Doğum kontrol hapı nedir? Zararları ve kullananlar
Sağlık

Doğum Kontrol Hapı Nedir? Zararları ve Kullananlar

27 Ağustos 2017 - 00:27:39

Doğum kontrol hapları kadınların yumurtalıklarında üretilen östrojen ve progesteron hormonları içeren ilaçlardır. Bu haplar laboratuar ortamında üretilen estrojenler ve progesteron türevleri içerir. Doğum kontrol haplarının koruma oranı% 92 - 99.9'dur. Günümüzde birçok kadın bu hapları pek çok değişik amaçlarla kullanmaktadır.

Doğum Kontol Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Amerikan fizyologu Gregory Pincus doğum kontrol haplarının öncüsüdür. 1955 yılında Pincus oral yoldan progestin alımı ile yumurtlamayı bastırabileceğini açıkladı. 11 Mayıs 1960'da ABD Gıda ve İlaç İdaresi, doğum kontrol hapı olan Enovid'i kanamayı kontrol altına alan ilk ilaç olarak onayladı. Enovid, bugünkü haplar gibi östrojen ve progesteron içeren kombine bir kontraseptifti; ancak yüksek miktarda hormon içeriyordu. 1961'de Almanya'da Schering doğrudan kontrasepsiyon için Anovar kullanmadı. Hapların ilk nesli 50 ila 80 mikrogram östrojen içeriyordu. Daha sonra 35 ve 30 mikrogram östrojen içeren ilaçlar kullanılmaya başlandı. Halen kullanılan ilaçlar 20 mikrogram östrojen hormonu içerir. 30 mikrogram veya daha düşük östrojen içeren haplara düşük doz doğum kontrol hapları denir.

Doğum Kontrol Hapları Ne İşe Yarar?

Yeni nesil kontraseptif ilaçlar, yapıda benzer ve hormondaki hormonları vücuttaki östrojen ve progesterona benzer hormonlar içerir. Bu haplar yumurtlamayı önler ve sperm ile yumurta kombinasyonunu önler ve gebelik bu şekilde ortaya çıkmaz. Bu haplar monofazik ve çok fazlı 2 tiptir. Monofazik ilaçlarda, bir kutudaki her hap, içerdiği hormonların oranına eşittir. Çok fazlı durumlarda, ilk 7 ilacın içeriği aynıdır, önümüzdeki 7 ilaç farklıdır ve sonraki 7 ilaç farklı miktarda hormon içerir.

Doğum Kontrol Hapları Hamileliği Engeller mi?

Doğum kontrol ilaçları vücuttaki hormonlara benzer şekilde çalışır. Normalde gebe kaldıktan sonra vücut yumurtalıkların gebelik hormonları yoluyla yumurta üretmesini engeller. Doğum kontrol haplarının da yumurtlamayı önleyerek buna benzer bir etkisi vardır. Yumurtlama olmadan, sperm ve yumurta kombinasyonu oluşmaz ve gebelik bu şekilde engellenir. Her kutuya 21 hap var. Bu haplar haftanın ilk gününde başlar ve biri her gün kesintisiz olarak 21 gün boyunca alınır. İlk kutu bittiğinde, yedi gün duraklanır (adet görme bu süre boyunca görünür) ve ikinci kutu bir hafta sonra başlatılır.

Doğum Kontrol Hapının Zararları Nelerdir?

Karaciğer rahatsızlıkları, göğüs kanseri, kalp hastalığı ve kan pıhtılaşması olan ya da daha önce hastalıkları olan kadınlar için doğum kontrol haplarının kullanılması tavsiye edilmez. Buna ek olarak, 35 yaşından büyük, migreni, hipertansiyonu veya diyabetlileri sigara içenler, doktorlarına danışmadan doğum kontrol haplarını kullanmamalıdır. Özellikle genç kadınlar tarafından doğum kontrol haplarının yaygın kullanımı ile son yıllarda akciğer embolsi görülme riskini artmıştır. Uzun süreli baş ağrısı, baş dönmesi, baş ağrısı, bulantı ve kusma, ani görme kaybı, görme bulanıklığı, şiddetli karın ağrısı, artan tansiyon, ciddi göğüs ağrısı ve nefes darlığı, kızarıklık ve ağrı gibi şikayetleriniz varsa derhal doktorunuza bildirmeniz gerekir. Bunun dışında eğer göğüste miyom varsa bunun da artmasına neden olma gibi yan etkileri bulunmaktadır. Bu hapları kullananların özellikle dikkatli olmaları gerekmektedir.

Yorumlar
Yasemin ateş 22 Ağustos 2017 - 14:15:14 Hamile kalmamak için doğum kontrol hapını nasıl kullanmak gerekiyor? Daha önce hiç kullanmadığım için bilgi almak istiyorum.cevapla
Nurcan Kocaş 26 Ekim 2017 - 10:19:14 Doğum kontrol hapı zararlı mı? Adet gecikmesi problemi yaşadığım için doktor doğum kontrol hapı yazdı. Bu tarz durumlar için de kullanıyormuş yeni öğrendim. Peki işe yarar mı? Adet olduktan sonra tekrar kaçıncı gün kullanmaya başlamak gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: