Sağlık 03 Nisan 2021 - 21:37:31

Hamile Kalamıyorum Sebebi Nedir? Hangi Testleri Yaptırmalıyım? Nasıl Hamile Kalabilirim?

Hamile Kalamıyorum Sebebi Nedir? Hangi Testleri Yaptırmalıyım? Nasıl Hamile Kalabilirim?

Hamilelik tüm kadınların istediği fakat belli koşulların sağlanamamasından dolayı gerçekleşemeyen durumlardan biri olarak bilinmektedir. Sağlıklı çiftlerin çocuk sahibi olması için düzenli olarak cinsel ilişki yaşamasına rağmen bazı sebeplerden dolayı gebeliğin gerçekleşmediği görülmektedir. Düzenli bir cinsel ilişkide kadınların hamile kalma oranı oldukça yüksektir. Fakat gebeliğin oluşması için bazı koşulların takip edilmesi ve uygulanması gerekmektedir. Uzun süre boyunca gebelik isteyen fakat hamile kalamıyorum diyen kişilerin birçok test yaptırması ve gebeliğin neden gerçekleşmediği konusunda doktoradan bilgi alması gerekmektedir.

Hamile Kalamama Nedenleri Nedir?

Normal yollar ile gebe kalmak isteyen kadınların öncelikle herhangi bir sağlık sorununun olmaması ve doğum kontrol yöntemlerini tamamen bırakmış olması gerekmektedir. Erkeğin ve kadının korunmasız cinsel ilişkiye girmesi sonucu gebelik doğal yollar ile meydana gelebilmektedir. Sağlıklı çiftlerin bazılarında da kadının hamile kalamama nedenleri oldukça fazladır. Çiftler çocuk sahibi olmaya karar vermeden 6 ay öncesinde doğum kontrol yöntemlerini bırakması gerekir. Doğum kontrol hapı, spiral ve aşı gibi kadına uygulanan doğum kontrol yöntemleri yumurtaların gelişmesinde ve döllenmesinde olumsuz yönde etki gösterir.

Gebeliği Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kadın ve erkeğin düzenli olarak ilaç kullanması ve farklı rahatsızlıklarından dolayı uygulanan beslenme biçimi de gebeliğin oluşmasında olumsuz etki eder. Bunun yanı sıra sadece kadının yumurtalıkları yerine erkeğinde sperm kalitesinin gebeliğin gerçekleşmesi için ideal ölçüde olması gerekmektedir. Devam eden bir hastalık ya da tedavi yöntemi gebelik üzerinde etki gösterebilmektedir. Bazı durumlarda kadın düzenli adet görse bile gebeliğin gerçekleşmesi mümkün olmayabilir. Bu yüzden gerekli kontroller doktor tarafından yapılmalıdır. Kadınlarda uygun doğurganlık zamanının iyi tespit edilmesi ve buna göre gün aşırı cinsel ilişkinin gerçekleşmesi gerekir. Doğru zamanda girilen cinsel ilişki çoğunlukla gebeliğin olmasını da sağlayacaktır.

Gebelik İçin Hangi Testler Yapılmalı?

Gebeliğin gerçekleşmesi için hem kadının hem de erkeğin bir dizi testten geçmesi gerekmektedir. Öncelikle kadının bir jinekolog tarafından yumurtalıklarının ve vajina kontrolünün yapılması için ultrason ile filmlerinin alınması gerekir. Ardından hormon testleri uygulanmaktadır. Gebeliğin gerçekleşmesinde hormonların düzenli olarak çalışıp çalışmadığı gözlenmelidir. Daha sonra erkeğin sperminde de kalite ölçümü yapılmaktadır. Bu süreçte çiftler birlikte bu testlere dahil olmalıdır. Sperm ölçümünde spermin sayısı, sağlığı ve canlı kalma durumu gözlenmektedir. Yumurtanın döllenip gebeliğin gerçekleşmesi için sperm kalitesi oldukça önemlidir.

Hamilelik Testleri Nasıl Yapılır?

Rahim filminin gerekli görüldüğü durumlarda yapılması ve daha ileri testlerin uygulanması için uzman kontrolü ile birlikte hareket edilmelidir. Çoğu çift normal yollar ile gebeliği yaşarken gebeliği gerçekleşemeyen çiftlerde hamilelik testlerinin yapıldığı bilinmektedir. Sağlıklı bir gebelik için mutlaka doktor kontrollerinin zamanında yapılması gerekmektedir. Gebelik testleri sonrasında ortaya çıkan sonuçların durumuna göre bebek sahibi olmak isteyen çiftlere tedavi süreci başlatılarak gebelik gerçekleşmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

  • hamile kalamıyorum
  • hamile kalma oranı
  • hamile kalamama nedenleri
  • gebelik testleri
  • hamilelik testleri
Yorumlar
Buse yeşilçay Hamile kalmanın kolay yolu nedir? Çocuk sahibi olmak istiyorum ama maalesef olmuyor. Doktor herhangi bir sorun yok olur diyor. Ne kadar sürede gebelik olmazsa sorun oluyor? Yaklaşık 5 aydır deniyoruz. Bu yeterli bir süre mi? cevapla
yorum yaz
Çiçeklere Kuru Maya Nasıl Verilir? Maya Suyu İyi Gelir mi?