Diyet 25 Ağustos 2021 - 15:58:06

Diyet Bozulursa Nasıl Telafi Edilir?

Diyet Bozulursa Nasıl Telafi Edilir?

Diyet yapmaya başlayan kişiler, diyetlerini farklı sebeplerden dolayı bozduklarında pişman olarak diyeti telafi etmek için araştırmaya başlıyorlar.

Diyet Nasıl Telafi Edilir?

Vücutlarında bulunan fazla kilolarından sıkılan ve artık net bir biçimde diyet yapmayı düşünenler, bu diyetlerini yaparken farklı sebeplerden dolayı kaçamaklar yapabilmektedirler. Yaptıkları kaçamaklar sonrasında fazladan kalori alan kişiler bundan pişmanlık duyarken nasıl telafi edeceklerini araştırmaya başlarlar. İlk olarak bilinmesi gerekir ki diyetlerin bu şekilde bozulması onları birkaç adım geri götürecek olmasına rağmen tamamen tüm kilo verme işlemini sonlandırmamaktadır. Bu sebeple de sabırlı bir biçimde diyete devam edilir. Yapılan bu kaçamağın nasıl düzeltileceği konusunda adım atmak isteyen kişilerin diyet türüne göre karar vermesi gerekmektedir.

Kalori Diyeti Nasıl Telafi Edilir?

Kalori diyetleri belirli matematiksel kurallar çerçevesinde ilerleyen diyetlerdir. Bu diyetlerde yapılan kaçamakların telafisi oldukça kolay bir şekilde hesaplanabilir. Normal şartlarda insanlar günde 2000-2500 kalori arasında değişen miktarlarda kalori yakarlar. Daha düşük seviyede kalori alarak kilo vermek isteyen kişiler diyetlerini yaparken kaçamak yaparlarsa fazladan 400-500 kalori alırlar. Bu durumu telafi etmeleri için ertesi günde alacakları kalori miktarını aynı miktarda düşürerek telafisini gerçekleştirebilirler. Eğer bunu yaparken büyük zorluk yaşayacaklarsa fazladan aldıkları kaloriyi iki güne bölerek her gün 200-250 kalori daha az alarak diyet telafisi edeceklerdir.

Spor ile Desteklenen Diyetler Nasıl Telafi Edilir?

Spor ile desteklenen diyetler, uzmanlara göre en doğru tercihlerdir. Bir yandan vücudun çok iyi bir biçimde gelişmesi, bir yandan insanların aç kalmadan kilo verebilmesi bir yandan da yapılan kaçamakların çok kolay bir biçimde telafi edilebilmesi bu diyetleri en doğru seçenek haline getirmektedir. Diyetlerini spor ile destekleyen kişilerin kaçamak yapmaları da oldukça zordur. Normal şartlarda çok düşük miktarda yemek tüketmedikleri için bir kaçamağa ihtiyaç duymazlar. Ancak böyle bir durum söz konusu olursa sporda geçirdikleri süreyi biraz daha arttırarak daha fazla kalori yapıp bunu telafi etme şansları oluyor. Genel olarak aldıkları besinleri azaltmaları spor yaptıkları için bu kişilere önerilmiyor.

Diyetler Psikolojik Açıdan Nasıl Telafi Edilir?

Diyet dönemlerinde insanların psikolojik durumları da çok büyük önem arz ediyor. Eğer kişiler, psikolojik açıdan kendilerini diyete ve kilo vermeye hazırlayamazsa bu durumda başarıya ulaşmaları da oldukça zor oluyor. Diyetlerini bozan kişiler bunun psikolojik baskısını da çok yoğun bir biçimde yaşayabiliyorlar. Bu aşamada bunu dert etmeden diyetlerine devam etmeleri ve telafi edilmesi için birkaç adımın atılması gerekiyor. Bu kaçamağın yapılması diğer kaçamaklara yol açıyorsa bu durumda diyetlerin baştan hazırlanması ve sorunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Diyet bozulursa nasıl telafi edilir konusunda endişeleri bulunan kişiler, diyetlerinin türüne göre çok kolay bir biçimde telafi işlemini gerçekleştirebilirler.

  • diyetlerini bozan kişiler
  • diyet bozulursa nasıl telafi edilir
  • diyet yapmayı düşünenler
Yorumlar
Sema Demirci Diyet bozulursa ne yapmak gerekiyor? Nasıl telafi edilir? 3 haftadır diyetteyim bugün canımın çektiği birşeyi yedim ve telafi etmek istiyorum. Kalori dengesini nasıl sağlayabilirim? Kalori yakan şeyler nelerdir? cevapla
yorum yaz
Beyti Nasıl Yapılır? Beyti Tarifi