Sigara bırakma sakızı işe yararmı? Nasıl kullanılır? Nerede satılır? Faydaları ve zararları
Sağlık

Sigara Bırakma Sakızı İşe Yararmı? Nasıl Kullanılır? Nerede Satılır? Faydaları ve Zararları

26 Nisan 2018 - 07:04:23

Sigara bırakma sakızı sigarayı bırakmak için kullanılan, faydaları olan etkili yöntemlerden biridir.

Nikotin Sakızı Nedir? Ne İşe Yarar?

Sigara bırakma sakızı sigaranın bırakılmasına yardım eder. Nikotin sigara dışında nikotin sakızı ile vücuda alınmayı sağlayan aparattır. Eczanelerde satılır. Nikotin sakızı zamanla sigara bağımlılığını unutturmaktadır. Sigara bağımlısı olan kişinin vücudu nikotine ihtiyaç duyar. Bu nikotin ağız aracılığı ile alınır. Nikotin sakızı bu durumu sağlayan bir araçtır. Sigarayı bırakmak isteyen çoğu insan nikotin sakızı kullanmaktadır. Koku yapmaz. Sigaranın ağız içinde yarattığı kokuyu oluşturmamaktadır.

Sigara Bırakma Sakızı İşe Yarar mı?

Nikotin sakızı sigaraya göre daha kolay bırakılır. Nikotin seviyesi her geçen gün azaltılabilir. Bu sakızlar üç kategoriye ayrılır. İlk türü zaman içinde nikotini azaltır. Ortalama sıfır nokta beş ila iki mg aralığında olan nikotin, bir sakızla tüm günün nikotin ihtiyacını karşılamaktadır. Nikotin sakız olduğu için otobüs, dolmuş, araba, uçak, ev gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir. Nikotin sakızı sigaranın verdiği yoksunluk hissini ortadan kaldırmaktadır. Vücut sigaradan dolayı sürekli sigaraya ihtiyaç duyar. Bu nikotin sakızı sigara içme isteğini yok eder. Sigarayı bırakmak bu sayede daha kolay bir hale gelir. Sakız çiğnendiği zaman sigara içme isteği ve kullanımı zaman içinde tükenmektedir.

Sigara Bırakma Sakızının Zararları Nelerdir?

Sigara bırakma sakızının yan etkileri bulunur. Aşırı tüketmek damarların büzülmesine neden olduğu için kalp rahatsızlıklarına yol açabilir. Hekim kontrolünde tüketilmelidir. Bilinçsiz kullanılması olumsuz hastalıklara neden olur. Kanser riski, gırtlak kanseri, ağız kanseri gibi rahatsızlıklar yanlış nikotin kullanımı ile meydana gelebilir. Bazı kişiler nikotin sakızı kullandığında hıçkırıklar oluşabilmektedir. Uzun süreli kullanılır ise diş eti çekilmelerine, diş çürümelerine sebep olabilir. Nikotin sakızı alışkanlığını bırakmak için yan etkilerinin olduğunu, bilinçsiz kullanılmasının olumsuz sonuçlara neden olduğunu hatırlamak gerekir.

Sigara Bırakma Sakızı Nasıl Kullanılır?

Nikotin sakızı her eczaneden satın alınabilir. İki miligram, dört miligram şeklinde iki türü vardır. Gün içindeki sigara kullanımı yirmi beş adetin üzerinde olan kişiler iki miligram kullanabilir. Gün içindeki sigara kullanımı yirmi beş adet ve üzerinde olan bireylerin dört miligramlık nikotin sakızını kullanması tavsiye edilir. Minimum sekiz hafta ile on iki hafta kullanılabilir. Fakat uzman hekim bu süreyi uzatabilmektedir. Hal böyle olunca hekim kontrolünde kullanılması önem teşkil eder. Emilim yanak mukozası etrafında yapılır. Bu yüzden kanda bulunan maksimum değere ulaşabilmesi yirmi ila otuz dakika aralığında devam edebilir. Bu sırada emilim yanak etrafından yapıldığı için tükürük bezleri aşırı bir şekilde çalışmaktadır. Dolayısı ile iki sakızın tüketimi aralığında otuz dakika süreyle çiğnenmesi gerekir. Sakız çiğnenirken başka bir yiyecek yenmemeli, içecek içilmemelidir. Çoğunlukla meydana gelen şikayetler arasında çene kemiğinin ağrıması, hıçkırık, tadının acı olması vardır.

Yorumlar
Bedriye Keleş 26 Nisan 2018 - 07:14:23 Sigara bırakma sakızı kullananlar var mı? Eczanelerde satılıyor mu fiyatlar ne kadar? Sigrayı bırakmak istiyorum ama işe yarıyor mu? Daha önce sigara bırakmak için birkaç yöntem denedim ama etkili olmadı. Bu işe yararsa denemek istiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: