Sağlık26 Nisan 2020 - 01:23:57

Karides Nedir? Faydaları Nelerdir? Helal mi? Nasıl Yapılır?

Karides Nedir? Faydaları Nelerdir? Helal mi? Nasıl Yapılır?

Deniz mahsulü olan karides vitamin ve mineral deposu olarak sağlığa faydalı olan bir besin türüdür.

Karides Nedir? Nasıl Yenir?

Bu deniz mahsulü eklem bacaklıdır. Aynı zamanda deniz kabuklusu olarak ifade edilen karides düzenli olarak tüketildiği zaman sağlığa fayda sağlamaktadır. İçinde bulunan vitamin ve minerallerin kaybolmadan pişirilmesi tavsiye edilmektedir. Birçok markette bu besinin dondurulmuş halini bulmak mümkündür. Fakat dondurulmuş karides tüketilmesi tazesi kadar faydalı değildir. Bu yüzden tazesini tüketmek tercihen sağlık için daha iyi olabilir.

Karidesin Özellikleri Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Balık gibi çok bilinen bir besindir. Vitamin deposu olduğu için fazlaca tercih edilir. Omega3 asitleri bakımından zengindir. İçerisinde selenyum vardır ve aynı zamanda kalorisi düşük protein kaynağı olduğu söylenebilir. D vitaminini içerisinde barındırdığı için sıklıkla tüketilebilir. Bunların yanında B12 vitamini de oldukça fazladır. İçerisinde barındırdığı vitaminlerden dolayı insan sağlığına her açıdan katkı sağlayan bir besin olarak tanımlanabilir. Deniz ürünü olarak fazla tüketilen bir türdür ve kalori oranı oldukça düşüktür. Doymuş yağ seviyesi fazla olan bu deniz ürünü küçük bir boyuta sahiptir. Küçük boyda olmasına rağmen sağlık açısından faydalıdır.

Karides Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kilo problemi olan kişiler haftalık karides tüketebilir. Antioksidan seviyesi fazla ve protein deposudur. Proteinin yanında B3, D vitamini ve çinko bulunur. Bu vitaminler ciltteki kırışıklıkları geciktirerek yaşlanma sorununa çözüm olmaktadır. Karoten pembe renk vermektedir. Vücuttaki hücre gelişimini sağlar. Saç ve cilt sağlığı için önemli bir besin olarak bilinir. Fakat en çok tanınan özelliği ise gençlik formülü olmasıdır. Yüksek kolesterole sahip olan insanların bu besini dikkatli bir oranda tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Önemli bir mineral olan selenyum oranı fazladır. Bu yüzden birçok hastalığı etkisiz hale getirebilir. Hem protein olarak yoğun bir içeriğe sahip hem de kalori olarak düşük bir mahsuldür. Bu yüzden diyet listelerinde kullanılabilir. 1 porsiyon karidesin 23.3 gram protein oranı ve yüz on iki kalori barındırdığı belirtilmektedir. Hayvansal protein deposudur. Bu yüzden uzmanların önerdiği deniz ürünleri arasında yer alır.

Karideste Omega 3 Var mı? İçeriği Nedir?

D vitamini olarak çok verimli olduğu için diş ve kemikler üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Vücuttaki fosfor, kalsiyum dengesini sağlar. Omega3 yağ asitleri fazladır. Bu özellikten kaynaklı olarak beyin fonksiyonlarının çalışması üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. B12 özelliğinden dolayı kan hücrelerinin gelişebilmesini sağlar. Faydaları saymakla bitmeyen karidesin diş eti rahatsızlıkları üzerinde anti inflamatuar etkisi vardır.

Karides Nasıl Yapılır? Nasıl Hazırlanır? Helal mi?

Kabuklu ve kabuksuz bir şekilde pişirilebilir. Kendine özgü temizleme tekniği bulunur. Karidesin temizleme sırasında ilk olarak başı ve bacakları sonrasında ise kuyruğu çıkartılır. Donmuş karides pişirilecek ise karidesin çözülmesi beklenmeden temizlenmelidir. Bu durumun nedeni ise buzlu olan karideslerin daha hızlı bir şekilde temizlenmesidir. Karides helal mi öğrenmek için Kuran-ı Kerime bakmak veya bilgili bir hocaya sormak gerekmektedir.

Yorumlar
Öznur YücelKaridesli makarna tarifi nasıl olur? Kalorisi çok var mı? Helal mi acaba yemek? bu konuda birçok söylem var ama net bir cevaba ihtiyacım var. Nerede alınır acaba? Yemeğini yapmak istiyorum haşlaması nasıl olur?cevapla
yorum yaz
Juice Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Kaç Kilo Verdirir?