Sağlık 27 Ocak 2021 - 09:50:02

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme Varmı? Nasıl Olur?

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme Varmı? Nasıl Olur?

Tüp bebek tedavisi; erkek ve kadına ait olan üreme hücrelerinin vücut dışı koşullarda döllendirilmesi işlemidir. Klasik yöntemlerle hamile kalamayan kadınlara uygulanan bir tedavi şeklidir.

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme Var mı?

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) son dönemlerde her ne kadar tüp bebeklerde cinsiyet belirleme olarak bilinse de, esasında genetik sorunlara sahip embriyoların tespit edilmesi amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem bile cinsiyet belirleme sonucunda çok yüksek oranda başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Biyolojik olarak XX kromozom kız, XY şeklindeki kromozom da erkek olarak ifade edilmektedir. Kadınların rahmine XX kromozumu yerleştirildiğinde kesinlikle kız, XY kromozomu yerleştirildiğindeyse kesinlikle erkek çocuk dünyaya getirilir. Hamilelik şansıysa anne adaylarının yumurta rezervleri ve yaşıyla doğru orantılıdır. Yaş ve yumurta rezervi durumuna göre rahime yerleştirilen embriyonun tutunamama ihtimali bulunmaktadır. Tutunması durumunda ise PGT yöntemiyle belirleneceği üzere bebek kesin olarak erkek ya da kız olacaktır.

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme Günah mı?

Bebeğin dünyaya gelip gelmemesi, cinsiyetin tayin edilmesi tamamen Allah'ın iradesiyle gerçekleşmektedir. Çiftlerin günümüzdeki gebelik yöntemlerini uygulayarak bebeklerinin cinsiyetlerini tayin etmeleri Kur'an-ı Kerim'de dünyaya gelen çocuklarla ilgili izahların bulunduğu Şura suresinin 49 ve 50. ayetlerine aykırı değildir. Böyle bir durum kadere müdahale etme ya da rahimde olanı bilme iddiası taşımamaktadır. Belirli bir cinsiyete sahip çocuk istemek şer'an caizdir. Ve bu istek insan fıtratına konulan bir taleptir. Peygamberler tarihi göz önünde bulundurulduğunda kimi peygamberlerin nesillerinin devam edebilmesi için erkek çocuk istedikleri görülmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Tüp bebek; normal yöntemlerle hamile kalamayan kadınlar için uygulanan bir çeşit tedavidir. Bu tedavi; erkekten alınan spermin, dişinin yumurta hücresiyle laboratuvar ortamında birleştirilmesiyle oluşan embriyoların rahme transfer edilmesiyle yapılır. Labaratuvar ortamında gerçekleştirilen döllenme, kendiliğinden ya da alanında uzman kişilerin eliyle, yumurta içerisine sperm verilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Tüp bebek tedavisi ilk dönemlerde gerek cerrahi işlem gerekse enfeksiyon sebebiyle tüplerinde kalıcı hasar meydana gelen kadınlarda yapılmaya başlanmıştır. Daha sonraları ise kısırlık sonucu bebek sahibi olamayan çiftlerde de uygulanmaya başlanmıştır. Günümüzde de erkeğe bağlı kısırlık sonucu bebek sahibi olamayan çiftler, tüp bebek tedavisi ile başarılı sonuçlar elde etmektedir.

Tüp Bebek Cinsiyet Belirleme Fiyatı Nedir?

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) olarak bilinen bu yöntem erkek çocuk ya da kız çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için gerçekleştirilen bir yöntemdir. Öncelikle tüp bebek işlemi uygulanır. Sonrasında da yapılacak kısa aşamalı bir genetik test sonrasında bebek cinsiyet belirleme aşamasına geçilir. Bu yöntemin en büyük avantajı genetik hastalıkları bulunmayan sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeye olanak sağlamasıdır. Tüp bebek cinsiyet belirleme fiyatları, doktorların aşamalı olarak yaptıkları işlemlere ve tüp merkezlerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

  • tüp bebekte cinsiyet belirleme
  • tüp bebekte cinsiyet belirleme var mı
  • tüp bebekte cinsiyet belirleme günah mı
  • tüp bebek tedavisi
  • tüp bebekte cinsiyet belirleme fiyatları
Yorumlar
Meliha Kara Tüp bebekte cinsiyet seçimi yasal mı? Çiftlerin böyle bir tercihi olabiliyor mu ve bu durum gerçekten yapılabiliyor mu öğrenmek istiyorum. Ben de tüp bebek denemeyi düşünüyorum fakat cinsiyet seçmeyeceğim. Bunu yeni duydum ve merak ediyorum. cevapla
yorum yaz
Çiğ Sucuk Yenir mi? Zararları Var mı? Kalorisi Ne Kadar?