Sağlık 04 Mayıs 2021 - 10:45:19

Hangi Doktora Gitmeliyim? Hangi Hastalığa Hangi Doktor, Hangi Bölüm Bakar?

Hangi Doktora Gitmeliyim? Hangi Hastalığa Hangi Doktor, Hangi Bölüm Bakar?

Her hastalığa farklı bölüm ve doktorlar bakmaktadır. Hangi doktora gitmeliyim diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Hangi Hastalığa Hangi Bölüm Bakar?

Bireylerin vücutlarında meydana gelen rahatsızlıkların muayene ve tedavi edilmesi için doktora gidilmesidir. Fakat her doktor her hastalığa bakmaz. Doktorların da kendi içlerinde uzman oldukları bir bölüm bulunmaktadır. Hastalığa göre ayrışan bölümlerin uzman doktorları mevcuttur. Kişi yaşadığı rahatsızlığa göre uzman hekime kontrol olmaktadır. İç hastalıkları yani dahiliye olarak isimlendirilen bölümde tansiyon, ağız kuruluğu, terleme, göğüs ağrısı, ishal, idrara çıkamama, kabızlık, mide ekşimesi, karın ağrısı, gastrit, mide ağrısı hastalıklarına bakılır. Büyük dışkıda parazit, göğüs ağrısı, hayvanlardan tarafından ısırılma ve tırmalanma, damar, kabakulak, kalp, karın ağrısına bağlı ishal meydana gelmesi, halsizlik ve yorgunluk, sarılık, öksürük, damar sertliği, balgam, çarpıntı, kene sokması, grip, ayaklarda morarma, bacak damarlarında siyahlaşmanın olması, enfeksiyon rahatsızlıkları, ateş, bacaklarda şişlik, ağrılar, kızarıklıklar, terleme hastalıklarına kalp damar cerrahi bakmaktadır.

Kulak Burun Boğaz Nelere Bakar?

Kulak burun boğaz ismindeki bölümde boğaz ağrısı, işitme kaybı, burun akıntısı, burun eğriliği, horlama, nezle, kulaktan kan gelmesi, kulak iltihabı, burunda şekil bozukluğu, sinüzit, aft, saman nezlesi, uçuk, baş dönmesi, tükürük bezi hastalıkları, uzun süren kulak akıntısı, baş dönmesi, çene eklem hastalıkları, kulak çınlaması gibi rahatsızlıklara bakılır.

Bel Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Bel ağrısı olan kişilerin fizik tedavi bölümüne gitmesi tavsiye edilir. Ağrılı eklem sorunları, dizde kireçleme, bel ağrısı, boyun ağrısı, eklemlerde kireçlenme, bel ve boyun fıtığı, kemik erimesi, bilek, kol ve dirsek ağrısı, kas ağrısı, romatizmal rahatsızlıklar, romatoid artrit, fibromiyaliji, ankilozan spondilit hastalıkları ile ilgilenen bölüm fizik tedavidir.

Deri Hastalıkları İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Deri hastalıklarının diğer ismi dermatolojidir. Bel soğukluğu, ağız içinde sürekli olarak çıkan yaralar, akne, egzama, deri kanseri, mantar, sivilce, alerjik deri hastalıkları, siğil, nasır, saç dökülmesi, vücutta bulunan bir yerin renginin değişmesi, uçuk, kıl dönmesi, kaşıntı, tırnak bozuklukları, ayak terlemesi, koltuk altı terlemesi zona, cilt lekesi, deri yaraları, zona, ben, sedef rahatsızlığını tedavi eden bölümdür.

Psikolojik Sorunlar İçin Hangi Doktora Gidilir?

Depresyon, kekeme sorunu, kaygı, korku, davranış sorunu, uyku problemi, öğrenme güçlüğü, tedirgin olmak, huzursuz olmak, kişilik bozukluğu, fobi, kaygı bozukluğu, zeka geriliği, mani depresyon, şizofreni, panik atak, madde ve alkol bağımlılığı, dikkat eksikliği, uyku bozukluğu ve benzeri rahatsızlıklarla psikiyatri bölümü ilgilenmektedir.

  • hangi doktora gitmeliyim
  • psikiyatri bölümü
  • fizik tedavi bölümü
Yorumlar
Nalan Koçbaş İştahsızlık için hangi doktora gitmeliyim? İştahım hiç yok bu yüzden kilo alamıyorum. Hastaneye gitmem gerekiyor fakat hangi doktora randevu alacağımı bilmiyorum. İştah açmak için ne yapmam gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Morluk Otu Nedir? Kullananlar, Faydaları, Fiyatı, Kullanımı ve Şikayetler