Sağlık 17 Mayıs 2021 - 12:57:38

Emziren Anneler Neden Çok Acıkır? Emziren Anneler Ne Yemeli?

Emziren Anneler Neden Çok Acıkır? Emziren Anneler Ne Yemeli?

Anne sütü bebeğin gelişimi ve sağlıklı büyümesi için en önemli gıda olma özelliğini taşımaktadır. Birçok anne emzirme döneminde acıkma hissinin daha belirgin olduğunu dile getirmektedir. Bunun pek çok nedeni vardır.

Emziren Anneler Neden Çok Acıkır?

Emzirme döneminde anne ne kadar dengeli ve sağlıklı beslenirse sütün kalitesi o kadar artmaktadır. Emzirme döneminde annenin vücudu aynı zamanda bebeği için süt ürettiğinden daha fazla çalışmaktadır. Buna bağlı olarak da emzirme döneminde acıkma hissi meydana gelmektedir. Genel olarak bu dönemde kilo verme konusunda güçlük yaşanmaktadır. Çünkü annelerin bu dönem içerisinde sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Çünkü bebeğin en çok ihtiyaç duyduğu gıda bu süttür.

Emziren Anneler Ne Yemeli? Nasıl Beslenmeli?

Emzirme döneminde anneler yedikleri her gıdaya dikkat etmelidir. Çünkü annenin yediği besinler süt aracılığıyla bebeğe de aktarılmaktadır. Bu dönem içerisinde anne çok fazla baharatlı ve acı yiyecekler tüketmemelidir. Bu tarz besinler anne sütüyle bebeğe geçip midesinde birtakım rahatsızlıklar oluşturabilmektedir. Bunun yanında gaz yapan yiyecekler de yenmemelidir. Aynı şekilde gaz yapan yiyeceklerde bebekte gaz sancısının meydana gelmesine neden olmaktadır. Kafeinli yiyeceklerin ve içeceklerin bu dönemde çok fazla alınmaması gerekmektedir. Bu tarz yiyeceklerde sınırlama koyulması gerekmektedir. Yine emziren anne alerjiye neden olan gıdalardan ve yüksek oranda civa içeren balık tüketiminden uzak durmalıdır. Hem bebeği hem de kendisi için uygun olan besinleri tüketmelidir.

Emziren Anneler Kilo Verebilir mi?

Doğumdan sonra birçok kadında fazla kilo problemi meydana gelmektedir. Emzirme döneminde annenin iştahı her zamankinden daha açık olabilir ve bu da kilo vermeyi güçleştirir. Bu dönem içerisinde kilo almamak ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak için hem faydalı hem de kalorisi düşük besinler tercih etmelidir. Sıvı tüketimi daha çok su ile olmalıdır. Gazlı içecekler çok şekerli oldukları için vücutta su tutarlar ve bu durum ödeme neden olur. Bu yüzden emzirirken sağlıklı bir şekilde kilo vermek için su içimini arttırmak gerekir. Bunun yanında belirli sürelerde spor ve egzersiz de yapmak gerekmektedir.

Emziren Anneler Nasıl Zayıflar?

Genelde emziren annelerin sütünün artması için iki kişilik yemesi gerektiğine dair birtakım kulaktan dolma bilgiler bulunmaktadır. Emzirme döneminde anneler ne çok aşırı yemek tüketmeli ne de hızlı bir şekilde kilo vermek için yemek yemeyi kesmelidir. Bu dönem içerisinde dengeli beslenmek ve belirli aralıklar çocuk emzirmek vücudun sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Sütün yapan şeylerden tüketmeniz hem sütünüzün artmasına hem de sizin çok fazla yemek tüketmemenize yardımcı olur. Bu dönemde normal kalori ihtiyacınıza 300-500 kalori daha eklemeniz yeterli olacaktır. Vücut 1 mm süt için yaklaşık olarak 7 kalori harcamaktadır. Bu nedenler annenin gün içerisinde yeterli düzeyde beslenmesi gerekmektedir.

  • emziren anneler neden çok acıkır
  • emziren annelerin sütünün artması
Yorumlar
yeliz gül Emziren anneler neler yemeli? nasıl beslenmeli? Çocuğum 2.5 aylık ve emiyor. Benim ise bu dönemde iştahım aşırı derecede açık ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Doğum kilolarımdan henüz kurtulamadı bide üstüne kilo alıyorum. Nasıl beslenmem gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Bitter Çikolata Faydaları Nelerdir? Kaç Kaloridir? Zararları Var mı?