Diyet

Kabak Diyeti Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verilir?

21 Mayıs 2018 - 07:53:36
Kabak diyeti tarifi nedir? Nasıl yapılır? Kaç kilo verilir?

Kabak diyeti kabak sebzesi ile hazırlanan ve kilo kaybetmek amacı ile kullanılan diyet tarifidir.

Kabak Diyeti Tarifi Nedir? Ne İşe Yarar?

Diğer ismi kabak detoksu olan bu diyet kilolardan arınmayı hedeflemektedir. Kilolardan arınmanın yanı sıra yaz mevsimine fit ve sağlıklı bir vücutla girmek kolay hale gelmektedir. Detoks bağırsakların sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Baharda yetilen kabakla hazırlanan detoks tarifi hem sağlıklı hem de zayıflamayı sağlamaktadır.

Kabak Detoksu Neye İyi Gelir?

Detoksun uygulanma sürecinde tüketilmesi normal olan ve tüketilmesi sakıncalı olan gıdalara dikkat edilmesi diyetin işe yaraması açısından çok önemlidir. Diyet aracılığı ile vücudun ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin gibi besinler vücuda alınmaktadır. Detoks sürecinde tüketilen besinler özenli bir biçimde seçilmelidir. Günlük lif ihtiyacının karşılanması için fasulye, enginar, siyah fasulye, elma, yaban mersini, soya fasulyesi tüketilebilir. Bu besinlerin gerektiği kadar tüketilmesi günlük lif ihtiyacını karşılar. Potasyum almak için ise tatlı patates, havuç, pişmiş yeşillik çeşitleri, lima fasulyesi tüketilmelidir. Ayrıca C vitamini oranı yüksek olan biber, Brüksel lahanası, lahana, portakal, mango, karnabahar, kivi ve çilek gibi besinlerin tüketilmesi önerilir. Folat minerali oranı fazla olan pişmiş ıspanak, portakal, ıspanak, kuşkonmaz ve kavun tüketilmelidir.

Kabak Diyeti Nasıl Yapılır?

Üç gün süren kabak detoksu boyunca beslenmenin yanı bol bol sıvı almak gerekir. Sıvı almak için detoks ve bol su tüketilmelidir. Detoks boyunca tüketilen su vücuttaki sıvı oranının korunmasına yardım etmektedir. Bu sayede böbreklerde biriken toksinler atılmaktadır. Hindistancevizi yağı, zeytinyağı ve avokado gibi sağlıklı besinlerin tüketilmesi ihmal edilmemeli ve detoks haricinde de kullanılmalıdır. Kafein içeren gıdalar ve alkol kullanılmamalıdır. Detoksun asıl amacı arınmakken bu tür içecekler vücuda zarar vererek diyetin işe yaramamasına neden olur. Alkol ile ilgili yapılan araştırmaların çoğu alkol tüketiminin meme kanseri olasılığını çoğalttığını belirtmektedir. Bahsi geçen sebeplerden kaynaklı olarak kabak detoksu yaparken kafein tarzı içecekler ve alkolden uzak durulması gerekmektedir. Şekeri yoğun oranlarda tüketmek kan şekeri oranının artmasına yol açmaktadır. Dolayısı ile diyet sürecinde şekerden uzak durmak önemlidir.

Kabak Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Hızlı bir zamanda kilo verdirmektedir. Kabakta bulunan yağ oranı oldukça azdır. Bu sayede kilo vermek kolay bir aşamaya gelir. Kilo vermek isteyen ve düşük kalorili diyet türü uygulamak isteyen kişilerin bu detoksu tercih etmeleri önerilebilir. Kemikleri kuvvetlendirerek kemik sağlığını korumaktadır. Kabağın içinde bol oranda magnezyum, K vitamini ve kalsiyum bulunur. Kabakta yer alan mineral ve vitaminlerin eklem problemlerinin ortadan kaldırılmasına destek olduğu söylenebilir. Ayrıca kemik gelişimine yardım eden önemli bir besin kaynağıdır. Beta karoten ve antioksidan seviyesi fazladır. Dolayısı ile vücuttaki serbest radikaller ile mücadele etmek kolaylaşır. Lif oranı ve C vitamini yüksek olan besin türlerinden biridir. Diyetisyene danışarak kabak diyeti uygulanabilmektedir.

Yorumlar
Rabia Gürcan 21 Mayıs 2018 - 08:03:36 3 günlük kabak diyeti yapanlar günde kaç kilo verirler? Bu detoksun oldukça zayıflattığını duydum ve merak ediyorum ben de yapmak istiyorum. Nasıl yapılır? Uygulamak için günde nasıl beslenmek gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: