Sağlık 21 Eylül 2021 - 01:32:56

Kedi Tırmalamasının Zararları ve Sonuçları Nedir? Sonrasında Kuduz Aşısı Olmak Şart mı?

Kedi Tırmalamasının Zararları ve Sonuçları Nedir? Sonrasında Kuduz Aşısı Olmak Şart mı?

Kedi tırmalamasının zararları ve sonuçları ile ilgili merak edilen bütün farklı soruların cevaplarına denir.

Kedi Tırmalaması Zararları ve Yan Etkileri

Kedi besleyen çoğu kişinin yaşadığı durumlardan biridir. Sosyal açıdan başarı hayvanlar kategorisinde olan kedilerin bir insanı herhangi bir neden olmadan tırmalaması pek mümkün olmaz. Kedi tırmalaması durumu bir problemin belirtisi olarak gösterilebilmektedir. Dolayısı ile kişiyi tırmalayan kediye kızmamak gerekir. Kedinin vücudunda acıyan bir yer olabilir. Eğer varsa kesinlikle veterinere başvurulması önerilir. Kedinin hastalığının olup olmadığına bakılarak, mevcut duruma göre çözüm bulunur.

Kedi Tırmalaması Kuduz Yapar mı? Hakkındaki Tüm Sorular ve Yanıtlar

Kedi tırmalamasından kaynaklı olarak kuduz bulaşma riskinin çok az olduğu söylenebilir. Türkiye'de kedinin tırmalama durumundan dolayı ortaya çıkan kuduz kaydı bulunmamaktadır. Tırmalamadan dolayı kuduzun olması için çeşitli etkenlerin bir araya gelmesi gerekir, bu da neredeyse imkansızdır. Viral hastalıklardan biri olan kuduz virüs kaynaklıdır. Kuduzun tükürük aracılığı ile bulaştığını söylemek mümkündür. Bu sebepten kaynaklı olarak bu rahatsızlığın esas bulaşma biçimi ısırılmadır. Kuduz virüsünü taşıyan insan, hayvan aracılığıyla ısırılmak ise kuduz hastalığına yol açar.

Kedi Kuduz Yapar mı? Nasıl Anlaşılır?

Kuduzun tükürük aracılığıyla bulaşması demek, kedinin kuduz olması anlamına gelir. Kişiyi tırmalamadan önce kedinin pati kısmının bol oranda yalanmış olması gerekir. Bu koşulların bir arada olması zor bir ihtimal olduğu için endişelenmeye gerek yoktur. Kediler kendilerini temizleme esnasında yüksek oranda tükürük kullanmamaktadır. Bu durum ise kedinin tırnak kısmında kuduz bulaşmasına neden olacak tükürüğün var olmasının imkansız olduğunu gösterir. Türkiye'de koşullarına bakıldığı zaman kuduz hastalığının bitmiş olduğunu görmek mümkündür. Gazete, haber ve internet sayfalarında kuduz ile ilgili olan haberler görülebilir. Fakat bu vakaların çoğunlukla yarasaların olduğu bölgelerde ortaya çıktığını görebiliriz. Yarasalar köpekleri ısırdığı zaman kuduz rahatsızlığı meydana gelmektedir. Kediler köpeklerin aksine oldukça titiz varlıklardır. Devamlı olarak kendilerini temizleyen bu hayvanlar için kuduz olasılığı düşüktür. Kuduzun doğal taşıyıcısı olarak yarasalar gösterilebilir. Bahsi geçen virüsün bütün yarasaların tükürüğünde bulunduğunu söylemek mümkündür.

Kedi Tırmalaması Sonrasında Kuduz Aşısı Yapılmalı mı?

Türkiye'de kedi tırmalamasından dolayı kuduz olmuş bir kişi dahi yoktur. Kuduz vakası kayıtlarına bakıldığı zaman bu hastalığa kedi yüzünden maruz kalmış kişilerin olmadığı görülmektedir. Kedi tırmalamasından dolayı kuduz bulaşabilse de bunun düşük bir ihtimal olduğunun bilincinde olmak gereklidir. Fakat pratik olarak bunun gerçek olması imkansızdır. Fakat bu bilgilere dayanarak kediye kuduz aşısı yatırılmamalı anlamı çıkmamalıdır. Hayvanları koruma yasasına göre kedilerin senede bir defa düzenli olacak şekilde kuduz aşısı yapılması gerektiği belirtilmektedir.

  • kedi tırmalaması
  • kedi tırmalamasının zararları
  • kedi tırmalamasının sonuçları
  • kedi tırmalaması sonrasında kuduz aşısı
Yorumlar
Hacer Türk Kedi tırmalaması sonrasında kuduz olma ihtimali çok düşük. Daha önce bir sokak kedisi tarafından tırmalanmıştım. Doktora sorduğumda kedi tanıdık olmadığı için aşı olmam gerektiğini söyledi. Bu nedenle tetanoz ve kuduz aşısı olmuştum. cevapla
yorum yaz
Kepçe Kulak Nasıl Gizlenir?