Troponin T ve I nedir, ne demek? Troponin yüksekliğinin nedenleri nelerdir?
Sağlık

Troponin T ve I Nedir, Ne Demek? Troponin Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?

21 Eylül 2018 - 08:23:46

Troponin, yalnızca kalp kaslarında yer alan bir çeşit proteindir. Kalp kaslarında hasar oluştuğunda ya da kalp hücrelerinin ölmesi durumunda kaslardan kana karışmaktadır.

Troponin T ve I Nedir, Ne Demek?

Bizler farkında olmasak da gün içerisinde sürekli olarak vücudumuzda farklı olaylar gerçekleşmektedir. Bu olaylarda yaşanan anormallikler, insanların hastalanmasına ya da daha ileri düzeyde ani krizlerin oluşmasına sebep olabilmektedir. Kalp krizi de bunlardan birisi olarak gösterilebilirken her yıl birçok insanın hayatını kaybetmesine sebep olan durumlardan birisidir. Kalp krizinin önceden bilinebilmesi için birçok farklı test yapılırken bu testler ile birlikte kandaki değerler kontrol edilir. Troponin kalp kaslarında bulunan bir proteinken çeşitli olumsuzluklar sebebiyle kana karışabilmektedir. Bu da kişilerin risk altında olduğunu gösterir. Farklı özelliklerde iki farklı türü yer alırken bunlar Troponin I ve Troponin T olarak isimlendirilmektedir.

Troponin Yüksekliğinin Nedenleri Nelerdir?

İnsanlarda troponin yüksekliğinin birçok farklı sebebi olabilmektedir. Direkt olarak insanların kalp krizi geçireceklerini düşünmeleri doğru olmaz. Kalp krizi, troponin yüksekliğine sebep olan etmenlerden birisidir ancak bunun yanında nabzın çok yüksek düzeylere gelmesi de buna sebep olabilmektedir. Ayrıca akciğerde yetmezliği olarak isimlendirilen rahatsızlık sebebiyle de insanların kanında troponin seviyesi yükselme gösterir. Cerrahi müdahalelerden bazıları da insanlarda bu proteinin yükselmesine sebep olmaktadır. Özellikle damarlara yapılan cerrahi müdahalelerde seviye ciddi şekilde yükselebilir.

Troponin Normal Değerleri Ne Kadar?

Eğer insanların kalplerinde herhangi bir sorun bulunmuyorsa kanlarında yapılan testlerde troponin değeri sıfır olarak görülebilir. Aslında bu miktar hiçbir zaman sıfır olmaz ancak çok düşük değerlerdeyken cihazlar bu değeri okuyamayabilirler. Genel olarak uzman doktorlar, yalnızca belirli bir seviyenin üzerinde olan troponin seviyelerinde müdahale gereği duyarlar. Gerekli seviyenin altında kalmış bir Troponin değerinin tıbben önemi bulunmamaktadır. Uzmanlar, insanlardaki troponin seviyesinin 0,06 ng/mL'den daha az seviyede olması gerektiğini belirtmektedir. Eğer insanlarda bu değer 0,07 ile 0,49 arasında seyrediyorsa bu durumda bazı kalp hastalıklarının belirtisi olarak kabul edilebilir. Eğer bu seviyeden de üstteyse insanların kalp krizi riski altında olduğu söylenmektedir.

Troponin Yüksekliği İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Farklı sebeplerden dolayı kan aldıran ve bunun sonrasında kan değerlerinde troponin miktarının yüksek olduğunu gören kişilerin hastanelere giderek uzman kişilere danışması son derece doğru bir karar olacaktır. Bu aşamada kişilerin tercih edebilecekleri ilk bölüm Kalp ve Damar Cerrahisi olur. Bu bölümdeki uzman kişiler, kandaki değerleri inceleyerek profesyonel yorumlarını yaparlar ve bunun sonrasında da tedaviye başlanır. Aynı zamanda Kardiyoloji bölümüne çıkan kişiler de bu konuda önemli bir destek alabilirler. Damar ve dolaşım yolu hastalıklarını inceleyen kardiyoloji bölümü de bu konuda hastalara yardımcı olur. Kalp krizinin habercilerinden birisi olarak görülen troponin seviyesinin sürekli olarak incelenmesi ve gerekli olduğunda müdahele edilmesi gerekir.

Yorumlar
İsmail Kaya 21 Eylül 2018 - 08:33:46 Troponin t ve i yüksekliği yapılan testler sonrasında anlaşılıyor. bu değerlerin negatif çıkması ya da normal değerlerinden farklı olması durumunda doktorlar birtakım tedavi yöntemleri öneriyorlar. Basite alınmaması gereken bir değer kesinlikle.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: