Sağlık 21 Aralık 2020 - 03:04:24

Farenjit Nedir? Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Olur?

Farenjit Nedir? Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Olur?

Üst solunum hastalıkları ile başlayan ve kronik bir hal alan farenjit özellikle kış aylarında sıkça karşılaşılan hastalıklardan biridir.

Farenjit Nedir, Ne Demek?

Bakterilerin sebep olduğu bu hastalık havaların soğumasıyla çoğu insanda görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının ve akciğer enfeksiyonlarının da başlangıcı olduğu bilinmektedir. Hastalığın başlangıcında genel olarak boğazda yanma, kaşıntı, burun akıntısı, yutkunmada zorlanma, ateş ve ses kısılmaları meydana gelmektedir. Bu belirtiler genellikle havada bulunan mikrop bakterilerden kaynaklanmaktadır. Kişinin günlük yaşamda bulunduğu ortam içerisinde ve özellikle kış aylarında grip ve grip benzeri hastalıkların yoğun olması kişinin bu belirtileri yaşamasına sebep olmaktadır.

Akut Farenjit Nedir? Nasıl Olur?

Akut farenjit olarak görülebilen durumda alerjen maddelerin kullanılması, boğaz içerisinde toz varmış hissinin olması ve yanma hissi olması giderek kronikleşerek hastayı oldukça rahatsız edebilmektedir. Bu durumda bir an önce doktora başvurulması gerekmektedir. Bu hastalık kişinin yutkunma eylemini rahat bir şekilde yapmasına engel olur. Her yutkunmada boğaz içerisinde zedelenme varmış hissi ve acıma hissi yüzünden hasta yutkunmak istememektedir. Boğaz pastilleri gibi boğazı yumuşatıcı yardımcı ilaçlar kullanılmaktadır. Bu durum geçici bir çözüm olduğu için doktor muayenesinin yapılarak mutlaka uygun ilaçlar ile tedaviye başlanılması gerekir.

Farenjit Tedavisi Nasıl Olur?

İki çeşit farenjit rahatsızlığı bulunmaktadır. Akut ve kronik olarak ikiye ayrılıyor. Tabi ki hastalığın her iki aşaması da farklı tedavi yöntemlerinin yapılmasına sebep olmaktadır. Hastada akut türü söz konusu ise iyileşmesi en rahat ve kolaydır. Genel olarak antibiyotiğe ihtiyaç duyulmaz ve birkaç gün içerisinde hasta iyileşme gösterir. Pastil, gargara, sprey ve boğazı yumuşatıcı bitki çayları ile kısa sürede iyileşme gerçekleşir. Kronik ise daha ağır ve sürekli hale gelmiş bir durumdur. Boğazda iritasyon oldukça fazladır. Bakteri kaynaklı olduğu için de antibiyotik kullanımının olması gerekir. Antibiyotik ile beraber boğaz ağrısı, boğaz tahrişi, ateş ve boğazda kaşıntı giderilir. Hastanın boğaz ağrısı ve boğaz içinde kızarıklığı yutkunmada acı hissi yaratmaktadır.

Farenjite Ne İyi Gelir? Tedavisi Nasıl Olur?

Her iki haslık türünde de bitki çayları boğazın yumuşaması için tercih edilebilir. Özellikle ılık ve ballı içeceklerin tercih edilmesi hastanın daha çabuk iyileşmesini sağlayabilir. Doktor kontrolü ile kullanılmaya başlanılan antibiyotik kişide 1 hafta gibi sürede tamamen iyileşme gösterecektir. Tekrarlayan hastalıklardan biri olduğu için özellikle kış aylarında çoğu kişide görülen bir rahatsızlıktır. Antibiyotik kullanımında dikkat edilmesi gereken koşullara özen gösterilmesi gerekir.

Farenjit Kimlerde Görülür? Kimlerde Olur?

Farenjit büyük küçük her yaş grubunda görülür. Kişinin bu dönemde bolca dinlenmesi ve ılık içecekler tüketmesi tedavinin desteklenmesi için önemlidir. Kişi soğuk algınlığı sonrasında da bu hastalık ile karşılaşabilir. Boğazın her zaman sıcak tutularak soğuk havalarda salgın hastalıklara karşı vücut direncinin güçlendirilmesi en sağlıklı korunma yöntemlerinden biri olacaktır.

  • farenjit
  • farenjit nedir
  • farenjite ne iyi gelir
Yorumlar
Kezban Mutlu Farenjit antibiyotik olmadan geçer mi? Her kış mutlaka oluyorum ve antibiyotik veriyor doktorlar. Antibiyotik ise sonradan farklı sorunlara yol açıyor. Bu hastalık neden olur? Nasıl geçer? Önlem almak için neler yapılmalı? cevapla
Gülşen Beştaş Farenjit belirtilerini gördüğümüzde sprey kullansak ilerlemeden geçer mi acaba? Ben her kış bu hastalığı yaşıyorum. Vücudum biraz hassas olduğu için sanırım. Bitkisel yöntemlerle tedavisi varsa onu uygulamak daha iyi olur sanırım. cevapla
yorum yaz
Sütlü Türk Kahvesi Nasıl Olur? Yapımı, Tarifi, Faydaları ve Zararları