Parmaklardaki siğil neden olur? Nasıl geçer?
Yaşam

Parmaklardaki Siğil Neden Olur? Nasıl Geçer?

26 Nisan 2018 - 04:14:18

Siğil, bir sürü kişinin parmağında çıkan ve var olma nedeni çeşitli nedenlere dayanan bir rahatsızlık türüdür.

Siğil Nedir? Neden Çıkar?

Siğilin çıkma nedeni HPV ismindeki virüstür. Ciltte sıyrık, kesik gibi durumlar var ise bu virüs kolay alınır. Çocuklar çok fazla düşüp yaralandıkları için siğil problemiyle sık karşılaşmaktadırlar. Yüz gibi sürekli tıraş edilen bölgelerde sıklıkla çıkar. Kadınların ise bacak bölgesinde görülmektedir. Bu sorun vücuttaki başka bölgelere de bulaşabilmektedir. Siğil virüsünün sevdiği alanlar nemli, ıslak yerledir. Terlik, havlu gibi eşyalardan çok kolay bulaşabilir. Bazı insanların bu virüslere direnci fazla olduğu için bağışıklık sisteminin vücudu koruduğu söylenebilir. Bu sayede kolayca virüs bulaşamamaktadır. Direnci düşük olanlar ise hızlı bir şekilde virüsü alabilmektedirler.

Parmaklardaki Siğil Neden Olur?

  • Alerjik bir bünyeye sahip olan kişilere çabuk bulaşır.
  • Bağışık sistemini zayıflatan rahatsızlıklara sahip olunması ya da ilaç kullanımının olmasıdır.
  • Cinsel yol ile bulaşır.
  • Virüsün yerleşmesine kolaylık sağlayan kesik, yaralar yol açan etkenler arasındadır.
  • Islak ve nemli alanların kullanılması etkenlerdendir. Bunlar banyo, havuz kenarı, hamam, duş, kaplıca, tuvalettir.
  • Temizlik kurallarına dikkat edilmeyen kuaför ve güzellik salonlarında herhangi bir işlem yaptırmak bu soruna neden olur.
  • Siğil problemine direkt olarak temas edilmesi, cildin çoğunlukla tıraş edilen alanları virüslerin kolay alınmasına sebep olmaktadır.
  • Tırnak yemek, diyet, uykusuz olmak, yorgun olmak, halsizlik, iyi bir şekilde beslenmemek ve kansızlık sorunlarından dolayı vücut gücünü yitirmektedir. Hal böyle olunca HPV virüsü vücuda kolayca girmektedir.

Siğil Kimlerde Görülür? Nasıl Ortaya Çıkar?

Virüs yüzünden bulaşan siğil enfeksiyonlar sonrasında meydana gelmektedir. Her yaş aralığındaki kişilerde görülür. Fakat çoğunlukla çocuklarda rastlanılan bir rahatsızlıktır. Ayak tabanı, el, diz, parmak, boyun, tırnak çevresi gibi yerler sık görüldüğü bölgelerdir. Ayrıca göz kapakları ve genital kısımda görülebilmektedir. El sıkışma yolu ile bulaşabilmektedir. Terlik, tıraş bıçağı, havlu ve benzeri gibi şahsi eşyaların ortak kullanılması bulaşmaya neden olabilir. Siğiller bir süre kuluçka evresinde kalmakta ve sonrasında derinin yüzey kısmına çıkarak büyümektedir. Kuluçka evresinin aylarca devam ettiği söylenebilir. Bu yüzden siğilin bulaşıp bulaşmadığı anlaşılamayabilir. Her ihtimal karşısında dikkatli olmak gerekmektedir.

Siğil Nasıl Geçer? Nasıl Tedavisi Edilir?

Tedavinin profesyonel şekline güvenilmesi önemlidir. Çeşitli profesyonel yöntemler vardır. Cilt hekimi, dermatolog uzmanı gibi kişilere danışılması yapılacak olan tedavi hakkında bilgi alınması tavsiye edilmektedir. Bu sorunun tedavisi için en çok lazer uygulaması kullanılmaktadır. Lazer tedavisi ağrısızdır. Ayrıca yakarak ve buz tedavisi de tercih edilen yöntemler arasında bulunur. Küçük siğillere içerisinde salisilik asit barındıran kremler tavsiye edilebilir. Tedavi edilmesi zor olan büyük siğiller için ise cerrahi uygulamalar yapılabilmektedir. Parmaklardaki siğilin geçmesi için mutlaka doktora muayene olmak ve tedavi yöntemini doktorun belirlemesine izin vermek gerekir

Yorumlar
Aygün Kızıl 26 Nisan 2018 - 04:24:18 Parmaklardaki siğil bitkisel yöntemlerle nasıl geçer? Siğillerden kurtulmak için ne yapmak gerekiyor? Bu yaz havuzda bulaştı ve geçmiyor şimdi. Siğil tedavisi nasıl yapılır? Bir ilacı var mı ya da yöntemi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: