Güneş sütü nedir? Ne işe yarar? Yüze sürülür mü? Nasıl kullanılır?
Yaşam

Güneş Sütü Nedir? Ne İşe Yarar? Yüze Sürülür mü? Nasıl Kullanılır?

14 Haziran 2018 - 03:00:30

Yaz kış güneşin zararlı ışınlarından cildin korunması için cilde uygulanan losyonlar arasında yer alan güneş sütü UV ışınlarına karşı cildin lekelenmesini önlemektedir.

Güneş Sütü Nedir? Ne İşe Yarar?

Güneş ışınları erken yaşlanma belirtilerinin meydana çıkmasına sebep olduğu gibi cilt yüzeyinde lekelenmelere sebep olmaktadır. Bu yüzden kişi dışarı çıkarken mutlaka güneş sütü ya da güneş kremi kullanmalıdır. Güneş sütü diğer güneş ürünlerine oranla losyon tarzındadır. Vücudun tüm bölgesine kullanılan bu ürün güneşe çıkmadan önce sürülmesi gerekmektedir. Güneş sütleri güneş öncesi ve sonrası olarak kullanılan ve güneşte gerginleşen cildin yumuşak ve nemli olmasına yardımcı olmaktadır. Bu sayede koruyucu olarak sıkça tercih edilen bir cilt kremidir.

Güneş Sütü Yüze Sürülür mü?

Güneş sütünün diğer güneş koruyucu ürünlerden farklı olarak cildi daha çabuk yumuşatması ve güneşlenme sonrasında da cildin nemli kalmasını sağlaması cilt gerginliğini önlemektedir. Özellikle tüm vücuda uygulanabilen güneş sütü yüz bölgesinde makyaj öncesinde de nemlendirici olarak tercih edilebilmektedir. Güneş sütü güneş ışınlarına karşı koruyuculuk sağladığından özellikle güneşe çıktıktan sonra da kullanıldığı için güneş altında geçen süre boyunca güneş ışınlarını filtrelemektedir. Böylece kişinin cildinde güneşin zararlarına karşı doğal bir koruyuculuk meydana gelmektedir. Güneş sütü temiz cilde uygulanarak kullanılması koruyuculuğunu arttırmaktadır. Bunun yanı sıra spf oranı oldukça önemlidir. Güneş ürünleri üzerinde koruma faktörleri cildin korunma düzeyini ifade etmektedir. Cilt yapısına göre güneş sütünün tercih edilmesi özellikle yağlı ciltlerde başarılı sonuç alınmasını sağlar. Kişinin cilt yapısına dikkat edilmesinin sebebi ise bazı ciltlerde güneş sütünün alerji yaparak sivilcelenmeye neden olmasıdır.

Güneş Sütü Güneşten Korur mu?

Cildin güneş ışınlarına karşı doğal bir koruyucu tabakası bulunmaktadır. Cilt güneşin zararlı ışınlarını filtreleyebilmektedir. Fakat bu yapının korunması için güneşe çıkarken mutlaka losyon ya da krem uygulaması yapılmalıdır. Böylece cilt yapısı güneşe karşı ekstra korunmuş olur. u vücutta sürülmesi kolay bölgelerde daha rahat uygulama sağlayabilmektedir. Gene olarak güneşlenme esnasında geniş bölgelere uygulanabilmektedir. Yüz bölgesinde de kullanılabilir. Fakat yüz bölgesinde daha çok güneş kremi yoğun yapısından dolayı tercih edilebilmektedir. Kişinin güneş sütü kullanırken daha rahat akışkan yapıda olmasından dolayı tüm bölgeye uygulayabildiği görülebilmektedir. Güneş sütünün güneş ışınlarına karşı cildi koruması için aynı güneş kremi gibi koruyuculuk derecesine dikkat edilmelidir.

Güneş Sütü Nasıl Kullanılır?

Güneş sütlerinin nemlendirme özelliği oldukça fazladır. Bu yüzden yaz ve kış mevsimlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Yazın sıcaklardan dolayı ve cildin güneş sütünü daha hızlı bir şekilde emmesinden dolayı yaz aylarında bu ürün daha sık tercih edilmektedir. Böylece cilt her daim güneşin zararlı ışınlarına karşı korunarak ciltte lekelenme ve alerji söz konusu olmamaktadır. Güneş sütü alerjisi olanlarda da kullanılabilecek diğer ürünler güneş koruyucu olarak kullanılabilmektedir.

Yorumlar
Ayşe Paksoy 14 Haziran 2018 - 03:10:30 Güneş sütü bronzlaştırır mı? Ben çok beyaz tenliyim güneş sütü güneşin etkilerini azaltır mı? Canım acımadan yanmak istiyorum ve bronz kalmak istiyorum. Bunun için kullansam etki görür müyüm? Deneyenler var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: