Sağlık

Kıl Kurdu Nasıl Oluşur? Nasıl Anlaşılır?

11 Kasım 2017 - 14:27:18
Kıl kurdu nasıl oluşur? Nasıl anlaşılır?

Bakteri ve parazitler, her zaman karanlık ve havasız alanları severek bu alanlarda hızlı bir biçimde üreyebilmektedir. Çok uzun süredir yaygın bir hastalık olarak görülen kıl kurdu rahatsızlığı da parazitlere bu ortamları sunan bağırsaklarda meydana gelmektedir.

Kıl Kurdu Nedir? Nasıl Olur?

Bağırsakların sindirim sisteminin son halkalarından birisini oluşturması parazitler için son derece uygun bir ortamın oluşmasına sebep olmaktadır. Bağırsaklarda oluşan kıl kurdu, erkek hastalarda 2 ile 6 milimetre uzunluğunda olurken bayanlarda 12 milimetre seviyesindedir. En fazla 5 ile 14 yaş aralığında görülmektedir. Diğer yaşlarda da görülebilen bu rahatsızlık bu yaşlarda zaman geçirilen yerlerde rahatlıkla yayılabilmektedir. Ancak genel olarak zararsız olduğu söylenebilir.

Kıl Kurdu Nasıl Oluşur?

Sindirim sistemine giren besinlerin tamamına yakını bağırsaklardan geçerek vücuttan atılmaktadır. Bu sebeple yenilen yiyeceklerin yeteri kadar temiz olmaması rahatlıkla parazitlerin bağırsaklara ulaşmasına sebep olmaktadır. Bağırsaklarda gelişimleri için oldukça uygun bir ortam bulan parazitler burada gelişmeye ve üremeye başlamaktadır. Kıl kurdu nasıl oluşur sorusunun cevabı olarak verilebilecek çok sayıda sebep olurken en yaygın sebep yenilen ya da içilen gıdalar aracılığıyla vücuda girişidir.

Kıl Kurdu Nasıl Önlenir?

Kişilerin kıl kurdu nasıl oluşur sorusunu araştırma ihtiyacı hissetmemesi için alınabilecek önlemler bulunmaktadır. Bu aşamada içme sularına her zaman dikkat edilmesi gerekirken olabildiğince bilinen markaların suları alınarak tüketilmelidir. Dışarıda yemek yenirken etrafın hijyenine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde yenilen yiyecekleri dış ortamlardan parazitlerin ulaşması durumu da yaşanabilir. Son olarak çiğ et tüketilmesi insanların bu rahatsızlığa yakalanmasına sebep olmaktadır. Hedef kitlesinde bulunan çocuklar eğer yurtlarda ya da bu tarz toplu yaşam alanlarında çok fazla zaman geçiriyorlarsa bu rahatsızlığa yakalanabilirler.

Kıl Kurdunun Belirtileri Nelerdir?

Kıl kurdu belirtileri kurdun yapısına göre büyük farklılıklar gösterebilir. Bu aşamada bağırsak içerisindeki parazit sayısı ve kişinin bağışıklık durumuna göre farklı belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın en büyük belirtisi, anal bölgede yaşanan kaşıntı durumudur. Bu rahatsızlıkta bu parazitler gece saatlerinde anüs bölgesine hareket ederek buraya yumurtalarını bırakırlar. Bu durum da anüs bölgesinde kaşınmanın başlamasına sebep olabilir. Bireyler belirli aralıklarla bu bölgelerini kaşısalar bile yumurtalar tamamen anüs bölgesinden uzaklaşmaz. Bu sebeple de kaşıntı belirli bir süre devam etmektedir.

Karın Ağrısı Yapar mı?

Karın ağrısı kıl kurdu rahatsızlığının belirtiler arasında gösterilmektedir. Genel olarak sindirim sisteminde yaşanan rahatsızlıkların tamamında kişilerde karın ağrısı meydana gelebilir. Buna günlük beslenme düzenlerindeki bozukluklar da sebep olabildiğinden kişiler karın ağrısını önemli bir rahatsızlık olarak düşünmemektedir. Genellikle devam eden ve çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmasına rağmen geçmeyen karın ağrılarında kişilerin kontrole girmesi gerekmektedir. Bazı hastalarda ishal problemlerine de sebep olurken bu belirti bir yandan da hastalığın daha hızlı bir şekilde geçmesini sağlayacaktır.

Yorumlar
Sevilay kut 11 Kasım 2017 - 14:37:18 Kıl kurdu nasıl düşer belirtileri nelerdir? Tedavi edilmezse ne olur kötü sonuçlara yol açar mı? Çocuğumda olabileceğini düşünüyorum belirtileri var gibi ama tam anlayamadım. Bu ilaçla mı tedavi edilir bitkisel çözümü var mı?cevapla
Nebahat Yıldız 17 Eylül 2018 - 13:34:02 Karnımda aşırı derece bir ağrı oluyor kıl kurdundan şüpheleniyorum. Bu kendi kendine geçer mi yoksa tedavi olmak gerekiyor mu onu öğrenmek istiyorum. Bunları dökmek için doğal yöntemler var mı? Ameliyatı da varmış sanırım ama hangi durumlarda gerekli onu bilmiyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: