Dolaman Mantarı Nedir? Nasıl Olur? Faydaları ve Fiyatı
Sağlık

Dolaman Mantarı Nedir? Nasıl Olur? Faydaları ve Fiyatı

18 Mayıs 2019 - 09:50:39

Dolaman mantarı; yenilebilen, kokulu ve insan vücudu için faydalı olurken bulunması oldukça zor olan bir mantar türü olarak bilinmektedir.

Dolaman Mantarı Nedir? Nasıldır?

Mantar denildiğinde herkesin aklında belirli bir şekil oluşuyor. Ancak mantarların kendi içerisinde onlarca farklı türü bulunurken dolaman mantarı da bu türlerden birisi olarak gösteriliyor. Küre şekline benzer bir yapıda olan dolaman mantarının 5-6 cm. çapı bulunuyor. Üst kısmından basık olan mantar, genelde dalgalı bir yüzeye sahip oluyor. Birçok kişiye göre patates yumrusuna benzeyen bir şekli olan mantarın rengi kahverengi oluyor. Bazı durumlarda kahverengi tonları biraz kırmızıya çalabiliyor. Diğer mantar türlerine göre oldukça farklı olan trüf mantarı ülkemizin birçok farklı bölgesinde de yetişiyor.

Dolaman Mantarı Nasıl Yetiştirilir? Ne Zaman Çıkar?

Oldukça değerli olan ve insanlara fayda sağlayan dolaman mantarı, özel olarak yetiştiriciliği yapılabilen mantar türleri arasında bulunmuyor. Doğal bir şekilde yetişmesini sağlayan ortamın hazırlanması mümkün olmadığından insanların kendi çabaları ile yetiştirmesi mümkün olmuyor. Her türlü toprakta ortaya çıkabilen bu mantar genelde kumlu toprakları seven bir tür olarak gösteriliyor. Yüksek yamaçlarda dağınık bir yapıda ortaya çıkan mantar yerin altında bulunuyor. Ülkemizde Konya ve Şanlıurfa civarında bolca bulunuyor. Kumi otu adı verilen otla birlikte yetişen bu mantar, otun bulunduğu alanlarda toprağın altında yer alıyor. Toplayıcılığını yapan kişiler de bu şekilde mantarları bularak satışını gerçekleştiriyorlar.

Trüf Mantarının Faydaları Nelerdir?

Mantarın içerisinde doymamış yağ asitleri bulunuyor. Bu sebeple de kolesterol hastaları için muhteşem ürünlerden birisi olarak gösteriliyor. Buna ek olarak bol miktarda protein de içeriyor. Bu özelliği genelde sporcular tarafından önemsenirken spor yapılan dönemlerde kas miktarının artmasına yardımcı oluyor. İçerisinde yer alan yağ asitleri ve protein, kilo verme sürecindeki kişilerin kaslarını tutarak yağlarından kilo vermesini sağlıyor. Eski dönemlerden beri göz hastalıklarının tedavisinde yardımcı bir ürün olarak kullanılıyor. Bunlara ek olarak dolaman mantarının faydaları arasında afrodizyak etkisinin de bulunduğu belirtiliyor. Günümüzde yaygın olarak kullanımı bu etkisinden kaynaklanıyor. Önemli bir lif kaynağı olarak gösterilen dolaman mantarı, tokluk hissi yaratmada son derece başarılı bir ürün oluyor.

Trüf Mantarının Fiyatı Ne Kadar?

Dolaman mantarının toplanmasının zor olması ve özel olarak yetiştirilememesi insanların bu mantar için yüksek fiyatlar talep etmesine sebep oluyor. Günümüzde dolaman mantarının fiyatı kilo olarak 80 TL ile 100 TL arasında değişmektedir. İnsanlar vücut için faydalarını gördüklerinde bu mantarı satın almayı düşünürken yemeğini yaparak tüketimini gerçekleştiriyorlar. Lezzet açısından da oldukça tatmin edici bir özelliği olan mantarın özel olarak bolca çıktığı alanlardan alınması gerekiyor. Aksi halde aracıların sayısı arttığından fiyatları da artabiliyor. Düzenli olarak kullanımında afrodizyak etkileri olan dolaman mantarı birçok yörede kullanılırken insanlar etkileri sebebiyle yüksek ücretler ödemekten kaçınmıyor.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: