde ise meyveli yoğurt, kuruyemiş, taze meyve, fıstık ezmeli ekmek gibi yiyecekler verebilirsiniz. Bu şekilde yakılan kalorinin tekrar alınmasını sağlayabilirsiniz. Ana öğünlerde protein değeri yüksek sebze, et, tavuk, balık gibi yiyecekleri tüketmelerine özen gösteriniz. Çocuğun sağlıklı büyümesi için her vitamine ve gıdaya ihtiyacı vardır. Sadece et ağırlık beslemek bağırsaklarını zorlayabileceği için çorba, sebze gibi yemekleri de yediriniz.

Çocuklara Kilo Aldırmak İçin Öneriler ve Yöntemler

Eğer çocuğunuz zayıfsa ve kilo almıyorsa iştahsızlık nedenlerini araştırınız. Bazı çocuklardaki psikolojik etmenler yemek yemelerini engelleyebilmektedir. Çocuklarınıza baskı yapmayın ve hangi yaşta olursa olsun onlarla konuşunuz. Çocuklarınızı cezalandırmayın. Yemek yemediklerinde onlara kızmak yerine oyun oynayarak yemek yemeyi daha eğlenceli bir hale getirin. Çocuğunuzla inatlaşmayın ve ona üstünlük kurmayın. Ayrıca çocuğunuz bir şey yemiyor diye abur cubur tüketmesine izin vermeyin. Onun acıkmasını ve iştahının açılmasını sağlayan egzersizler ve yöntemler deneyin. Yemeğini yedikten sonra ufak çaplı abur cuburlar yemesine izin verebilirsiniz. Çocuklara kilo aldırmanın yolları öncelikle onlarla arkadaş olmaktan ve anlaşmaktan geçiyor. Bunları unutmayınız...

  • çocuklara kilo aldırmanın yolları
  • çocukların sağlıklı kilo alması
  • zayıf çocuğa nasıl kilo aldırırım
  • çocuğa kilo aldıran karışımlar
  • zayıf çocuklara ne yedirmeli
  • çocuğun sağlıklı büyümesi
  • çocuklara kilo aldırmak için
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Diyet Salata Tarifleri ve Çeşitleri Nedir?