Kırmızı muz nedir? Zayıflatır mı? Nasıl ve nerede yetişir? Faydaları, zararları nelerdir?
Zayıflama

Kırmızı Muz Nedir? Zayıflatır mı? Nasıl ve Nerede Yetişir? Faydaları, Zararları Nelerdir?

05 Mart 2018 - 13:52:44

Kırmızı muz, Güney Amerika ve Asya'da yetiştirilen diğer bir ismiyle red dacca olarak bilinen sarı muzdan biraz daha küçük tadı çileği andıran bir meyvedir.

Kırmızı Muz Nedir? Ne İşe Yarar?

Sarı muza göre daha fazla miktarda c vitamini ve beta karoten içeren kırmızı muz; ahududu, mango ve çilek aromaları barındıran lezzetli ve oldukça faydalı bir meyvedir. Olgunlaşmaya başladıkça rengi daha da koyulaşır ve mora yakın bir renk olur. Bu meyvenin olgunluğu renginden anlaşılmaktadır. Sindirimi düzenlediği ve stresi azalttığı belirtilen bu muz son dönemlerde birçok kişi tarafından tercih edilir hale gelmiştir. Cips, çikolata, marmelat ve puding yapımında kullanılan bu muzun özellikle un haline getirilmiş hali tercih edilmektedir.

Kırmızı Muz Zayıflatır mı?

Sarı muza göre hem içerik hem de tat olarak farklılıklar gösteren kırmızı muz zayıflama konusunda farklı özellikler bulundurmaktadır. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sindirimin düzenlenmesine yardımcı olan bu doğal meyve aynı zamanda vücutta mutluluk hormonunun salgılanmasına etki ederek antidepresan bir özellik meydana getirir. Bunun yanında stresi azaltır. Kahvaltılarda düzenli olarak tüketildiğinde kısa bir süre içerisinde metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Başlangıç öğününde tüketilmesinin nedeni etkisinin tüm gün boyunca vücutta devam etmesini sağlamak içindir. Şeker oranı oldukça düşük olduğu için vücutta kiloya neden olmaz. Aynı zamanda bu özelliği sayesinde şeker hastaları tarafından da sağlıklı bir şekilde tüketilebilmektedir.

Kırmızı Muz Nasıl ve Nerede Yetişir?

Kırmızı muz asıl olarak Güney Amerika ve Asya'da yetiştirilmektedir. Ülkemiz bu meyvenin seri olarak yetiştirilmesi için yeterli iklim koşullarına sahip değildir. Bu nedenler Türkiye'de sadece hobi olarak yetiştiriciliği yapılmaktadır. Muzun olgunlaşması tıpkı sarı renkli muzlarda olduğu gibi belli bir sürenin içerisinde gerçekleşiyor. Olgunlaşma gerçekleştiğinde kabuklar kırmızıdan daha da koyu bir renk alabiliyor. Ne kadar çok olgunlaşırsa içerisinde bulunan c vitamini ve beta karoten o kadar fazla miktarda bulunur.

Kırmızın Muzun Faydaları Nelerdir?

Kırımızı muzun faydaları oldukça fazladır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan bu meyvenin yararlarını şu şekilde belirtebiliriz:

  • Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Böylece kilo vermeyi sağlar.
  • C vitamini açısından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra içerisinde birçok vitamin ve mineral vardır. Bu özelliği sayesinde birçok hastalığın tedavisinde etkili olmaktadır.
  • Erkeklerde cinsel gücü arttırıcı etkilere yaratmaktadır.
  • Şeker oranı azdır ve diyabet hastaları tarafından kullanılabilmektedir.
  • Antidepresan özellikler meydana getirmektedir.
  • Stresin azalmasını sağlar ve vücutta mutluluk hormonunun salgılanmasına yardımcı olur.
Kırmızı Muzun Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Yapılan gözlemler ve araştırmalar neticesinde kırmızı muzun zararları konusunda bir bilgiye rastlanılmamıştır. Şifa niyetine tüketilen bu meyvenin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Eğer özel bir sağlık probleminiz varsa tüketmeden önce bir uzmana danışabilirsiniz. Hem zayıflamak hem de kilo vermek için sizler de bu meyveyi temin edebilir ve afiyetle yiyebilirsiniz. Sarı muza göre şekil ve tat olarak biraz farklı olan bu meyve sindiriminizi rahatlatarak sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Gün içinde hem enerjik hem de stressiz olmanıza yardımcı olur.

Yorumlar
Sevil Kırar 05 Mart 2018 - 14:02:44 Kırmızı muz fiyatları ne kadar? Ülkemizde yetiştirilmediğinden biraz pahalı olabilir diye düşündüm. Zayıflama konusunda etkisini duymuştum merak ettiğim için denemek istiyorum bende. Nerede satılır? Nereden alabilirim?cevapla
Deniz Gökay 09 Ocak 2019 - 10:50:45 Kırmızı muz fidanı ve ağacını gördüğümde çok şaşırmıştım. Gerçekten bana değişik gelmişti. Kilo verdirdiğine dair birtakım yorumlar okudum. Aslında ben de denemek istiyorum ama nereden organik olarak alabilirim onu merak ediyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: