Diyet 07 Nisan 2021 - 20:40:51

Keton Diyeti Ne Demek? Kansere Etkisi Nedir?

Keton Diyeti Ne Demek? Kansere Etkisi Nedir?

Keton diyeti; yağ tüketiminin artması, protein ve karbonhidrat tüketimini kısıtlanması esasına dayanan, diğer diyetlerden ve beslenme programlarından farklı bir içeriğe sahip olan beslenme programıdır.

Keton Diyeti Ne Demek?

Sağlıklı ve kalıcı kilo vermeye yardımcı olan keton diyeti; vücudun gerekli enerjiyi sağlayabilmek amacı ile yağ yakımı meydana getirmesini sağlayan bir beslenme yöntemidir. Diğer zayıflama yöntemlerine göre daha farklıdır. Diğer diyetlerde yasak olan yiyecekler bu diyette faydalı ve enerji verici besinler olarak nitelendirilmektedir. Epilepsi, beyin ve sinir hastalıkları, otizm, parkinson, alzheimer gibi hastalıkların tedavi sürecini olumlu yönde etkilemek amacı ile uygulanırken aynı zamanda zayıflama ve kilo verme için de önerilmektedir.

Keton diyeti enerji kaynaklarını sınırlı tutulmasını ve kanda keton oluşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle karbonhidrat alımını minimum seviyede önermektedir. Yağ alımını normal ölçüde tutan bu diyet örneği protein alımını ise vücudun ihtiyacı doğrultusunda sınırlandırmaktadır. Bu diyette amaç yağlı besinleri tüketerek uzun bir süre tokluk meydana getirmektir. Vücutta acıkma etkisi meydana geldiğinde ve metabolizma enerjiye ihtiyaç duyduğunda depolanmış yağlara yönelir. Bu da sağlıklı, hızlı ve kalıcı kilo veriminin gerçekleşmesine yardımcı olur. İnsülin direncinin düşmesini ve kandaki glikoz seviyesinin dengelenmesini sağlamaktadır. Sadece kilo vermek için değil bağışıklığı güçlendirmek için de uygulanabilir. Bu nedenle de birtakım hastalıklar için olumlu etkiler meydana getirebilmektedir.

Keton Diyetinin Kansere Etkisi Nedir?

Tüm dünya üzerinde görülen ve ölüme yol açabilen bir hastalık olan kanser oldukça ağır ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Bu hastalık için farklı pek çok tedavi yöntemi geliştirilmektedir. Fakat iyileşen kişi kadar hastalıktan hayatını kaybedenlerin sayısı da epey fazladır. Keton diyeti farklı oranlarla uygulanmaktadır. Kişiye uygun olan karbonhidrat, yağ ve protein bileşenleri uzman bir doktor tarafından belirlenmektedir. Kanser hastaları için de sağlıklı bir beslenme yöntemi bu hastalıkta protein ve karbonhidrat alımı en düşük seviyede tutulmaktadır.

Kanser hücreleri büyümek ve çoğalmak için karbonhidrat ve şekerden beslenirler. Keton diyet ile kan şekerinin dengelenmesini sağlarsınız. Daha az yemek yeme ve açlık etkisine bağlı olarak kanser hücrelerinin büyümesini, çoğalmasını engellemiş olursunuz. Bu özellik sayesinde keton diyet sayesinde kanserin ilerleme hızını azaltabilirsiniz.

Keton Diyetinin Zararları Nelerdir?

Vücudun metabolizma sisteminin değişmesine yol açan keton diyeti eğer ki yanlış şekilde uygulanırsa şok etkisi meydana getirebilir. Hangi oranda ve nasıl uygulanacağı konusunda doktor ya da diyetisyenden destek alınmalıdır. Aksi durumda kandaki ketonların artması gibi durumlar oluşabilir. Metabolizma hızında yavaşlama meydana getirebilen bu diyet kabızlık etkisi oluşturabilir. Diyet bittikten sonra da bu etkiler görülebilir. Bunun yanında yanlış uygulama kolesterolün artmasına ve karaciğerin zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle uzman kişiler ile uygulamaya başlamanız gerekmektedir.

Keton Diyeti ile Zayıflayanlar ve Yorumlar

Kilo vermek için son zamanlarda sıkça tercih edilen keton diyeti yorumları oldukça olumlu bir şekilde nitelendirilmektedir. Dilerseniz sizler de zayıflamak için ya da bağışıklık güçlendirerek hastalıklara karşı savaşabilmek için bu beslenme programından yararlanabilirsiniz. Fakat her bünyenin uygulaması gereken oran farklıdır. Bu nedenle dikkatli olunmalı ve destek alınmalıdır.

  • keton diyeti
  • keton diyeti ne demek
  • keton diyeti yorumları
  • keton diyeti ile zayıflayanlar
  • keton diyetinin zararları
  • keton diyetinin kansere etkisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Yeni Doğum Yapan Anne İçin Korse Kullanımı