Kanserojen maddeler nelerdir? Kanserojen maddeler sağlığımızı nasıl etkiler?
Sağlık

Kanserojen Maddeler Nelerdir? Kanserojen Maddeler Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

22 Şubat 2018 - 21:13:48

Hem tıp alanında hem de insanlar arasında, kanser hastalığını tetikleyen maddeler kanserojen madde olarak isimlendirilmektedir.

Kanserojen Madde Nedir, Ne Demek?

İnsanlara göre kanseri tetikleyen ürünlerin tamamı kanserojen madde olarak isimlendirilir. Ancak bilim adamları bu aşamada çeşitli fikir ayrılıkları yaşarlar. Asıl tanımı olarak suda çözülmeyen ve bunun yanında vücut tarafından kullanılmayan kimyasal ürünler kanserojen maddeler olarak isimlendirilmektedir. Kanser, hayatımızdaki en ciddi hastalıklardan birisi olduğu için insanlar kansere yakalanmaktan çok korkarlar ve birçok madde hakkında kanserojen bilgisi yayılır. Bunlardan bir kısmı doğru olabilirken belirli bir kısmı da hurafeden öne geçememektedir. Bu aşamada araştırma yaptıktan sonra fikir sahibi olmak ve buna göre tüketmek en doğru seçenektir.

Kanserojen Maddeler Nelerdir? Özellikleri Nedir?

Bu maddeler en çok bilinenler genel olarak bu etkiyi birçok kişide göstermesi sebebiyle bu unvanı almışlardır. Sigara ve sigara dumanı bu ürünlerin başında gelir. Birçok kişinin gırtlak kanseri ya da akciğer kanseri gibi rahatsızlıklara yakalanmasında sigara dumanı etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra yoğun biçimde alkol kullanımı da vücudun düzenini çok ciddi biçimde zorlarken kişilerin çeşitli hastalıklara yakalanmasına sebep olacaktır. Hava kirliliği, günümüzün en büyük problemlerinden birisi olarak görülürken soluduğumuz bu kirli hava da bu maddelere örnek olarak gösterilir. Bunun dışında kirli sular, kurşun ya da cıva gibi ağır metaller ve böcek ilaçları da bu kategori içerisinde yer almaktadır.

Kanserojen Maddeler Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Hava kirliliği ve su kirliliği sebebiyle kansere yakalanan insan sayısı oldukça fazladır. Bu maddeler, kanserojen maddeler olarak gösterildiğinden ve sürekli olarak tüketildiğinden kişilerin uzun vadede kanser türlerinden birisine yakalanmasını tetikleyebilir. Suların içerisinde yer alan kimyasal maddeler, suda çözünmediğinden ve vücutta kullanılmadığından sürekli tüketimde vücutta birikir. Benzer bir durum sürekli olarak solunan kirli havada da yaşanmaktadır. Bu olumsuzluklar gerçekleştiğinde kişilerin iç organlarında tümör oluşumu başlar. Bu tümörler müdahale edilmezse yayılmaya başlar ve sonrasında organların tamamen çalışmamasına sebep olur. Bu durumda da kişilerin çok yüksek oranda ölüm riskiyle karşı karşıya kalma durumu ortaya çıkacaktır.

Kanserojen Maddelerden Nasıl Korunmak Gerekir?

Bu maddelerden korunmak isteyen kişilerin, tükettikleri besinleri sürekli olarak araştırması ve buna göre seçmesi gerekmektedir. İçerisinde yer alan maddeler hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olan ürünleri düzenli olarak tüketmek kişilerin bu maddelere maruz kalmamasını sağlayacaktır. Bu maddelere maruz kalmak zorunda olan kişilerin ise önlem alması ve bir şekilde vücutlarından bu zararlı maddeleri uzak tutması gerekir. Kirli suların filtreden geçirilmesi ya da hava kirliliği olan yerlerde maske takılması, bu maddelerin vücuda girmesine engel olacak olan önlemlerdir. Kanserojen maddeler olarak gösterilen ürünlerin düzenli olarak kullanılması uzun vadede ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden çok dikkatli olmak ve bu maddelerden uzak durmak gereklidir.

Yorumlar
Leyla Ak 22 Şubat 2018 - 21:23:48 Kanserojen madde kısaca nedir? Günlük hayatta tükettiğimiz birçok besinin kimyasla olduğunu belirtiyorlar. Peki bunları yememek uzak durmak ve zarar görmemek için ne yapmamız gerekiyor? Kanserojen maddeler hangileridir?cevapla
Safiye Saraçlar 05 Ocak 2019 - 12:12:23 Maalesef kanserojen madde içeren birçok eşyayı her gün kullanıyoruz. Kozmetik ürünlerinden evde ve dışarda kullandığımız pek çok ürün aslında kanserojen içermektedir. Hayatımızı da oldukça tehdit eden bu tarz ürünleri daha az kullanmaya dikkat etmeliyiz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: