Emziren anneler form çayı, bitki çayı içebilirmi?
Sağlık

Emziren Anneler Form Çayı, Bitki Çayı İçebilirmi?

01 Şubat 2018 - 11:12:18

Emziren anneler, anne sütü ile bebeklerini en iyi şekilde beslerken bu dönemde kontrollü olarak bazı bitki çaylarını kullanabilirler.

Emziren Anneler Form Çayı İçebilirmi?

Emziren anneler, eğer hamilelik döneminde aldıkları kiloları vermek istiyorlarsa bunun için form çayı adı altında satılan çeşitli bitki çaylarını tüketmeyi düşünebilirler. Ancak bu çayların kullanımı son derece yanlış bir tercih olacaktır. Bu çaylar, metabolizmayı etkileyerek daha fazla kalori yakımını sağlayabilirken vücut ısısını arttırmaktadır. Bunun yanında sindirim sistemi üzerinde de oldukça etkin bir rol oynarlar. Bu durumların bebeğe geçmesi çok ciddi şekilde rahatsızlıklara sebep olabildiğinden form çayı olarak satılan çayların tüketilmesi doğru değildir. Ayrıca bu dönemde herhangi bir diyet ya da spor yapmadan yalnızca bitki çayı tüketmek de kişilerin kilo vermesini sağlamaz. Bu sebeple de alınan risk de sonuçsuz kalmış olur.

Emziren Anneler Hangi Çayları İçmeli?

Bitki çayları, içerisinde yer alan maddelere göre kullanılan ürünlerdir. Bu aşamada emziren anneler de bazı bitki çaylarını doğru bir biçimde kullanarak bebeklerinin de bunlardan faydalanmasını sağlayabilir. Bu bitki çaylarını seçerken fazla kullanımdaki yan etkilerinin iyice okunması gerekmektedir. Her ne kadar anneler gereğinden fazla kullanmıyor olsa da bebeğe geçen kısım bebeğe fazla gelip bu yan etkileri ortaya çıkarabilir. Hem faydaları hem de yararları en iyi şekilde öğrenilen bitki çayları emzirme dönemlerinde de belirlenen dozlarda kullanılabilmektedir. Bu sayede bebeğin gerekli vitamin ve mineral ihtiyacı daha rahat karşılanabildiği gibi bağışıklığı da daha kuvvetli bir hale gelebilir.

Emzire Döneminde Ihlamur ve Papatya Çayı İçilir mi?

Emziren anneler, eğer emzire dönemleri içerisinde ıhlamur tüketirlerse bu bitki çayının bebeğe herhangi bir zararı olmayacaktır. Ülkemizde özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için tercih edilen ıhlamur, çok olumlu etkiler göstererek bağışıklık sistemini geliştirmektedir. Bu özelliği sayesinde hem annenin hem de bebeğin kış aylarında hasta olmasının önüne geçilebilmektedir. Buna ek olarak sakinleştirici etkisi ile birlikte bilinen papatya çayı da kullanılabilmektedir. Hem bebeğin hem de annenin daha sakin olması ve düzenli uyması için bu çay tercih edilebilir.

Emzirme Döneminde Kuşburnu ve Elma Çayı İçilir mi?

Bebeklerin vitamin ihtiyaçlarını karşılamak yönünde etki eden çaylardan ikisi olarak gösterilen kuşburnu ve elma da bu dönemde tercih edilebilecek olan ürünlerdir. Bu çaylar sayesinde vücuda C vitamini girişi yapılırken bebeğin de bu vitaminlerden faydalanması sağlanmaktadır. C vitamini de hastalıklardan korunmada ve gün içerisinde zinde kalmada çok önemli bir etmen olduğundan emzirme dönemi içerisinde düzgün dozlarda rahatlıkla kullanılabilir. Emziren annelerin form çayı kullanması oldukça sakıncalı görünürken belirli bitki çayları ile birlikte kendilerinin ve bebeklerinin yaşam standartlarını bir üst seviyeye çıkarmaları mümkün olacaktır.

Yorumlar
Emine Yurdagül 01 Şubat 2018 - 11:22:18 Emzirme döneminde kilo vermek için zayıflama çayı içmek zararlı olur mu? Kaç aydan sonra form çaylarının herhangi bir yan etkisi olmaz? Bu dönemde kilo vermek için ne yemeliyim? Hangi çaylar etkili olur?cevapla
Zerrin Topal 29 Eylül 2018 - 13:08:03 emzirenlerin zayıflama çayı içmesini ben şahsen tavsiye etmem arkadaşlar çünkü bebeğin beslenmesi gereken bir dönemde annenin yediği içtiği herşey anne sütünden bebeğe de geçer bu zayıflama çaylarındaki etken maddeler eser miktarda dahi olsa bebeğe geçebilir bu nedenle bebeğin gelişimi olumsuz etkilenebilir emziren anneler zayıflama çayı ile değilde başka yollarla zayıflasa daha mantıklı olur kanatimcecevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: