Tırnak sararması neden olur?
Sağlık

Tırnak Sararması Neden Olur?

18 Ekim 2018 - 21:46:32

Hem kadınlar hem de erkekler için el bakımı çok büyük öneme sahip olurken tırnaklar bu bakımın içerisinde son derece hassas bir kısımdır. Tırnakların doğal rengini kaybederek sarıya doğru dönmesi tırnak sararması olarak isimlendirilirken estetik açıdan oldukça kötü bir durumdur.

Tırnak Sararması Nedir? Nasıl Olur?

Tırnaklar, insanlarda sağlığın bir göstergesi olarak kabul edilebilir. Birçok hastalık sebebiyle tırnak yapısında bozulmalar olduğundan insanların çok güzel görünümlü tırnaklarının oluşu onların son derece sağlıklı olduğunu gösterebilir. Bunun yanı sıra tırnaklarda oluşan sorunlar bazı hastalıkların habercisi de olabilir. Bu sebeple de insanların tırnaklarının sağlığına çok dikkat etmesi gerekir. Tırnaklarda yaşanan renk sorunları en yaygın problemlerden birisiyken sararma ya da morarma gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Uç kısımlardan başlayarak sarı rengin tırnakların tamamında hakim oluşu tırnak sararması olarak isimlendirilir ve dikkat edilmesi gereken durumlardan birisidir.

Tırnak Sararması Neden Olur?

Tırnaklarda yaşanan sararma problemlerinin en yaygın sebebi olarak oje kullanımı gösterilebilir. Kadınlarda yaşanan tırnak sararması durumu genel olarak aralıksız olarak oje kullanımından kaynaklanmaktadır. Her ne kadar bayanlar oje kullanarak daha güzel bir görünüme kavuşuyor olsa da belirli zamanlarda oje kullanımına ara vererek tırnaklarını dinlendirmeleri çok önemli olacaktır. Bunun yanı sıra tırnaklar ve saçlar mineraller ile beslenen yapılardır ve mineral eksikliğinde çeşitli olumsuzluklar ortaya çıkar. Sararmalar da mineral eksikliği ile ortaya çıkabilen durumlardan birisidir. Ayrıca sigara kullanımının da hem parmaklarda hem de tırnakta sararma etkisi bulunur. Sigara içen kişiler bu sorunu yaşıyorlarsa büyük ihtimalle sebebi bu olacaktır. Ayrıca bazı mantar türleri de bu soruna sebep olabilmektedir.

Tırnak Sararması İçin İlaç Tedavisi Uygulanır mı?

Tırnakta sararma durumunda ilaç tedavisi uygulanabilir ancak her durumda bu seçenek değerlendirilmez. Genel olarak hastalarda yaşanan sararmalar mantar oluşumu sebebiyle oluşuyorsa her zaman ilk tercih ilaç tedavisi olacaktır. Antibiyotiklerin kullanılmasıyla birlikte mantar enfeksiyonlarında çok ciddi şekilde azalmalar görülmektedir. Bu sayede de kişilerin tırnaklarında yaşadıkları sararma sorunları ortadan kalkar. Ayrıca mineral eksikliği yaşayan kişiler bu mineralleri doğal olarak alamıyorsa özel tabletler halinde hazırlanmış olan ürünleri kullanabilirler.

Tırnak Sararmasına Doğal Çözüm Önerileri

Tırnaklarda sararma sorunu yaşayan kişiler bu sorunu evde uygulayacakları doğal yöntemler ile sağlayabilirler. Bunların ilk sırasında limon suyu gelmektedir. Limon suyunun asidik etkisi sayesinde tırnaklarda oluşan sarılıklardan kurtulmak mümkün olacaktır. Buna ek olarak oksijenli su ile karbonatın birbirine karıştırılması ile oluşan karışım da çok önemli bir beyazlatıcı ürün olacaktır. Bu karışımı hazırlayan kişiler düzenli olarak tırnaklarına uyguladıklarında sararma problemleri tamamen son bulabilmektedir. Estetik açıdan olduğu kadar sağlık açısından da zorlayıcı olan tırnak sararması sorununda en doğru çözümün en kısa süre içerisinde uygulanması her zaman insanların sağlığı için önem arz etmektedir.

Yorumlar
Rümeysa Taşdemir 18 Ekim 2018 - 21:56:32 Oje tırnaklarda uzun süre kaldığı zaman tırnak sararması durumu meydana gelebilir. Benim bu şekilde oluşmuştu. Fakat farklı sebepleri de var tabi ki. Sararmalar bazen kendiliğinden geçerken bazen ise tedavi gerektiriyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: