Sağlık 21 Aralık 2021 - 18:30:40

Kas Kasılması Nasıl Olur?

Kas Kasılması Nasıl Olur?

Kas Kasılması; kontraksiyon ya da kas spazmı olarak da bilinen, şiddeti bir ağrı ile kendini gösteren ve hareket kısıtlılığı meydana getiren bir durumdur.

Kas Kasılması Nedir? Nasıl Olur?

Sinirler tarafından kaslara aşırı miktarda striknin salgılanması durumunda meydana gelen kas kasılması; asıl olarak beynin, soğuk kas dokularında bir anda hareket etmesi için uyarı göndermesi sonrasında oluşmaktadır. Normalde kasların hareket edebilmesi için kasdaki yağ dokusunun ısınması gerekmektedir.

Beynimiz kaslara sinyal gönderdiği zaman bir gurup kas gevşer bir gurup ise kasılır. Bu düzende meydana gelen bir bozulma sonrasında kaslarda kasılma söz konusu olabilir. Sinirler zedelendiği zaman kas hücreleri uyarılamamaktadır. Kas hücreleri uyarılmadığı zaman felç şeklindeki çeşitli hastalıklar meydana gelir.

Vücutta bulunan kaslar kasılma haricinde olduğunda ve hafif bir şekilde kasılı bulunduğunda bu duruma tonus denilmektedir. Kramp ise kasılmış iskeletteki kasın gevşeyememesine denilmektedir. Yaşanan bu tip problemler için zaman kaybetmeden doktora gitmek gerekir

Kas Kasılması Neden Olur?

Otonom sinir sistemine göre çalışan kalp kası ve düz kaslardır. Miyelinli sinir lifleriyle uyarılarak çalışan ise çizgili kaslar olarak bilinir. Kas hücrelerinin üst kısmında kollara ayrılıp dağılan sinir uçlarıdır. Motor sinir ile uyarı gelir ve kas hücreleri bu şekilde kasılma gösterir. Kas kasılması nedenlerine bakacak olursak eğer;

 • Kas kasılması kalsiyum, potasyum, magnezyum ve sodyum eksikliğinden dolayı meydana gelebilir. Kas gevşetici ilaçlar genel anlamda bu mineralleri içermektedir.
 • Vücudun aşırı su kaybetmesi sonrasında oluşabilir.
 • Yetersiz kan akışı kas spazmına neden olabilir.
 • Omurgadaki sinir sıkışması sonrasında vücudun çeşitli bölgelerinde kasılmalar olabilir.
 • Kasların çok fazla kullanılması sonrasında zedelenme ile birlikte kasılma problemleri meydana gelebilir.
 • Obezite, diyabet, anemi ve tiroid gibi hastalıklardan kaynaklı olarak oluşabilir.
 • Birtakım sinir sistemi hastalıklarından kaynaklanabilir.

Genel anlamda geçmeyen kas spazmının arkasında asıl olarak bir sağlık problemi söz konusu olabilir. Örneğin kolesterol yükseliği sonrasında koroner arter spazmları yaşanabilir.

Kas Kasılması Belirtileri Nelerdir?

Ani, keskin ve şiddetli ağrı ile kendini gösteren kas kasılması belirtileri aynı zamanda cilt altında sert bir doku olması ile kendini göstermektedir. Sinirsel kasılmalarda kişi hareket etmekte hayli zorlanabilir.

Kas seğirmesi semptomlar arasında yer alan bir başka detaydır. Kas spazmına yapılan müdahale sonrasında ağrılar giderilebilmektedir. Fakat sürekli tekrarlaması bir sağlık sorununa işaret etmektedir. Kasılmalar daha çok bacak ve baldır, ayak ve el, diz üzerinde bulunan kaslarda meydana gelir.

Kas Kasılmasına Ne İyi Gelir? Kaç Günde Geçer?

Pek çok insanın yaşadığı bir sorun olan kasılmış kas nasıl gevşetilir diye bakacak olursa, su tüketimi önemlidir. Bol miktarda su içerek vücuttaki sıvı eksikliğinin giderilmesini sağlayabilirsiniz. Bu da kasların gevşemesine destek olur. Bunun yanı sıra kas gevşeticiler kullanmak, sıcak kompresler yapmak etkili olur.

Kas gücü gerektiren bir hareket başlamadan önce mutlaka kasların ısınması gerekmektedir. Eğer kasılma söz konusu ise en iyi kas gevşetici için doktora danışmalı ve tavsiye almalısınız. Birtakım haplar ve kremler bu konuda destek olmaktadır. Kasılmalar çok ileri boyutta değilse kısa bir süre içerisine geçmektedir. Geçmediği taktirde tedavi edici yöntemler uygulanmaktadır.

 • kas kasılması
 • kas kasılması hastalığı
 • kas kasılması nedir
 • kas kasılması nedenleri
Yorumlar
Irmak Çebi Kas spazmı neden olur ne kadar sürer? Önceden spor yapıyordum şuara çok sık yapmadığım için bacaklarımda kramplar oluşuyor bu normal bişey mi? Kas kasılması nasıl önlenir? cevapla
Miray Demir Kas kasılması hastalığının tedavisi oluyor mu ne zaman geçer? Vücudumda kasılmalar meydana geliyor ve bunun için doktora gittim. Nasıl geçecek bilmiyorum. Ya da kesin çözümü var mı? Çeşitleri bulunuyormuş benimki çok ileri değil. cevapla
yorum yaz
Omega 3 Zayıflatır mı?