Sağlık 24 Kasım 2021 - 23:36:00

Hidroksi Vitamin D Yüksekliği Eksikliği Neden Olur? Nelerde Bulunur?

Hidroksi Vitamin D Yüksekliği Eksikliği Neden Olur? Nelerde Bulunur?

Hidroksi vitamin D testi olarak adlandırılan test ile birlikte insan vücudundaki vitamin D miktarı araştırılmaktadır.

Hidroksi Vitamin D Nedir?

Vitaminlerin, insana sağlığı için önemi herkes tarafından bilinmektedir. Bu sebeple de birçok farklı vitaminin, insana vücudunda sürekli olarak belirli bir oranda olması gerekir. Eğer kişiler doğru bir şekilde beslenmezlerse bu değerler gerekli düzeyin daha altına inmektedir. Hidroksi vitamin D testi ile birlikte vücuttaki D vitamini miktarının yeterliliği araştırılmaktadır. Bu test, kişilerden alınan kan sayesinde uygulanırken kanın içerisindeki D vitamini miktarı direkt olarak belirlenebilir. Bunun sonrasında kişilerde vitamin D eksikliği bulunuyorsa atılması gereken adımlar belirlenmektedir. Bu vitaminin gereğinden yüksek olması da belirli rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu sebeple değerin yüksek bulunması durumunda da müdahale edilebilir.

D Vitamini Seviyesi Nedir?

İnsan kanından alınan örnekte bu vitaminin düzeyi incelenirken ng/mL birimi kullanılmaktadır. İnsanlardan alınan kan örneğinde miktarının 30 ng/mL seviyesinin üzerinde olması istenmektedir. Birçok uzmana göre bu değerin 40'a kadar yükselmesi son derece normaldir ve gereklidir. Eğer kişilerde bu değer, 20 ile 30 ng/mL arasında değişiyorsa bu durum D vitamini yetersizliği olarak isimlendirilir. Ancak değer 20 ng/mL seviyesinden de düşükse bu durum vitamin D yetmezliği olarak isimlendirilmektedir.

Hidroksi D Vitamini Yüksekliği ve Eksikliği Nedir?

İnsanlarda bu vitaminin eksikliği ya da yüksekliği problemleri bulunuyorsa hemen bu problemin sebepleri incelenmeye başlanmaktadır. D vitamini yüksekliği, çok fazla karşılaşılan bir durum olmazken eksikliği ile oldukça fazla karşılaşılabilir. Bu aşamada eksikliğinin sebeplerinden ilki yeteri kadar güneş ışığında bulunmamaktadır. Vitamin D içeren gıdaların hiç tüketilmemesi, karaciğer ve böbrek hastalıkları, yetersiz beslenme ya da kullanılan ilaçlar, insanlarda D vitaminin düzeyinin normalin daha altında olmasına sebep olmaktadır. Bu vitaminin gereğinden yüksek olmasının sebebi genel olarak vitamin D içerikli ürünlerin gereğinden çok daha fazla tüketilmesidir. Bu durumda kişilerin vücudunda kalsiyum fazlası oluşmaya başlar. Vücuttaki kalsiyum birikmesi, belirli bir süre sonrasında böbreklere zarar verir. Ciddi düzeyde bir böbrek hasarının oluşmaması için kişilerin vitamin D alımını durdurmaları gerekli olmaktadır.

Hidroksi Vitamin D Nelerde Bulunur?

Vitamin D eksikliği yaşayan kişiler D vitamini nelerde bulunur sorusunun cevabını birçok farklı kaynaktan aramaktadır. Bilindiği üzere güneş, bu vitaminin en doğal kaynaklarından birisidir. Gün içerisinde belirli sürelerde güneş ışınlarına maruz kalmak, kişilerde vitamin D eksikliğinin oluşmamasını sağlamaktadır. Vitamin D nelerde bulunur sorusunun yanıtını gıdalarda arayan kişilerin karşısına ilk sırada peynir ve tereyağı çıkmaktadır. Bu iki süt ürününü yağlı balıklar takip eder. Ton balığı, somon ya da uskumru gibi balıklar çok ciddi oranda bu vitamini bulundurmaktadır. Miktar açısından bu gıdaların arkasında kalıyor olsa da yumurta ve patatesin içerisinde de yer almaktadır. Bu gıdaları düzenli olarak tüketen kişilerde herhangi bir eksiklik görülmez.

  • hidroksi vitamin d testi
  • d vitamini yüksekliği
  • vitamin d eksikliği
  • d vitamini nelerde bulunur
Yorumlar
Meyra Sakin Hidroksi vitamin d testi nasıl yapılır ne işe yarar? Sanırım vücuttaki d vitamini seviyesini ölçmeye yarıyor. D vitaminin yüksekliği veya eksikliği durumları ne tür zararlara yol açar? Normal seviyelere getirmek için ne yapmak gerekiyor? cevapla
Ayşen Çördük Hidroksi vitamin d eksikliği hamilelikte herhangi bir probleme neden olur mu? Bu eksikliğin giderilmesi için ve değerlerin normal referans aralığına getirilmesi için nasıl bir yöntemin uygulanması ya da nelerin yenmesi gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Argan Yağı Nedir? Faydaları, Zararları ve Kullanımı