Zayıflama

Keten Tohumu Zayıflatırmı? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

05 Mart 2018 - 17:42:49
Keten tohumu zayıflatırmı? Nasıl kullanılır? Faydaları ve zararları

Bitkilerin ve tohumların insan sağlığı üzerinde oldukça fazla etkisi bulunmaktadır. Her ne kadar tıp dünyası alternatif tıp ile yapılacak olan tedavilerin bir kısmına karşı çıksa da günlük hayatta insanlar bitki ve tohumları kullanmaya devam etmektedir. Zayıflama amaçlı tercih edilen tohumlardan biri de keten tohumudur.

Keten Tohumu Zayıfatırmı?

Susam tanelerinden bir daha iri olan ve renk bakımından da koyu olan bu bitki özellikle diyet yaparken yardımcı bitkiler arasında yer alır. Bitkisel omega 3 kaynağı olan bu bitki özellikle vejetaryen beslenenlerde omega 3 yağ asitlerinin vücuda alınması için tercih edilmektedir. Omega 3 sayesinde çocuk ya da yetişkinlerde dikkat dağınıklığı sorunu ortadan kaldırılabilmektedir. Bu bitkinin tanelerinin mutlaka öğütülerek kullanılması tavsiye edilir. Bu tohumlar mide tarafından öğütülemez. Bu yüzden öğütülüp kullanılması gerekmektedir. Ucu sivri olduğu için ve bundan dolayı bağırsaklarda çizme yapacağından toz halinde tüketilmesi önerilir. Bu bitkinin ayrıca yağ şeklinde de olduğu bilinmektedir. Her gün düzenli keten tohumu yağı da içilerek aynı etki alınabilir.

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır?

Zayıflamak için diyet yapan kişilerin sıkça tercih ettiği bu bitki yoğurt ya da pekmez ile karıştırılarak tüketilebilmektedir. Akşamları keten tohumu ve yoğurt karışımı tüketildiğinde gece boyunca vücudun düzenli çalışması sağlanır. Bu bitki uzun süre tok tutucu özelliği bulunan bitkiler arasındadır. Ayrıca kabızlık sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olur. İnsan sağlığı için son derece önemli olan bu bitki düzenli kullanım ile kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Diyet esnasında karşılaşılan mide sorunlarının da giderilmesini sağlayan bu bitki omega 3 yağ asitleri sayesinde gece vücudun daha fazla efor sarf etmesine yardımcı olmaktadır.

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

  • Zayıflamada tokluk hissi veren ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayan bu bitki günlük hayatta sürekli kullanılması gereken bitkiler arasında yerini almaktadır.
  • Kolesterolün dengelenmesi için kullanılabileceği gibi damar tıkanıklıklarında da etki gösterir. Kemik yapısının güçlenmesini sağlayarak özellikle ileriki yaşlarda kemik erimesini en aza indirmektedir.
  • Şeker ve kolesterol dengeleyici olarak bilindiğinden özellikle kan şekeri düşük olan ya da yüksek olan kişilerce tüketilmesi önerilmektedir.
  • Hafızayı güçlendirici etkisi dikkat dağınıklığı ya da unutkanlığın önlenmesi için tercih edilebilir. Bitkisel omega 3 desteği sayesinde beynin çalışmasını sağlar.
  • Yüksek tansiyonu olan kişilerde tansiyon dengeleyici olarak tercih edilir. Özellikle kişinin sürekli yüksek seyir eden tansiyonunda iyileşme sağlar.
  • Romatizmal rahatsızlıklarda meydana gelen eklem ağrılarının ortadan kaldırılmasını sağlar. İlerleyen yaşlarda eklem ağrılarının artması ve eklemlerin doğru bir şekilde çalışmamasına sebep olan sıvı kayıplarını en aza indirir.
Keten Tohumunun Zararları Nelerdir?

Keten tohumunun düzenli kullanılması vücut sağlığının korunmasında da etki eder. Bilnen herhangi bir yan etkisi yoktur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de büyük rol oynar. Doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekmektedir.

Yorumlar
Serap İpek 05 Mart 2018 - 17:52:49 Keten tohumu ne işe yarar? Kilo verme konusunda kesin sonuçlar yaratır mı? Keten tohumu yağı ne için kullanılır? Bu bitkinin kalorisi yüksek mi? Fiyatı çok pahalı değil diye biliyorum. Kilo vermek için nasıl kullanmam gerekiyor?cevapla
Nuray Sezen 10 Ocak 2019 - 16:02:00 Cilde faydaları olduğu için keten tohumu kullanmak istiyorum ama bozulduğunu nasıl anlayabiliriz onu bilmiyorum. Daha önce hiç kullanmadım. İlk defa satın alacağım. Biraz fazla alıp uzun süreli kullanmak istiyorum ama bozulur mu onu nasıl anlayacağım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: