Sağlık 12 Şubat 2021 - 08:50:56

Egzama Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Egzama Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Egzama; deride kızarıklık, kuruluk ve döküntü meydana getiren, aynı zamanda kaşıntıya sebep olan bir cilt rahatsızlığıdır.

Egzama Diyeti Nedir? Egzamaya Ne İyi Gelir?

Pek çok sebebe bağlı olarak oluşabilen egzama, farklı çeşitlere ve belirtilere sahip bir rahatsızlıktır. Belirtiler hastalığın çeşitlerine göre değişkenlik göstermektedir. Egzama olan bir ciltte farklı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Deri kurur, gerginleşir, çatlar ya da su toplayabilir. Bu durum çeşitli enfeksiyonların oluşmasına neden olabileceği için kesinlikle önlem alınmalıdır. Egzama diyeti ile bu hastalığı kontrol altında tutabilirsiniz.

Egzama genel olarak alerjik bünyeye sahip olan kişilerde meydana gelmektedir. Bu rahatsızlığı tetikleyen pek çok unsur olsa da bazı yiyecekler direkt olarak ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Gün içerisinde tükettiğiniz bazı besinler egzamanın artmasına neden olabilir. Bu nedenle egzama diyeti yapılmalıdır. Domates ve patlıcan egzamayı tetikleyen ilk yiyecekler arasında gösterilmektedir. Hayvansal gıdaları daha az tüketilmesi egzamanın azalması konusunda etkilidir. Alerji etkisi meydana getirerek egzamayı arttıran besinler kırmızı et, gluten, reçel, çilek, şeker, domates, maya, mantar, patlıcan, yumurta ve süt ürünleridir. Bu alerjen besinlerin sık sık tüketilmesi egzamayı arttırmaktadır. Bu nedenle egzama diyeti başlığı altında asıl olarak nelerin tüketilmesi gerektiği belirlenmelidir.

Egzama Diyeti Nasıl Yapılır?

Birçok tetikleyicisi bulunan egzama bir cilt rahatsızlığıdır ve tüketilen her besinden eklenebilmektedir. Özellikle meyve sebze tüketimi egzama rahatsızlığı bunun kişiler için sıkça önerilmektedir. Fakat sebze tüketiminde patlıcan gibi çekirdekli olan sebzelerin tüketilmesi önerilmemektedir. Ayrıca portakal greyfurt gibi asitli yiyecekler de tüketilmemelidir. Lifli gıdalar bu süreçte oldukça destekleyici olmaktadır.

Vücut direncinin yüksek olması egzamanın engellenmesi için önemlidir. Her gün düzenli ve sağlıklı beslenerek bu hastalığı engelleyebilir ya da önleyebilirsiniz. Egzamayı tetikleyen patlıcan, limon, kabak, domates, soya, gluten, koruyucu içeren gıdalar ve portakal gibi asit içeren meyvelerden uzak durmanız gerekmektedir. Egzama diyeti tarifi tam olarak bu şekilde gerçekleşmektedir. Burada amaç yasak olan gıdaların tüketilmemesini sağlamaktır.

Egzama Nasıl Çabuk Geçer?

Yulaf tozu egzamaya iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Hem iltihap hem de tahriş önleyici bir yapısı bulunan bu besin egzamayı azaltıcı etki yapmaktadır. Bir küvet dolusu ılık suyun içerisine 2 bardak yulaf tozu ekleyip 15-20 dakika bekledikten sonra cildinizi hafifçe kurutabilirsiniz. Bu uygulama cildinizi rahatlatacaktır. Birçok hastalığa iyi gelen zerdeçal, içerisinde bulunan kurkumin sayesinde iltihap giderici etki meydana getirir ve egzamayı azaltır. Salatalık ve Papatya de egzamayı geçirmeye yardımcı olan yiyecekler arasındadır.

Egzama Tedavisi Var mı?

Egzamanın herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Fakat ilaçlarla ve birtakım doğal yöntemler ile hastalık bastırılmaktadır. Alerjen ve kimyasal ürünler ile bağlantıyı kesmek, ve egzamaya iyi gelen şampuanları kullanmak faydalı olacaktır. Eğer ki egzamaya dair şikayetleriniz varsa uzman bir doktordan destek almanız faydalı olacaktır. Doğal yöntemleri uygulamadan önce mutlaka doktora gidiniz ve tavsiye alınız.

  • egzama diyeti
  • egzama diyeti nedir
  • egzama nasıl çabuk geçer
  • egzama tedavisi
  • egzamaya iyi gelen şampuanlar
  • egzamaya iyi gelen besinler
  • egzama diyeti nasıl yapılır
  • egzamaya ne iyi gelir
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Düşük Kalorili Doyurucu Yemekler ve Tatlılar Nelerdir?