Sağlık 14 Aralık 2020 - 17:30:36

Kabak Tatlısının Tarifi, Yapılışı, Faydası ve Yan Etkileri

Kabak Tatlısının Tarifi, Yapılışı, Faydası ve Yan Etkileri

Her mevsimde tüketilen kabak tatlısı, kültürümüzde önemli yere sahip olan ürünler arasında gösterilebilir. Kabak tatlısının tarifi oldukça basit olması ve lezzetinin üst düzeylerde olması insanları cezbeden yönleridir.

Kabak Tatlısının Tarifi ve Yapılışı

Kabak tatlısını hazırlamak için ilk olarak balkabağına ihtiyaç vardır. 2 kilogram balkabağını alan kişiler, bunun yanında 1,5 su bardağı kadar şeker ve 1 su bardağı dövülmüş ceviz kullanarak tatlıyı hazırlayabilirler. Kabak tatlısının hazırlanmasında ilk olarak kabağın kabuklarının soyulması, çekirdeklerinin çıkartılması ve son olarak ince bir şekilde dilimlenmesi gerekmektedir. Genel olarak bir küp formunda kesilen kabaklar isteğe bağlı olarak farklı şekillerde de kesilebilirler. Bir tencere içerisine kabaklar üst üste dizilir ve her kata şeker konur. Bunun sonrasında 2-3 saat kadar ağzı kapalı bir şekilde pişmeye bırakılır. Kabak kendi suyunu dışına bırakacağından su katmaya gerek olmaz. Kabaklar yumuşayana kadar piştikten sonra kapağının açılması ve bir süre de böyle pişirilerek şerbetinin koyulaşması gerekecektir. Sonrasında soğuduğunda üzerine dövülmüş ceviz serpilerek servis edilir.

Kabak Tatlısının Faydaları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korunmak isteyen kişiler için balkabağı çok önemli bir ürün olacaktır. Bu sebeple düzenli olarak kullanımı bağışıklık sisteminin ciddi şekilde güçlenmesini sağlar. Buna ek olarak A vitamini yönünden oldukça güçlü bir üründür. Gün içerisinde ihtiyaç duyulan A vitaminine balkabağı ile ulaşmak mümkün olacaktır. A vitamini sayesinde göz sağlığına olumlu etkileri bulunur. Bir diğer vitamin olan C vitamini de balkabağı içerisinde yer almaktadır. Ayrıca iyi bir lif kaynağı olduğu için sindirim sisteminin dostları arasında yer almaktadır. Son olarak cildin ışıldamasını ve çok daha canlı gözükmesini sağlamaktadır.

Kabak Tatlısının Yan Etkileri Nelerdir?

Balkabağının vücut için zararlarından bahsetmek çok kolay değildir. Normal düzeyde kullanım gösterildiğinde hiçbir zararı bulunmaz. Ancak çok fazla tüketilmeye başlanırsa sorunlar da kendisini göstermeye başlayabilir. İlk olarak vücuda çok fazla A vitamini alınmış olur ve bu durum vücut için sorun ortaya çıkarmaya başlayabilir. Bunun yanı sıra içerisinde şeker bulunan bir ürün olduğundan fazla tüketiminde obezite rahatsızlığını destelemektedir. Diyet yapan kişilerin kesinlikle yememesi gereken ürünler arasında gösterilmektedir.

Kabak Tatlısının Kalori Değeri Ne Kadardır?

Tatlıların diyet dönemlerinde kullanılması doğru bir hamle olmayacaktır. Uzmanlar, bu dönemde şeker kullanımını minimum düzeyde gerçekleştirmeleri gerektiğini sürekli olarak kişilere duyurmaktadır. Alınan her ürünün kalori değerinin kontrol edilmesi de oldukça önemlidir. Kabak tatlısı yaklaşık olarak 200 kalori değerinde bir üründür. Diğer tatlılar ile karşılaştırıldığında çok yüksek bir kalori değeri yoktur ancak diyet için fazla bir üründür. Lezzetiyle herkesi büyüleyen kabak tatlısı, kolayca yapılabilen ve zevkle tüketilen bir üründür. Ancak diyet yapan kişilerin dikkatli bir şekilde tüketmesi ve gerekirse kalori dengesini farklı gıdalardaki kesintiler ile sağlaması gerekmektedir.

  • kabak tatlısı
  • kabak tatlısının tarifi
  • kabak tatlısının faydaları
  • kabak tatlısının yan etkileri
Yorumlar
Adile Köse Kabak tatlısı fırında şekersiz olarak nasıl yapılır ve tarifi nasıl onu araştırıyorum. Ben şeker hastasıyım ve bu tatlıyı çok seviyorum. Önceden rahatça yerdim fakat artık yiyemiyorum o yüzden şekersiz yapmak istiyorum. Nasıl olur? cevapla
yorum yaz
Tüyleri Sarartmak İçin Oksijenli Su Nasıl Kullanılır?