Sağlık 13 Aralık 2020 - 06:50:52

Hıçkırık Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Hıçkırık Geçirmenin Yolları Nelerdir?

Hıçkırık, vücutta aniden gelişen bir tepkimedir ve göğüs boşluğu ile karın boşluğunu ayıran diyafram kasının aniden ve sistemsiz bir şekilde kasılması sonucunda oluşan refleks olarak nitelendirilmektedir.

Hıçkırık Nedir? Neden Olur?

Diyaframda bir kasılma meydana geldiğinde, soluk borusu bu durum sonunca oluşabilecek ani bir hava girişinin engellenmesini sağlamak için gırtlak girişinin kapanmasını sağlar. Bunun sonucunda ise hıçkırık meydana gelir. Bu durum günlük hayatta hemen hemen hepimizin başına gelmektedir. Hıçkırık beyinde bulunan sinirle alakalıdır. Diyaframdaki sinirlerin uyarılmasına neden olan bi durum hıçkırığın oluşmasını tetiklemektedir. Diyafram ve çevresindeki sinirler uyarıldığında bu beynin kas kasılması için yetkili olan bölgesine iletilir. Bu bölgeden yemek borusu, gırtlak, kaburga ve diyaframa geçici hıçkırık meydana getirecek tepkimeler gerçekleşir.

Hıçkırık beyin merkezli sebeplere dayandığı gibi aynı zamanda vücudumuzdaki sinirlerden de kaynaklanabilir. Hıçkırık normalde kısa sürede geçen bir şeydir. Fakat uzun süre devam ediyorsa o zaman sindirim sistemindeki bir rahatsızlık, beyin hastalığı ya da kanser gibi sebeplerden kaynaklandığı varsayılabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda acilen doktora gidilmelidir ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Hıçkırığı Ne Durdurur? Geçirme Yolları Nelerdir?

Son derece rahatsız edici bir durum olan hıçkırığı durdurmak için en etkili yöntemlerde biri karbondioksit solunum manevrası yapmaktır. Kandaki karbondioksit miktarını arttırmak ve daha fazla nefes almak için bir poşet ya da hava kağıdına soluyarak hıçkırığı geçirmenin yöntemlerinden biridir. Ya da ağzınızla nefes alarak burnun kapatılması sonucunda burada ufak çağlı bir basınç oluşturulması da etkili yöntemlerden biri olarak nitelendirilir.

Doğal bazı yöntemler de hıçkırığın geçmesine yardımcı olur. Limonlu su, buzlu su ya da sirke içmek gırtlaktaki kasların gevşemesine neden olur ve bu sayede hıçkırık geçebilir. Bir başka yöntem olarak enseye hafif masaj yaparak diyafram sinirlerini rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Hıçkırığa Kesin Çözüm Önerileri Nelerdir?

Hemen hemen herkeste görülebilen bir durum olan hıçkırığı geçirmek için dizlerinizi göğsünüze doğru çekerek ya da öne doğru eğilerek göğsünüzü sıkıştırdığınız zaman diyaframdaki kasılmaların azalmasını ve hıçkırığın geçmesini sağlayabilirsiniz. Hem ağzınızı hem burnunuzu kapatıp akciğerden nefes vermeye çalışarak sinüslere basınç uygulayabilir ve bu basınç sayesinde diyafram sinirlerinin uyarılmasını sağlayarak hıçkırık için çözüm yaratabilirsiniz. Doğal olarak uygulanabilecek bir başka yöntem 1 damla nanen yağı yutmaktır. Bu uygulamak yemek borusu kasını gevşetir ve diyaframda uyarıcı etki meydana getirir. Bu da hıçkırığı sonlandırır.

Hıçkırık Geçmezse Ne Yapılmalı?

Eğer her türlü yöntemin denenmesine rağmen hıçkırık geçmiyorsa cerrahi müdahalelere başvurulabilir. Diyafram sinirleri anestezi ilaçları ile uyuşturulur veya farklı müdahaleler uygulanabilir. Eğer ki hıçkırığın nedeni farklı bir kaynağa dayanıyorsa uzman hekimler buna yönelik tedavi süreci başlatırlar. Uzun süreli hıçkırık durumlarında kesin olarak bir uzman yardımı alınız. Çünkü hıçkırık bazen ciddi hastalıklar nedeniyle de görülebilmektedir.

  • hıçkırık nedir
  • hıçkırık nedeni
  • hıçkırığı ne durdurur
  • hıçkırığın geçmesi
  • hıçkırık için çözüm
  • hıçkırık geçmezse ne yapılmalı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Psikiyatri ve Psikolog Farkı Nedir? Hangisi İlaç Yazar?