Fön çekmek saça zarar verirmi? Saçları döker mi?
Yaşam

Fön Çekmek Saça Zarar Verirmi? Saçları Döker mi?

27 Ekim 2017 - 18:10:08

Kadınlar için önemli olan saçlara fön çekmek zararlı mı sorusu en çok sorgulanan ve merak edilen konulardan biri olarak karşımıza çıkar.

Fön Çekmek Saça Zarar Verir mi?

Saçlara şekil vermek veya duştan çıktıktan sonra saçları kurutmak için fön makinesi kullanılmaktadır. Özellikle günlük hayat içerisinde fön makinesi insanların hayatına pratik çözümler getirmiştir. Acilen yapılan programlar, iş görüşmeleri, sosyal aktiviteler ve benzeri gibi birçok konu için fön çekmek saçların hızlıca şekil almasını sağlar. Fön makinesinin yararı olduğu kadar zararları da çok fazladır. Fön makinesini yanlış bir şekilde saça uygulamak saçlara ciddi oranda zararlar verebilir. Kişi fön makinesinin zararlarını bildiği zaman saçların zarar görmesine engel olabilir.

Fön Makinesi Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Saçlara fön çekmek zararlı mı veya fön makinesi kullanmak saçların yıpranmasına yol açar mı bu soruların cevabını bilmek gerekir. Fön makinesi saçlara aşırı sıcak hava üflediği zaman saçın belli bölgesine tutulan fön makinesi saçı ısıtır. Normalden fazla ısınan saç uzun süre aynı yerde kaldığı için ölür. Bu tarz durumlar saçların yıpranmasına ve kırılmasına neden olur. Fön makinesini doğru kullanarak saçlar belli oranda korunabilir. Fön makinesi hiçbir zaman aynı noktaya ve aşırı derece sıcaklıkta saça uygulanmamalıdır. Fön makinesini devamlı olarak kullanmak saçları büyük oranda yıpratmaktadır. Sıcak üflenen hava saçların içinde bulunan keratin hücrelerini öldürmektedir. Keratin hücrelerinin ölmesi saçın yapay bir görüntüye sahip olmasına neden olur. Kadınlar için ziyadesiyle önemli olan saçların kırık olması fön makinesi kullanımından kaynaklanır. Saçları yıpratmamak ve sağlıklı görünmesini sağlamak için sıklıkla fön çekmemek gerekir.

Fön Çekmenin Saça Zararı Nedir?

Saçların doğal şeklinin korunması adına bazı zamanlarda kimyasal madde içeren ürünler kullanıldığı için saçlar yanabilir. Aynı zamanda kimyasal ürünleri saçta kalıcı bir hale getirmek için fön makinesi kullanılmaktadır. Hal böyle olunca hem kimyasal ürün gören hem de fön makinesine maruz kalan saçlar aşırı derecede zarar görmektedir. Bu şekilde gerçekleştirilen uygulamalar yüzünden saçlar yanar. Bu olumsuz durumların yanı sıra saç kökündeki hücreler tam anlamıyla ölebilmekte ve bu yüzden ilgili bölgede saç çıkmamaktadır. Fön makinesi saça verilen zararın yanında insan sağlığına da zarar vermektedir. Saçlar fön makinesi ile kurutulduğu için elektromanyetik radyasyon anında beyin bölgesine gitmektedir. Beyni etkileyen elektromanyetik radyasyon insan sağlığının tehlikeye girmesine neden olmaktadır. Bahsedilen problemlerden kaynaklı olarak sürekli olarak fön makinesi kullanmak saça zarar verdiği için bazı zamanlarda saç kurutmak için havlu kullanmak daha sağlıklı bir yöntem olabilir. Özelikle düzenli olarak fön çekmek saçları yıpratmakta ve saç uzun süre kendini toparlayamamaktadır.

Fön Çekmek Saçları Döker mi?

Fön çekmek zararlı mı sorusunun cevaplarından bir diğeri ise saçların dökülme durumunu arttırır, bu yüzden saçlara doğal bakımlar yapmak ve fön kullanmayı en az hale indirmek kişi için sağlıklı bir yol olacaktır. Fön çekmek saça zarar verir mi sorusunun cevabını sizler için araştırdık ve bu yazımızda sizlere sunduk. Saçlarınıza zarar vermeyen yöntemler uygulamanız hem dökülmeyi önler hem de saçlarınızı söndürmez. Sağlıklı saçlar için yıpranmayı önleyecek yöntemler tercih ediniz.

Yorumlar
Fidan arabacı 27 Ekim 2017 - 18:20:08 Fön çekmek zararlı mı? Çalıştığım için genelde saçıma hep fön çektiriyorum. Çünkü en kolayı bu oluyor. Daha sonradan saçıma zarar verir mi bilmiyorum tabi. Zararı engellemek için ne yapmak gerekiyor?cevapla
Mihriban Saman 10 Eylül 2018 - 11:58:53 Fön çekmek saçı yıpratır mı, kırar mı acaba onu öğrenmek istiyorum. Normalde düzleştiriciler saçlara zarar veriyorlar. Bu yüzden fön çektiriyorum. Bu da saça zarar verip dökülmesine neden olur mu diye merak ediyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: