Çocuğun psikolojisi nasıl bozulur? Nasıl düzelir?
Yaşam

Çocuğun Psikolojisi Nasıl Bozulur? Nasıl Düzelir?

26 Ağustos 2017 - 19:27:36

Gelişim çok boyutlu ve disiplinlerarası bir alandır. İnsani gelişme dört temel boyuttan oluşan karmaşık bir süreçtir: fiziksel gelişim, zihinsel gelişme, duygusal gelişme ve toplumsal gelişmedir.

İnsan Psikolojisi Nasıl Yönetilir?

İnsan psikolojisinde farklı boyutlar vardır. Her boyutun belirli bir gelişim yönünü vurgulasa da, söz konusu boyutlar arasında karşılıklı bir ilişki vardır. Örneğin, bilişsel gelişim fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimden etkilenirken sosyal gelişim, biyolojik olgunlaşma, zihinsel gelişme ve duygusal gelişim gibi farklı gelişim süreçlerinden de etkilenir. Gelişmenin dört boyutu vardır. Bu dört alanın tanımında, biyoloji, fizyoloji, tıp, eğitim, psikoloji, sosyoloji ve antropolojiyi kullanan gelişim psikolojisidir.

Çocuk Psikolojisi Hakkında Bilgi

Çocuk psikolojisi; psikolojinin doğumdan erişkinliğe kadar çocuğun gelişimine ve davranışına odaklanan bir alt alanıdır. Çocuk psikolojisi yalnızca çocuğun fiziksel gelişimiyle değil aynı zamanda sosyal-duygusal gelişme ve bilişsel gelişimle ilgilidir. Eskiden çocuklar "küçük yetişkinler" olarak tanımlanmakta idi. Daha sonra Jean Piaget, çocukların yetişkinlerden farklı olduğunu önermişti. Albert Einstein, Piaget'in bu görüşünü desteklemiştir.

Çocuklarda Büyüme ve Gelişme Nasıl Olur?

Büyüme ve gelişme, hayatın başından sonuna kadar devam eden dinamik bir süreçtir. Gelişim fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönleri vardır. Bu yönergeler birbirlerini sürekli etkiliyor. Fiziksel gelişim tüm gelişimin temelini oluşturduğundan, diğer gelişme alanlarında üstünlük vardır. Sağlıklı bir gelişme, sağlıklı bir vücuda ihtiyaç duyar. Birey, her gelişim dönemi için kendi gelişimsel görevlerini yerine getirmek için bedenini kullanmalıdır. Çocuğun zamanında ve uygun bir şekilde yürüme davranışını yapma kabiliyeti, kasların, iskeletlerin ve sinir sistemlerinin büyüme ve yaşlarına nasıl adapte olduklarına bağlıdır. İlk eğitimine başlayan çocuğa kalem yazıp yazabilmesi, kasların, iskeletlerin ve sinir sistemlerinin olgunlaşmasını gerekli kılmaktadır. Bu nedenlerden ötürü, öğretme ortamında karşılaşılabilecek bazı problemlerin kaynağı olan çocuğun fiziksel gelişimine ve gelişimine ilişkin başka sorunlar olabilir. Öğretmenlerin bu konularda iyi bilgilendirilmeleri, sorunların çözümünde doğru yaklaşımı yapmamalarını sağlayabilir. Öğrenciyi tembel, başarısız bir öğrenci olarak tanımlamak yerine, öğretmen bedensel büyüme ve gelişime yardımcı olacak çalışmalarda bulunabilir.

Çocuğun Gelişiminde Ailenin ve Çevrenin Önemi

Çocuk dünyaya geldiğinde, büyüme ve gelişme konusunda büyük gücü vardır ve önemli ilerleme kaydeder. Aşk, hoşgörü ve yakınlık içinde büyüyen çocuklar normalde gelişirler. Zihinsel sağlık açısından gelişim dönemlerinin incelenmesi de önemlidir. Dönemlerin incelenmesi, ortak ruhsal gelişim yolunda olup olmadıklarını anlamaya yardımcı olur ve sağlıklı gelişim gözlemini kolaylaştırır.

Çevrenin Çocuğun Gelişimindeki Önemi Nedir?

Çocuğun çevresi gelişim sürecinde çok önemlidir. Bu yakın çevrede ana insanlar anne ve babadır. Çoçuk çoğunlukla annesiyle birliktedir. Bununla birlikte, babanız çocuğun gelişiminde en az annesi kadar kıymetlidir. Çocuk, genç yaşta toplumsal yaşama uyum sağlayacak davranışlar hakkında bilgi sahibi olur ve öğrenciler o kadar derine yerleşir ki kolayca kovulamazlar. Günlük hayatta, sağlam temeller olarak adlandırdığımız nitelik niteliklerinin çoğu çocuklukta aileye bırakılıyor. Çocuk yalnızca insanları değil, aynı zamanda şeylerle olan ilişkilerinin temelini öğrenir. Cömertlik, cimrilik, temizlik, düzenlilik, bakım, dağınıklık, utangaçlık ve sosyallik gibi alışkanlıkların edinilmesi her zaman çocukluk ve çocuk psikolojisi eğitimine bağlıdır.

Yorumlar
Özge Yurt 22 Ağustos 2017 - 10:03:22 Aile içi şiddet çocuk psikolojisini nasıl etkiler?cevapla
Aleyna Kalkan 11 Nisan 2018 - 15:40:05 Çocuk psikolojisini etkileyen unsurlar nelerdir? Çocuğun sorunsuz bir psikolojiye sahip olması için nasıl davranmak gerekiyor? Çocukları sağlıklı bir şekilde eğitmek ve yönlendirmek için nasıl bir yöntem uygulamak gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: