Tırnak batması nasıl geçer?
Sağlık

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

18 Ekim 2018 - 09:55:37

Ayak tırnaklarının keskin kısımlarının deriye doğru gömülmesi durumu tırnak batması olarak isimlendirilirken son derece acı veren bir olaydır.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batmasının birçok farklı sebebi olabilirken bunlardan ilki yanlış ayakkabı seçimidir. Eğer çok fazla sıkan, dar bir kalıba sahip ayakkabı tercihi yapılırsa bu ayakkabılar tırnak batması sorununa sebep olabilmektedir. Bunun yanı sıra bayanların tercih ettiği topuklu ayakkabılar da bu soruna sebep olan ayakkabı türleri arasında gösterilir. Bu tarz ayakkabılarda ayak parmakları sıkışarak tırnağa baskı uygular. Bunun sonunda da keskin bir yapıda olan tırnaklar eti kesmeye başlar. Buna ek olarak tırnakların yanlış ya da biçimsiz bir şekilde kesilmesi de bu sorunun ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Tırnaklarında çeşitli mantar enfeksiyonları bulunan kişilerde de bu sorun sıklıkla görülmektedir. Son olarak darbe ya da yaralanma durumlarında oluşabilmektedir.

Tırnak Batmasının Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batması genel olarak başparmakta yaşanmaktadır. Nadir de olsa diğer parmaklarda bu problem görülebilmektedir. En yaygın belirtileri arasında kızarıklık yer alırken bunu acı takip eder. Daha ileri düzeye geldiğinde parmağın tırnak batan kısmında şişmeler gözükebilir. Sorunun ilk safhasında irin ya da iltihap gibi sıvıların oluşumu gözlemlenmez. Ancak müdahale edilmemesi durumunda kısa sürede bu oluşumlar da görülmektedir. Bu bölgede çok ciddi şekilde ısınma görülebilir. Genel olarak vücudunuzun ateşi yüksek olmasa da o bölge her zaman sıcak olmaktadır.

Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Bu problemin ilk aşamasında olan kişilerin herhangi bir cerrahi müdahaleye ihtiyacı olmamaktadır. Genel olarak insanlar evde uygulayacakları yöntemler ile birlikte bu sorundan kurtulabilirler. Bu sorundan kurtulmak için uygulanabilecek olan ilk yöntem ayağın sıcak suyun içerisinde bekletilmesidir. Eğer kişiler günde 4 defa olmak üzere ayaklarını sıcak su içerisinde bekletirse çok faydalı olacaktır. Suyun içerisine ekstra ürünlerin atılmasına da gerek olmamaktadır. İltihaplı bölgeyi de dahil ederek ayakların günde en az 2 defa yıkanması gerekmektedir. Bu aşamada sabunla yıkamak çok daha doğru olacaktır. Hastalığa sebep olan etmenlerin ortadan kaldırılması da önemli olacaktır. Eğer ayakkabı seçiminden kaynaklanıyorsa ayakkabıların değiştirilmesi gerekmektedir.

Tırnak Batması Nasıl Önlenir?

Tırnak batmasının engellenmesi için ilk olarak tırnakların uygun bir biçimde kesilmesi gerekir. Ayak tırnaklarının, el tırnaklarından farklı olurken düz bir yapıda kesilmesi gerekmektedir. Tırnakların çok fazla kısa kesilmesi ya da yuvarlar bir hat üzerinde kesilmesi son derece yanlış olacaktır. Aşırı derecede ayağa baskı uygulayan ayakkabılardan uzak durmak da önemlidir. Özellikle bayanların yüksek topuklu ayakkabılardan olabildiğine uzak durması gerekmektedir. Son olarak her zaman kuru ve temiz tutulması önem arz etmektedir. Bu şekilde kişiler bu sorundan korunabilirler. Birçok kişide görülen tırnak batması probleminde insanların uygulayabilecekleri basit yöntemler bulunurken kısa sürede sorundan tamamen kurtulmak mümkün olmaktadır.

Yorumlar
Gülistan Etirli 18 Ekim 2018 - 10:05:37 Tırnak batması tedavi merkezleri bulunuyor. Belirtilerini fark ettiğiniz anda bu merkezlerden bilgi alabilirsiniz. Ben daha önce ilaç ve krem kullanmıştım. Çözüm oldu. Fakat daha ileri bir durum olabilir. O yüzden doktora gitmek gerekiyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: