Gebelik Şekerini Düşüren Yiyecekler ve Tüketilmesi Gerekenler
Sağlık

Gebelik Şekerini Düşüren Yiyecekler ve Tüketilmesi Gerekenler

23 Nisan 2019 - 09:51:09

Hamile kadınların %2'sinde görülen gebelik şekeri son derece önemli bir rahatsızlık olurken tüm beslenme düzeninin bu rahatsızlığa göre düzenlenmesi gerekmektedir.

Gebelik Şekeri Nedir? Nasıl Olur?

Şeker hastalığı ülkemizde oldukça popüler olan hastalıklar arasında yer alır. İnsanlar şeker hastalığına yakalandıklarında direkt olarak tedavi olmaları mümkün olmazken yaşantılarını buna göre dizayn ederek hayatlarına sorunsuz bir şekilde devam edebilirler. Bu rahatsızlık ile yalnızca gebelik döneminde tanışılması durumu da söz konusu olabilmektedir. Gebelik döneminde olan kadınların kan şekerlerinin çok yükselmesi durumu gebelik şekeri olarak isimlendirilmektedir. Bu dönemde kadınların beslenme düzenlerini çok iyi bir şekilde kurması gerekirken bir yandan da bebeğin gelişimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gebelik Şekerini Düşüren Yiyecekler Nelerdir?

Gebelik şekerinin düşürülmesi için birçok kadın karbonhidratlardan uzak durmaya başlamaktadır. Bu durum vücutlarındaki şeker oranının düşmesini sağlıyor olsa da bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sebeple de bir yandan şeker seviyelerini düşüren bir yandan da karbonhidrat içeren besinlerin alınması gerekir. Bu doğrultuda tam tahıllı ürünler her zaman en doğru tercih olacaktır. Kepekli pirinç. Bulgur ya da makarna gibi ürünler kontrollü bir şekilde kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra vücuda posa alımı da çok önemli olmaktadır. Eğer kişiler meyvelerin posalarını tüketirlerse bu dönemde şekerlerini en iyi şekilde dengelemeyi başarabilmektedirler.

Hamilelik Diyabetinde Tüketilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kadınların hamilelik şekeri rahatsızlığı ile en iyi biçimde başa çıkabilmesi için belirli bir düzen kurması gerekmektedir. Bunun en önemli aşaması öğünlerin zamanında ve atlanmadan yapılmasıdır. Gebelik şekerine sahip olan kadınların hem ana öğünleri hem de ara öğünleri başarılı bir şekilde gerçekleştirmesi gerekmektedir. Ana öğünlerden yaklaşık 3 saat sonrasında ara öğünlerin tüketilmesi son derece önemli olacaktır. Bunun yanı sıra kadınların öğünlerde her zaman belirli miktarlarda karbonhidrat alması gerekmektedir. Gün içerisinde alınması gereken karbonhidratın belirlenmesi ve gerçekleştirilen tüm öğünlere eşit bir şekilde bölünmesi gerekmektedir. Bu şekilde günlük beslenmelerini gerçekleştiren kişiler kan şekerlerini dengeleyebilmektedir.

Hamilelik Şekerini Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Hamilelik diyabeti rahatsızlığına sahip olan kadınların yapması gereken ilk şey bir uzmana gözükmek olacaktır. Kendi doğum doktorlarına durumu açıklayan kadınlar, doktorlarının yönlendirdikleri diyetisyenlere giderek durumu belirtmelidir. Sonrasında tüm hesaplamalar yapılarak bir beslenme düzeni kurulur. Bu beslenme düzeni kurulurken kişilerin her zaman bol su içmeyi ihmal etmemesi gerekmektedir. Bunun yanında basit şekerlerden uzak durmak her zaman çok önemlidir. Çayın içerisine atılan şekerler ya da direkt olarak ağıza atılarak tüketilen şekerlerin bırakılması gerekmektedir. Gerekli fiziksel aktivitelerin de aksatılmadan gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde kişiler fiziklerini çok daha iyi bir hale getirirken şeker oranlarını da terleme ile dengeleyebilmektedir. Kadınların hamilelik dönemlerindeki beslenmelerini direkt olarak etkileyen gebelik şekeri rahatsızlığına hemen müdahale edilmesi ve bebeğin bundan etkilenmemesinin sağlanması gerekmektedir.

Yorumlar
Billur Çetin 23 Nisan 2019 - 10:01:09 Eğer ki hamileliğiniz gebelik şekeri riski altındaysa öncelikle tükettiğiniz besinlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Hamilelik şekerini düşüren ve bu tarz bir sağlıklı probleminde yenmemesi gereken besinlerin öğrenilmesi şart bence. Düşürmek için tarçın kullananların olduğunu duymuştum. Bence her şeyden önce doktor ne derse o yapılmalı.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: