Karaciğerde nash nedir? Nash hastalığı belirtileri ve tedavisi
Sağlık

Karaciğerde Nash Nedir? Nash Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

14 Ağustos 2018 - 10:47:28

Karaciğerde nash karaciğer yağlanmasından dolayı bu organda iltihaba neden olan karaciğer hastalığına denir.

Karaciğer Hastalıkları Nelerdir? Nasıl Olur?

Karaciğer yağlanmasının iltihapla seyretmesi halinde nash ortaya çıkmaktadır. Alkol kullanımıyla herhangi bir ilişkisi olmadığı ifade edilmektedir. Gelecek yıllarda risk taşıyan hastalıklardan biri olduğu söylenir. Dolayısı ile bu hastalıkla ilgili farkındalık sahibi olmak önem teşkil eder.

Nash Hastalığının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Hastalığın asıl nedeni ile ilgili henüz bir bilgi bulunmamaktadır. Fakat yüksek şekerle beslenmek, yağlı beslenmek, hareketsiz yaşamın neden olduğu şişmanlama gibi etkenler ile ilişkilendirilmektedir. Nash hastalığının son derece sinsi olduğu ve ilerleyen süreçlere kadar belirti vermediği uzmanlar tarafından söylenir. İleri evre siroz meydana gelene kadar belirtiye yol açamadığı bazı ifadeler arasında yer alır. Hastalık nadiren de olsa bitkinlik, kötü hissetme, huzursuz olma, hafif ağrıların oluşması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Belirti kendini göstermediği zaman hastalık pek önemsenmemektedir. Dolayısı ile bu durum teşhisi zorlaştırmaktadır. Siroz oluştuğu zaman kişinin sosyal hayatı direkt olarak kısıtlı hale gelir.

Nash Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Kişi kendi yemeklerini pişirebilir. Tabakta neler olduğunu bilmek önemlidir. Hazır gıdaların çoğu fazla oranda şeker, yağ ve tuz içermektedir.
  • Yağ alımının azalması nash hastalığı için önem taşır. Kabuklu deniz hayvanları, balık ve etin ızgarası önerilir. Ayrıca doymamış yağ oranı fazla olan keten tohumu ve zeytinyağı gibi yağların kullanılması gerekir.
  • Porsiyonlar kontrol altına alınmalı ve dengeli bir biçimde beslenilmelidir.
  • Vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarı asla es geçilmemelidir. Gün içinde su içmek ve en az iki litre oranını ihmal etmemek vücut için çok önemlidir.
  • Şeker veya tatlandırıcılarla içilen çay, kahve gibi içecekler tüketilmemelidir. Sade Türk kahvesi veya iki bardak filtre kahve içilebilir.
Nash Hastalığında Nasıl Beslenilmeli?

Sağlıklı atıştırmalıklardan faydalanılmalıdır. Fakat bu iş yoğunluğundan dolayı ihmal edilebilir. Çantaya atılan fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişler tüketilebilir. Bu besinler iyi protein kaynaklarından olduğu için kişinin uzun süreler yok kalmasını sağlar.Yüksek şeker içermeyen meyveler dengeli bir şekilde tüketilebilir. Ayrıca tüketilen besinlerin yavaş çiğnenmesi gerekir. Yavaş çiğnemek beynin tokluk hissine kapılmasına neden olur. Bu sayede gereğinden fazla besin tüketmek mümkün olmaz. Hızlı yenilen yemek fazla yemeye yol açar. Kişi yapabildiği oranda egzersiz yapmalıdır. Fakat aşırıya kaçılması tavsiye edilmez. Egzersiz yapmak bireyin daha iyi hissetmesine yardım eder ve vücudun şekillenmesini sağlar. Hastalıklara karşı vücudu korumak, iyi hissetmek, ideal kiloda olmak, enerjik bir vücuda ulaşmak için egzersiz yapılması çok önemlidir. İşlenmiş gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak durulması önerilir. Salam, sosis, sucuk gibi etler sağlık için zararlıdır. Nash hastalığı ve tedavisi için uzman hekimden bilgi alınması gerekmektedir.

Yorumlar
Necdet Deniz 14 Ağustos 2018 - 10:57:28 Karaciğerde nash hastalığı nasıl oluyor? Neden kaynaklanıyor? İltihaplanma sonucunda mı oluşuyor nedenleri tam olarak nelerdir? Bu hastalığın tedavisi için ne yapmak gerekiyor? Nasıl geçer?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: