Sağlık

Kamboçya Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Kullananlar, Fiyatı, Zararları, Faydaları

23 Eylül 2018 - 02:40:13
Kamboçya çayı nedir? Nasıl yapılır? Kullananlar, fiyatı, zararları, faydaları

Kamboçya çayı; kamboçya mantarı ile hazırlanan içerisinde maya, şeker, bakteri ve çay barındıran bir içecek türüdür.

Kamboçya Çayı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kamboçya çayı, ilk olarak Doğu Asya'da ortaya çıkmış ve daha sonrasında 18.yy sonları ve 19.yy başlarında Rusya'ya ve Almanya'ya ulaşmış, şeker ve çaydan oluşan bir karışım içerisinde yaşayan kamboçya mantarının içeriğinden oluşmaktadır. Bu su içerisinde devamlı olarak üreyen kamboçya mantarının üzerinde bir zar vardır ve düz şekildedir. Karışımın içerisindeki mantarımsı tabaka tüm suya yayılır ve bu şekilde içilir. Vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olan bu çayın her gün bir bardak içilmesi önerilmektedir.

Kamboçya Çayının Fayları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Tamamen doğal içeriği ile son zamanlarda birçok kişinin tercihi haline gelmiş kamboçya çayının birçok faydası bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Vücutta kiloya neden olan yağların dışarı atılmasına yardımcı olur ve yok eder.
  • Susuzluk gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur.
  • Özellikle spor ve egzersiz yapan kişiler bu çayı içtiklerinde enerjilerinde artıl meydana gelir.
  • Candida benzeri mantar enfeksiyonlarına karşı savaşır.
  • Antibiyotik özellikleri bulunmaktadır. Bunlar sayesinde vücutta var olan iltihap gibi rahatsızlıkların giderilmesini sağlar.

Kamboçya Çayı Neye İyi Gelir?

Bu doğal çay menopoz dönemindeki rahatsızlarla başa çıkar. Deri kırışıkları, lekeleri ve çiller için oldukça etkilidir. Deri üzerinde sprey olarak sıkılabilir. Doğal nemlendirici görevi üstlenmektedir. Deri üzerinde anti bakteriyel bir özellik meydana getirir ve yaraların iyileşmesine katkıda bulunur. Kombu çayı böbrek faaliyetleri üzerinde geliştirici etkiler meydana getirir. Aynı zamanda bazı alerjik durumların da geçmesini sağlar. Hemoroid için faydalıdır ve kabızlık gibi problemlerin ortadan kalkmasına destek olur. Baş ve bademcik ağrılarında da tedavi edici birtakım özellikler sunmaktadır. Bunların yanında akciğerler için de faydalı etkiler meydana getirir. Öksürük balgam ve bronşiti yok eder.

Kamboçya Çayının Zararları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar ve gözlemler neticesinde kamboçya çayının zararları olmadığı neticelendirilmiştir. Birçok faydası bulunan bu doğal içerikli çayın aşırı kullanılmadığı taktirde ve önerildiği şekilde içilmesi üzerine herhangi bir yan etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Kadın ve erkeklerin rahatça kullanabileceği bir çaydır. Fakat hamile kadınlar bu çayı denemeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Her ne kadar doğal olsa da hamilelik döneminde vücut hassas olur ve bebek için birtakım yan etkiler olabilir. Bu nedenle kesin bilgi almadan içmemeniz rica olunur. Emziren anneler de aynı şekilde bir uzman doktora danışarak kullanmalıdır. Bu tarz özel durumların haricinde çay rahatlıkla kullanılabilir.

Kamboçya Çayı Kullananlar ve Yorumları

Kamboçya çayı kullananlar etkilerinden oldukça memnun kaldıklarını belirtmektedirler. Bu çayın ömrü uzattığı söylenmektedir. Kullanan kişiler metabolizma düzeni üzerinde etkili olduğunu ve bunun yanında kan akışını düzenlediğini belirtmektedir. Ph seviyesinde de düzenleme sağlayan kombucha çayı aynı zamanda hormonlar ve salgı bezleri üzerinde uyarıcı etkiler meydana getirmektedir. Vücutta herhangi bir şekilde bulaşmış olan atık ve zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlamaktadır. Ayrıca yorumlardan gözlemlenen diğer bilgiler ise kombu çayının sinir sistemi üzerinde düzenleyici etki yaratmasıdır. Huzursuzluk gibi problemlerin yatıştırılmasını sağlayan çay aynı zamanda yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların da geçmesine yardımcı olur.

Kamboçya Çayının Fiyatı Ne Kadar?

İnternet üzerinden kolayca sipariş verebileceğiniz kamboçya çayının fiyatı çok ucuz olmamakla birlikte bütçeye uygun haldedir. Oldukça faydalı bu çayı her gün bir bardak içerek birçok faydasından yararlanabilirsiniz. Antioksidant özellik taşıyan bu çay, serbest radikallere ve radyasyona karşı koruyucu özellik gösterir. Doku sertleşmesi ve damar sertliği gibi rahatsızlıklarda tedavisi edici özellikler sağlamaktadır. Hücre duvarında yenilenme özelliği sağlamaktadır. Bu özelliği ile kansere karşı etkili olabileceğine dair birtakım bilgiler yer almaktadır.

Yorumlar
Şevval Bilgin 23 Eylül 2018 - 02:50:13 Kamboçya çayının içinde alkol var mı diye merak ediyorum kullananların yorumlarını okuduğumda olmadığını gördüm. Aslında bende bu çaydan içmek istiyorum ama nereden almam gerektiğini tam bulamadım. Kullanımı günde kaç kere olması gerekiyor onu öğrenmek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: