Takıntılarım var! Takıntılardan nasıl kurtulabilirim?
Yaşam

Takıntılarım Var! Takıntılardan Nasıl Kurtulabilirim?

23 Şubat 2018 - 01:04:00

Çok sayıda insanın farklı takıntıları bulunurken bu takıntılarından kurtulmak ve daha normal bir hayat sürmek tamamının amacıdır.

Takıntı Nedir, Ne Demek?

İnsanların, yanlış olduğunu bilmesine rağmen sürekli olarak tekrarladığı ve bundan ödün vermediği hareket ya da düşünceler takıntı olarak isimlendirilir. Tıp alanında psikiyatristler tarafından tedavi edilen bu rahatsızlık, çok ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Bu aşamada, takıntıların kişilerin kendisine ya da etrafındaki insanlara zarar vermesi durumunda müdahale etmek en doğru seçenektir. Bazı kişilerin takıntıları daha düşük seviyede olduğundan yapılan uyarılar ya da istekler ile düzeltilebilir. Ancak bazı takıntıların tedavisi için profesyonel yardım almak gerekirken uzman doktorlara gitmek gerekmektedir.

En Çok Görülen Takıntılar Nelerdir?

Takıntılardan ilki olarak kişilerin simetri takıntısı gösterilebilir. Bu kişilerin düzene duydukları hassasiyet günlük hayatlarını çok daha zor bir hale getirmektedir. Bu kişiler, etraflarında düzgün bir şekilde durmayan ya da düzgün bir biçimde sınıflandırılmamış olan bir nesne varken kendilerini rahat hissedemezler. Evlerinde böyle bir durum olduğunu bilirlerken uymakta zorluk yaşarlar. Bunun yanı sıra tiksinilen bir nesneye temas etmek de kişilerin takıntıları arasında yer alır. İstemedikleri bir nesneye temas eden kişiler ellerini çok ciddi biçimde temizleme çabası içerisine girerlerken bazen bu durum derilerinin soyulmasına sebep olabilir. Cinsel takıntılar, dinsel takıntılar ve şüphecilik gibi durumlar da halk arasında en sık görülen takıntı çeşitleridir.

Takıntılardan Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Takıntılarını düşük seviyelerde yaşayan kişiler, küçük adımlar atarak bu takıntılarını bırakabilirler. Tiksindikleri bir nesneye dokunduktan sonraki temizlik takıntısı için kişilerin daha az tiksindikleri bir nesneye dokunduktan sonra ellerini normal bir şekilde yıkaması gerekir. Bunun sonrasında daha fazla sevmedikleri bir nesne için bunu gerçekleştirebilirler. Böylece bu sorunlar aşılabilir. Bunun yanı sıra psikiyatristler ile iletişime geçerek tedavilerine başlayan kişiler ilaçlar yardımıyla da bu sorunlarını çözebilirler. Hasta-doktor ilişkisi bu dönemde verim alınması için çok önemli olurken uzun vadede olumlu sonuçlar ortaya çıkabilir. Kişilerin bu dönemde takıntılarını reddetmeleri ya da psikiyatristlere yalnızca deli teşhisi koyulan insanların gittiğini düşünmesi en yanlış düşünceler olarak gösterilebilir.

Takıntılar Neden Olur? Nasıl Başa Çıkılır?

Bu rahatsızlığın tabanı incelendiğinde insanların beynindeki bölgeler arasındaki iletişim kopukluklarının buna sebep olduğu belirtilmektedir. Ancak bu kesin bir yargı değildir ve birçok tedavide buna uygun hareket edilir. Günlük yaşantı, iş hayatı ya da aile hayatı kişilerin farklı takıntılarının oluşmasına sebep olabilir. Bunun aynı sıra yaşantılarında yaşadıkları şoklar ya da onları çok yüksek düzeyde etkileyen durumlar takıntı oluşumuna sebep olmaktadır. Bu durumlarda takıntılar üstüne gidilmezse çok ciddi boyutlara gelir ve kişilerin hayatlarını tehlikeye atmaya başlarlar. Takıntıları olan kişilerin sabırlı bir biçimde tedavi görmesi ve sevdikleri insanlardan bu konuda yardım alması gerekirken bu şekilde takıntılardan kurtulmak mümkün olacaktır.

Yorumlar
Betül Yılmaz 23 Şubat 2018 - 01:14:00 Takıntılar neden artar? Nasıl başlar? Takıntılı bir insan olup olmadığımızı nasıl anlayabiliriz? Bu bir rahatsızlık mı tedavi edilmesi için neler yapılması gerekiyor? Psikolojik bir durum olduğunu biliyorum ama nasıl geçer?cevapla
Gizem Menteş 05 Ocak 2019 - 12:39:07 Takıntılarla başa çıkmak için öncelikle kişinin özgüveninin tam olması gerekiyor bence. İnsanlar çok basit şeyleri takıntı haline getirebiliyor. Halbuki daha rahat olduğunuzda hayatın aslında hiçte karmaşık ve yorucu olmadığını anlayabilirsiniz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: