Heimlich manevrası nedir? Nasıl yapılır? Tanımı ve uygulanışı
Yaşam

Heimlich Manevrası Nedir? Nasıl Yapılır? Tanımı ve Uygulanışı

09 Mayıs 2018 - 20:06:05

Yetişkin ve çocuklarda nefes borusuna cisim kaçmasından kaynaklı olarak meydana gelen boğulma haline heimlich manevrası denir.

Heimlich Nedir? Nasıl Yapılır?

Çocuklarda yetişkinlere göre daha yoğun görülmektedir. Çocuk yutamayacağı büyüklükte sert bir cismi ağzına aldığı zaman eş zamanlı olarak konuşmaya veya nefes almaya çalıştığında soluk borusu tıkanarak bu durum meydana gelir. Öksürme tepkisi ile çıkmayan cismi dışarı atmak için bu yöntem bu uygulanmaktadır. Heimlich tekniği sayesinde cisim soluk borusundan çıkartılır. Toplumda bu tekniğe hemlik manevrası denir.

Bebeklerde Heimlich Manevrası Nedir?

Bebek ya da küçük çocukların nefes alamadığı zamanlarda ilk yapılması gereken davranış 112 acil servisin aranmasıdır. Anne veya herhangi biri ilkyardım uyguladığında, sağlık görevlilerinin gelmesi için zaman kaybetmeden haber vermelidir. Bu sayede ilkyardımdan sonraki süreçte tedaviye ara verilmemiş olur. Bebek veya çocukların soluk borusuna herhangi bir cisim tıkandığı zaman çocukların ilk tepkisi genellikle ağlamaktır. Soluk borusu tıkandığı için ağlama durumu engellenir. Bu durumda hemlik manevrası uygulamak doğru bir tekniktir.

Bebeklerde Heimlich Manevrası Nasıl Uygulanır?

Soluk borusuna cisim tıkanan bebeği yüzünü yere dönük şekilde kolun üzerine yatırmak gerekir. Bebeğin yatırıldığı koldaki el ile bebeğin çenesi tutulmalı ve başı desteklenmelidir. Bu işlemlerin yapıldığı esnada bebeğin ağzının kapatılmaması ve boynunun eğilmemesi gerekmektedir. Bebek kolun üzerine yatırıldıktan sonra sırt bölgesindeki 2 omuzun ortasına elin topuğuyla beş kez aşağı kısımdan yukarı doğru vurmak gerekir. Beş kez vurulduktan sonra cismin dışarı çıkıp çıkmadığına bakılması tavsiye edilir. Cisim çıktığı zaman bebek ağlayarak, öksürerek ve nefes alarak tepki vermektedir. Sırta vurma yöntemi ile cisim dışarı çıkmadığı zaman bebeğin göğsüne vurmak gerekir. Bu hareketin uygulanması için ise bebeğin yüzünün yukarı bakacak şekilde diz bölgesi yatırılması önerilir. Bebeğin kafası diğer pozisyondaki gibi desteklenmelidir. Bebeğin pozisyonu ayarlanır ve iki parmak yardımı ile bebeğin göğüs kafesinin alttaki orta noktasına beş kez baskı yapılır. (Hızlı bir şekilde yapılmalıdır) Cisim çıkıncaya kadar bahsedilen 2 hareket sırası ile uygulanır.

Yetişkinlerde Heimlich Manevrası Nasıl Uygulanır?

İlk olarak kişinin öksürmesi sağlanır. Öksürme tekniği ile cisim çıkmıyor ise hemlik manevrası uygulanmalıdır. Yetişkinlerin soluk borusu tıkandığı zaman sırta vurmamak gerekir. Sırta vurulduğu zaman cisim aşağı inerek yerini sağlamlaştırmaktadır. Toplum içinde soluk borusu tıkanan kişinin sırtına vurmak yarar sağlamadığı gibi durumu daha da kötü hale sokabilmektedir. Heimlich manevrası uygulamak sağlıklı bir yöntemdir. Bu tekniğin uygulanması için kişi oturma pozisyonunda ya da ayakta olmalıdır. Bu pozisyonda kişiye arkadan sarılmak gerekmektedir. Bir eldeki baş parmak midenin üst kısmında gelecek halde yumruk yapılmakta ve diğer elle kavranmaktadır. Yumruk yapılan el yukarı ve içe gelecek şekilde altı ila beş defa güçlü bir şekilde yardım eden kişinin kendine doğru çekmesi tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Tuğçe Kutlu 09 Mayıs 2018 - 20:16:05 Heimlich nedir? Nasıl okunur? Ben bu yöntemi biliyorum ama adının bu şekilde olduğunu bilmiyorum. Bebeklerde nasıl uygulanıyor? Daha önce bir yetişkin için uygulamıştım. Hemlik manevrasının doğru tanımı nedir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: