Yaşam 30 Mart 2021 - 16:40:50

Ev Akarı Nedir? Ev Akarları Nasıl Temizlenir?

Ev Akarı Nedir? Ev Akarları Nasıl Temizlenir?

Ev akarı pyroglyphidae aile mensubu olan ve çıplak göz ile görülemeyen küçük mikroskobik canlı türlerine denir.

Ev Akarı Nedir? Ne Demek?

Küçük yapıda olan bu canlıların en çok görüldüğü alanlar battaniye, yastık, halı, yorgan, tüylü oyuncaklardır. Dökülen saç, kıl, küf ve deri dökülmeleri gibi yerlerden beslenmektedirler. Isı yirmi beş ila otuz derece ve nem seviyesi yüzde yetmiş ila doksan olduğu zaman çoğalma gösterirler. Ev akarları yüzde elli üzerindeki nemi, on sekiz derece üstündeki sıcaklığı tercih etmektedirler. Nem oranı yüzde ellinin altında olduğu zaman ise uzun süre yaşayamamaktadır. Bu yüzden bin sekiz yüz metrenin üzerinde olan yerlerde, göl ve deniz gibi alanlara uzak olan kurak alanlarda yaşamamaktadırlar. Yaşamamalarının asıl nedeni havanın kuru olmasıdır.

Ev Akarları Nasıl Temizlenir?

Evin içerisinde sigara içmemek gerekir. Bunun yanı sıra evdeki nem dengesinin ayarlanması gerekir. Günümüz şartlarında havadan kaynaklı olarak en çok görülen alerji türlerinden biri ev tozu alerjisidir. Bu yüzden evdeki toz durumunun en az orana indirilmesi tavsiye edilmektedir. Evdeki tozu azaltmak için çeşitli önlemler alınmalıdır. Bunlardan biri evde bulunan halıların kaldırılmasıdır. Halının türü ne olursa olsun bu canlılar için yaşam alanı olarak ifade edilebilir. Nemli, sıcak alanlardan hoşlanan bu mikroskobik canlılar insan atıkları ile beslenmektedir. Bahsi geçen canlıların dışkısı ve vücutlarındaki parçalar havaya doğru karıştığı zaman alerjilere neden olmaktadır. Alerjiler için havayı temizleyen spreyler yarar sağlamamaktadır. Halının yerdeyken elektrik süpürgesi kullanılırsa halı nemlenmektedir. Halının nemlenmesi ile bu canlılar daha çok yaşama olanağı bulmaktadır. Süpürme işlemi halı kaldırıldıktan sonra yapılmalıdır. Çamaşır makinesinde yıkanan kilimler yere serilebilir. Bu kilimler atmış derecede yıkanmalıdır. Nem oranı önemli olduğundan dolayı evdeki nem seviyesinin yüzde elliyi geçmemesi gereklidir.

Ev Akarların Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

  • Kişinin kendi sağlığı ve çocuğunun sağlığı için evin içerisinde sigara içmemesi tavsiye edilmektedir.
  • Yatak odası gün içinde mutlaka havalandırılmalıdır.
  • Karanlık yerleri seven bu canlıları azaltmak için kalın perdeler, güneşlikler kullanılmamalıdır. İnce tül ve daha ferah perdelerin kullanımı tercih edilebilir.
  • Nevresimlerin haftada bir defa değiştirilmesi gerekir. Ayrıca makinaya atılan nevresimlerin atmış derecede yıkanması önerilir.
Ev Akarları Nasıl Yok Edilir?

Hafta içinde evin minimum üç kez süpürülmesi tavsiye edilmektedir. Su haznesi olan elektrik süpürgeleri temizlik için daha avantajlıdır. Süpürgenin kullanımından sonra süpürgedeki suyun dökülmesi önem teşkil eder. Yaşanan alandaki nem seviyesi yüzde atmış altına ayarlanmalıdır. Ayarlama işlemi için nem ölçer alınabilir. Temizlik esnasında çevrenin ıslatılmaması gerekir. Silme işlemi için kullanılan vilada ve mop gibi materyallerin suyu iyi bir şekilde alınmalıdır. Ev akarını azaltmak için lavabo suları mobilyaları ıslatmamalıdır. Banyo ve lavabonun her daim kuru olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • ev akarı
  • ev akarı nedir
  • ev akarları
  • ev akarları nasıl temizlenir
Yorumlar
Zeliha Saraçoğlu Ev akarı alerjisi tedavisi nasıl yapılır? bu mikropları temizlemek için ne yapmak gerekiyor? Bir evde ev akarı olup olmadığını anlamak kolay mı? Gözle görülen birşey mi yoksa görülmez mi? Tam olarak bu durum neden olur? cevapla
yorum yaz
Koronavirüsün Psikolojik Etkileri Nelerdir? İnsanları ve İnsan İlişkilerini Nasıl Etkiliyor?