Sağlık 22 Şubat 2021 - 17:23:46

Gebelikte Cinsel İlişki Olurmu? Gebelikte Cinsel Yaşam Nasıl Olmalı?

Gebelikte Cinsel İlişki Olurmu? Gebelikte Cinsel Yaşam Nasıl Olmalı?

Birçok çift, gebelik dönemlerinde cinsel ilişkiden kaçınırken uzmanlar gebelikte cinsel ilişki fikrini destekliyorlar.

Gebelikte Cinsel İlişki Olur mu?

Gebelik dönemi annelerin ve babaların hayatlarını tamamen değiştiren durumlardan birisidir. Bu dönemde, çiftler hareketlerine her zamankinden çok daha fazla dikkat ederken herhangi bir bireyin psikolojik ya da fiziksel açıdan zarar görmemesini isterler. Bu dönemde cinsel ilişki fikri de birçok çift için uygun değildir. Ancak uzmanlar, gebelikte cinsel ilişkiye girilmesi gerektiğini belirtirken bu durumun birçok farklı faydası olduğunu belirtmektedir. Bu cinsel ilişkinin doğru bir şekilde uygulanması durumunda annenin ya da bebeğin herhangi bir şekilde zarar görmesi gibi sonuçlar ortaya çıkmaz.

Gebelikte Cinsel Yaşam Nasıl Olmalı?

Gebelik dönemlerine giren çiftler, bu dönemde cinsel ilişkilerini de düzenli bir şekilde gerçekleştirmeye devam etmelidir. Ancak bu dönemde yaşam tarzının tamamına dikkat edildiği gibi cinsel ilişki anına da dikkat edilmelidir. Çok daha yavaş hareketler içerisinde olmak her iki taraf için de uygun olacaktır. Bu şekilde cinsel ilişkilerine devam eden çiftler, bu zorlu dönemlerde birbirlerine her zaman çok daha fazla bağlı olacak ve bu şekilde yaşantılarına devam edeceklerdir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere haftada 2-3 defa düzenli olarak cinsel ilişki yaşamalarını öneren doktorlar, hamilelik sonrasında da bu döngüye devam edilmesi gerektiğini belirtir.

Gebelikte Cinsel İlişkinin Faydaları Nelerdir? Yararları Var mı?

Cinsel ilişkinin bu dönemde çok sayıda faydası bulunurken uyku bunlardan ilkidir. Anneler, bu dönemde hormonal düzenlerinin bozulması ve bunun yanında sürekli idrara çıkmalarından dolayı düzenli olarak uymakta zorluk yaşarlar. Ancak cinsel ilişkinin devam etmesi belirli hormonların salgısının da devam etmesini sağlarken annelerin çok daha rahat uyması sağlanacaktır. Bunun yanı sıra cinsel ilişki doğal bir ağrı kesici etkisi yaşatacaktır. Bu doğrultuda da çiftlerin tercihleri arasında yer alabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen cinsel ilişki, annelerin bu dönemde daha sağlıklı olmasını ve hastalıklardan uzak kalmasını sağlayacaktır. Hastalık durumlarında bebek de büyük zorluk yaşayabildiğinden aynı zamanda bebek de korunmuş olur.

Hangi Durumlarda Cinsel İlişki Yaşanmamalıdır?

Gebelikte cinsel ilişkilerine devam etmek isteyen çiftler, belirli şartları sağlayamıyorlarsa bu durum zararlı olabilir. Açıklanamayan vajinal kanamalar oluyorsa bu durumda çiftlerin cinsel ilişki yaşamaları sağlıklı olmayacaktır. Buna ek olarak çoğul gebelikte de cinsel ilişki riskli olabilir. Daha önce erken doğum yaşamış olan bayanların bu dönemde cinsel ilişkiden kaçınması daha doğru bir karar olurken rahim ağzı yetmezliği teşhisi koyulan bayanların da cinsel ilişkiye girmemesi önerilir. Bu durumların tamamı gebeliğin ilk dönemlerinde doktorlar tarafından testler ile anlaşılacağından çiftler de bu konuda uyarılmaktadır. Gebelikte cinsel ilişki konusunda çekinceleri olan kişiler, doktorları ile görüşerek bu konuda bilgi alıp düzenli cinsel hayatlarına devam edebilirler.

  • gebelikte cinsel ilişki
  • gebelikte cinsel yaşam
  • gebelikte cinsel ilişki olurmu
Yorumlar
Demet Seçer Gebelikte cinsel ilişkinin faydaları nelerdir? İlişki sırasında kan gelmesinin anlamı nedir? Bebek böyle bir durumda zarar görür mü? Hamilelik döneminde ilişkiye girmenin bebek için zararları var mı? cevapla
Songül Dağdeviren Gebelikte cinsel ilişki sonrası lekelenme ve kanama normal birşey mi yoksa hamileliğe zarar verir mi diye bilgi almak istiyorum. Düşük riskim yok her şey yolunda birkaç gün önce bu tarz bir durum yaşadım. Endişelenmeye başladım. cevapla
yorum yaz
En İyi Çay Nasıl Demlenir? Nasıl Yapılır?