Kaz yağı nedir? Faydaları nelerdir? Eklem romatizmasına iyi gelir mi?
Sağlık

Kaz Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Eklem Romatizmasına İyi Gelir mi?

22 Ocak 2018 - 17:16:19

Kazların kesilerek iç, etek ve boyun bölgelerinde bulunan yağlardan elde edilen kısım kaz yağı olarak tanımlanır.

Kaz Yağı Nedir? Neye Yarar?

Yağ türleri 2 kategoriye ayrılarak bitkisel ve hayvansal yağlar olarak isimlendirilir. Yağların tamamı enerji sağlayan bileşiklerdir. Katı yağ grubuna hayvansal yağlar denir. Kaz yağı hayvansal yağ grubunda yer alır. Bu yağ bir kuş cinsi olan kazdan elde edilmektedir. Doymuş yağ asitlerini içerisinde barındıran katı yağlardır. Doymuş yağların gereğinden fazla alınması karşısında sağlıkla ilgili çeşitli sorunlar baş gösterebilmektedir. Bu yağ hayvansal kategoride olmasına rağmen yapı olarak tekli doymamış yağları içerisinde barındırmaktadır. Oda sıcaklığında bekleyen bu yağ sıvılaşır. Günlük rutin içerisinde tekli doymamış yağlarla beslenmek kanda bulunan kolesterol oranının azalabildiği söylenmektedir.

Kaz Yağı Faydaları Nelerdir?

Çeşitli mineral, vitamin, proteini içerisinde barındıran ve kış aylarının vazgeçilmezi olan yağ soğuk havalardan vücudu korumak için besin şeklinde tüketilmektedir. Bunun yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlenmesi üzerinde etkisi olduğu söylenir. Bu yağ tereyağı kadar faydalıdır. İçerik olarak tereyağından daha az seviyede doymuş yağ içermektedir. Oda sıcaklığında yağın beklemesi ile sıvılaşma meydana gelir ve yemeklerin içinde kullanılabilir. Bu yağın yüksek ısı karşısında yanmama özelliği bulunmakta ve iştahı açan muazzam bir kokusu vardır. Kaz yağı yemeklerde, böreklerde ve patates kızartmasında kullanılabilmektedir.

Kaz Yağı Nasıl Yapılır? Nasıl Elde Edilir?

Kaz hem sütünden hem de etinden faydalanılan kuş cinsidir. Kaz, tavuk veya hindi etine kıyasla daha kıymetli bir hayvandır. Türkiye'de kazın en çok yetiştirildiği bölge Kars'tır. Kars bölgesinde kazın etleri kurutulduğu gibi yağı da elde edilir. Kullanım alanının en yaygın olduğu bölge ise Trakya'dır. Trakya'da bu yağ çok sık tercih edilir. Kazların kesim ayları genel olarak Aralık veya Kasımdır. Kesim yapıldıktan sonra tüylerin temizleme işlemi yapılır. Tüylerin temizlenmesi ile beraber kazın boyun ve iç bölgelerinde var olan yağlar alınmaktadır. Elde edilen yağlar eritilmekte ve süzülmektedir. Bu süreç tamamlandıktan sonra cam kavanoza yağ doldurulmaktadır. Tahmini olarak 1 adet kazdan yüz yetmiş beş ila dört yüz yirmi beş gram yağ alınmaktadır. Bu yağın toplanması kış aylarının hazırlık dönemine denk gelmektedir. Bu yağ yöresel bir üründür. Fakat Avrupa'da da kullanımı mevcuttur. Derin dondurucuda saklanabilen yağın yanma özelliği olmadığı için Avrupa'daki insanlar fırın yemeklerinde kullanmaktadırlar.

Kaz Yağı Eklem Romatizmasına İyi Gelir mi?

Şifa içeren bu yağın sağlık üzerinde çeşitli faydalarının olduğu ifade edilmektedir. Eski dönemlerden bu yana eklem romatizmasına iyi geldiği söylenen kaz yağı romatizma rahatsızlıkları için kullanılmaktadır. Romatizma rahatsızlığına sahip olan kişilerin sık tercih ettiği yağ ağrı olan bölgeye uygulanmaktadır. Yağ sürülme esnasında bölgenin yağı iyi alması için bölgeye masaj yapılması tavsiye edilir. Yağın düzenli bir şekilde kullanılması ile romatizma ağrılarının azaldığı kullanıcı yorumlarından anlaşılmaktadır.

Yorumlar
Yeter Çakat 22 Ocak 2018 - 17:26:19 Kaz yağı nasıl eritilir? Romatizmam var ve beni çok rahatsız ediyor. Bunun için faydalı olduğuna dair birtakım duyumlar aldım ve araştırmaya başladım. Gerçekten çözüm olur mu? İşe yarar sonuçlar elde edebilir miyim?cevapla
Ömer Yüksel 23 Ekim 2018 - 16:00:07 Kaz yağı kreminin faydaları arasında yanığa iyi gelip gelmediği konusunu merak ediyorum. Bide hangi derece yanıklarda bu yağ kullanılırsa etkili olur? Yanıkların sonrasında iz kalma durumu olabiliyor. Ben bunun için kullanmak istedim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: